Jump to content
  • Sign Up

lieutenant07

[5000-6000] Laptop do pracy/gamingowy/okazjonalnego montowania filmów w 4k

Recommended Posts

Witam,

rozglądam się za laptopem, zatem trzymając się schematu (* = must be )

1. Laptop będzie kupowany na firmę, za gotówkę na fakturę VAT (*)

2. Opcjonalnie, zestaw może zawierać klucz do WIN10 przy okazji korzystnej promocji. Co najważniejsze - zależy mi na możliwości korzystania jednocześnie z 2ch systemów operacyjnych - WIN7 lub WIN10 oraz Linux (np. Ubuntu 18.04). Aktualnie posiadam klucz licencyjny do WIN 7. Na tym etapie dodam, że zależy mi też na możliwości wirtualizacji tj. odpalenia Ubuntu pod VirtualBoxem na Win 10 / 7 (jako alternatywa dla 2ch systemów operacyjnych), oraz używanie Dockera który również to wykorzystuje. 

3. Rozmiar: 15", rozważę ew. pojedyncze 17", raczej z naciskiem na 15. Niska waga nie jest priorytetem, ale fajnie byłoby zachować umiar (max ~2.5-3kg?). Zaznaczę też że przynajmniej w połowie (a pewnie więcej), laptop będzie używany z zewnętrznym monitorem UHD/Ultrawide (21:9). Jaki konkretnie - jeszcze nie wiem. Pytanie - na co należy zwracać uwagę aby możliwie redukować input lag przy zewn. monitorze? UHD przyda mi się przede wszystkim w pracy (duża przestrzeń robocza i multitasking). Co do rozdzielczości w grach - nie wiem czy w laptopy okiełznają coś więcej niż full HD, ale jak tak to super.

4. SSD  / SSD + HDD, tak by system i aplikacje były na SSD. HDD na dane/multimedia. Nie zależy mi na nagrywarce DVD.

5a. widełki 5000-6000 (5500 optimum). Gadżetów nie wliczam w koszt. W tej chwili mam laptopa HP 430 G2 na którym pracuję poza biurem. Posiadam jeszcze domowego desktopa, ale jako że był kupowany ~8 lat temu obawiam się że modernizacja tego sprzętu nie ma sensu.

5b. Zamierzam go używać min. 2-3 lata.

5c. Zakup przewiduję w najbliższym czasie (w zależności od okazji), powiedzmy do 3 miesięcy.

6. Jakość wykonania nie jest dla mnie najważniejsza. Ważniejsze od tego będzie stopień nagrzewania się obudowy podczas pracy i głośność chłodzenia (fajnie gdy podczas pracy obudowa nie rozgrzewa się do czerwoności, szczególnie w okolicach klawiatury i w efekcie zmniejsza komfort pracy, choć nie wiem czy w przypadku laptopów high-end pod obciążeniem jest to w ogóle możliwe). Czy obudowa wykonana z aluminium wpływa jakkolwiek na chłodzenie, czy ma to jedynie walory wizualne i wytrzymałościowe? Co do długości pracy na baterii - nie jest priorytetem.

7. Jako że najczęściej laptop będzie podłączany do zewnętrznego monitora, myślę że matryca full HD wystarczy. Co do typu matrycy nie jestem pewien ale wygląda na to że standardowa TN będzie ok. Jeśli chodzi o powłokę to raczej matowa (przed podjęciem ostatecznej decyzji będę chciał oglądnąć sprzęt).

8. Będzie używany raczej w przestrzeniach domowych (biuro/dom), tylko w Polsce.

9. Gry: największe wymagania (Cyberpunk 2077, Wiedźmin 3, Mordhau, World of Warcraft, jakieś nowe FPSy). Lubię od czasu do czasu pograć i fajnie byłoby mieć coś co zapewni mi 'spokój' powiedzmy na najbliższe 2 lata jeśli chodzi o premiery. Nie muszę odpalać wszystkiego na b. wysokie/ultra (co jest nice to have), ale przynajmniej wysokie (na chwilę obecną). Oczywiście wiadomo że z upływem czasu wymagania będę musiał redukować, ale Cyberpunk 2077 jest dobrym przykładem gry którą chciałbym odpalać.

10. milion zakładek w Chrome, hostowanie lokalnych serwerów (np. Apache Tomcat) oraz baz danych (Microsoft SQL Server, MySQL, Couchbase),VMWare (wirt. desktop), VirtualBox (Ubuntu pod Windowsem, jako alternatywa do 2ch systemów operacyjnych na osobnych partycjach. Jest to również opcja preferowana, ale z racji możliwych komplikacji związanych z podwójną wirtualizacją, tj. uruchamianie Dockera na Ubuntu pod Windowsem, rozważam 2 niezależne systemy operacyjne na wydzielonych partycjach), odpalanie wielu procesów Java w tle, IntelliJ IDEA, Docker, Kubernetes, Adobe Premiere PRO (do montowania filmów z GoPro 6 w 4k)

11. Podświetlana klawiatura (*), oczywiście złącze do zewn. monitora (HDMI/DP/?), interesuje mnie również kompatybilność z jakąś stacją dokującą, na ten temat wiem obecnie niewiele, więc pewnie standardowy USB-C. Czy Thunderbolt - nie wiem, byłbym wdzięczny za podanie sensownej opcji takiej stacji. Żeby przybliżyć wizję - w domu laptop będzie (najczęściej) podpinany do stacji i umieszczany na takim (lub podobnym) uchwycie. Będę kupował zewnętrzną mysz oraz klawiaturę, dlatego docelowy setup to wpięcie jednym przewodem komputera do stacji i cieszenie się 'desktopowym' stanowiskiem pracy.

12. Laptopa miałem jedynie jednego tj. HP 430 G2 z 8 GB RAM. Cenię za to że nie przegrzewa się i nie hałasuje przesadnie, zdecydowanie przeszkadza brak podświetlenia i niska rozdzielczość. Ciężko jest mi już na nim pracować, brakuje dosłownie wszystkich zasobów. W nowym sprzęcie min. 16 GB RAM(*). Raczej brak niechęci do jakiejkolwiek z firm, natomiast doceniłbym prostotę w designie i kolorystyce (coś z czym bez wstydu mógłbym pojawić się na biznesowym spotkaniu, nie jest to jednak obligatoryjne. Jako dobry przykład: Lenovo Y530).

13. Rozpatrywane modele:

Lenovo Y530 w wersji z geforce 1060 GTX. Świetny design, czytałem jednak sporo nieprzychylnych opinii na forach polskich i zagranicznych związanych z chłodzeniem, na którym zależy mi chyba najbardziej. Dlatego jestem nieprzekonany, nie wiem czy stała temperatura 90 stopni pod obiążeniem jest standardem w laptopach 'gamingowych'? Czytałem że niektórym pomaga undervolting i wymiana pasty termoprzewodzącej, ale kupno laptopa w którym muszę kombinować na już starcie wydaje mi się być pozbawione sensu.

MSI GV72 8RE - design najbardziej stonowany (chyba) w stajni MSI tj. bez wydzielonego wizualnie WSADu i podświetlenie w jednym kolorze (bez RGB) więc jest ok.
ASUS ROG Strix G531GU, design chyba najsłabszy (wydzielony WSAD i klawiatura numeryczna na touchpadzie), za to słyszałem sporo przychylnych opinii jeśli chodzi o wydajność.

Byłbym bardzo wdzięczny za skomentowanie modeli które mam na oku (wybierane poniekąd losowo, może poza tym od Lenovo który zwyczajnie mi się podoba) i oczywiście chętnie rozważę każdą inną propozycję. Lubię maksymalizować wydajność w danej cenie więc np. wahając się pomiędzy sprzętem za 5k, z solidnymi podzespołami a powiedzmy gorszą grafiką, a takim za 6k z trochę lepszą wybiorę pewnie opcje pierwszą, o ile ta spełnia moje minimalne wymagania. Jeśli moje wymagania są nierealne/nie do zrealizowania w podanym budżecie również proszę o komentarz z wytłumaczeniem, myślę że na pewno uda się wypracować jakiś kompromis.

Pozdrawiam!

Cytat

zestaw może zawierać klucz do WIN10 przy okazji korzystnej promocji

Klucze do systemu WIndows 10 w laptopach są zaszyte w oprogramowaniu płyty głównej - nie maj już naklejek na spodzie.

Cytat

Aktualnie posiadam klucz licencyjny do WIN 7

Możesz pisać klucz podczas instalacji 10-tki przyjmie.

Cytat

laptop będzie używany z zewnętrznym monitorem UHD/Ultrawide (21:9)

DisplayPort albo chociaż HDMI 2.0

Cytat

Pytanie - na co należy zwracać uwagę aby możliwie redukować input lag przy zewn. monitorze?

Chyba tylko oprogramowanie układowe (firmware) monitora.

Cytat

powiedzmy do 3 miesięcy

Napisz na dwa tygodnie wcześniej, w dwa miesiące za dużo się pojawi modeli z procesorami 9-gen.

Cytat

w domu laptop będzie (najczęściej) podpinany do stacji i umieszczany na takim (lub podobnym) uchwycie

Mniej więcej rozumiem koncepcje.

Cytat

W nowym sprzęcie min. 16 GB RAM(*)

Jesteś w stanie wydać więcej za 4 sloty i obsługę 32/64GB?

Cytat

Gry: największe wymagania

Można podejść niestandardowo:

Hyperbook NH5 i7-8750H + RTX2060 (Clevo NH55EDQ)
Hyperbook SL504 i7-8750H + RTX2060 (Clevo PB51ED-G) częściowo aluminiowa
Hyperbook X15 VR3 - procesory desktopowe + RTX2060 (Clevo P751TM1-G) - 4 sloty na RAM i grafika na MXM

Cytat

ASUS ROG Strix G531GU, design chyba najsłabszy

https://www.purepc.pl/notebooki/asus_strix_g531g731_scar_iii_premiera_odswiezonych_laptopow

http://seriag.pl/strix-scar-3.html

Dnia 6.05.2019 o 20:28, FxJ napisał:

Mniej więcej rozumiem koncepcje.

Możesz wypowiedzieć się o stacjach dokujących pod Thunderbolt 3 (również w kontekście laptopów) oraz co polecasz pod USB-C? Zależy mi na minimalizowaniu powierzchni roboczej i wywalenie okablowania pod malutkie biurko. 

Jesteś w stanie wydać więcej za 4 sloty i obsługę 32/64GB?

Raczej tak, o jakiej kwocie mówimy?

Napisz na dwa tygodnie wcześniej, w dwa miesiące za dużo się pojawi modeli z procesorami 9-gen.

Powiedzmy że 3 mies to jakaś tam umowna górna granica do której mogę zwlekać z zakupem. Czy jednym z tych modeli jest STRIX SCAR III?

Dzięki za pozycje, na pewno sprawdzę i poczytam bo o Hyperbookach wiem tyle co nic. A co z Lenovo Legion Y530/Y730? Słyszałem że Y730 mają lepsze chłodzenie od Y530, a na tym mi zależy. Myślisz że są to pozycje warte uwagi?

Wybacz dwupoście, ale miałem problem z edycją. Po pierwsze dzięki za szybką odpowiedź ? Po drugie mam pytanie - czy 1060 wystarczy do grania na zewn. monitorze i jakie karty w laptopach poradziłyby sobie z powiedzmy czymkolwiek więcej niż full HD (np. granie w 21:9)?

Pozdrawiam!

Cytat

oraz co polecasz pod USB-C?

Elgato Thunderbolt 3 Mini Dock alub jakiż z wyższych bardziej rozbudowanych.

Cytat

Raczej tak, o jakiej kwocie mówimy?

Patrz Hyperbook X15 VR3

Cytat

Czy jednym z tych modeli jest STRIX SCAR III?

Tak i wiele więcej.

Cytat

A co z Lenovo Legion Y530/Y730? Słyszałem że Y730 mają lepsze chłodzenie od Y530, a na tym mi zależy. Myślisz że są to pozycje warte uwagi?

Wpisz Y730 w wyszukiwarkę forum, kilkadziesiąt postów wcześniej o tym z kimś pisałem. Co do Y7x0-15 to tak.

GTX_1060_vs_RTX_2060_PC.jpg

Co do 1660 i 1660 Ti to już się można pokusić o coś ponad FHD, ale do internetu czy pracy z monitorem 4K to 1060 (MaxQ) i DisplayPort wystarczył by w zupełności

Dzięki, będę czekać do czerwca i obserwować. W międzyczasie pytanie:

Co sądzisz o tym Asusie? 

Czy ten model z procesorem od AMD dałby radę na moje potrzeby (nie mam pojęcia jak one teraz wypadają na tle intela)?. Spodzewam się że cena będzie w budżecie. Co prawda seria S podoba mi się najbardziej, ale to już wysoko ponad budżet. 

Te Ryzeny mają tylko 4 rdzenie i są proporcjonalnie wolniejsze.

https://laptopmedia.com/comparisons/amd-ryzen-7-3750h-vs-intel-core-i5-8300h-benchmarks-and-performance-comparison/

https://laptopmedia.com/comparisons/amd-ryzen-7-3750h-vs-intel-core-i7-8750h-red-versus-blue-the-showdown/

Trzeba poczekać na takie pół godzinne testy obciążeniowe, jak bardzo procesor będzie throttlował itd.

https://www.purepc.pl/notebooki/test_msi_gl63_8se_najtanszy_laptop_z_ukladem_geforce_rtx_2060

Ma problem by schłodzić procesor, undervolting trochę pomaga ale dopiero obnizenie taktowania w turbo bost dało by wymierny efekt (zejść w okolice 89 stopni).

Cytat

w tej konfiguracji

Nie kupuje się w ciemno, nie masz żadnego pojęcia jakie dyski SSD "właśnie" dokłada sklep.

Bump. Widzę że zaczęły być dostępne w sklepach X-KOM, morele itd nowe ASUSy i MSI z 1660TI w przedziale 5-6k. Myśląc przez ostatni czas stwierdziłem że chcę mieć właśnie tę grafikę na pokładzie. Widzę jednak że lenovo y540 jeszcze nie ma dostępnych w sprzedaży, choć pewnie pojawią się na dniach.

W każdym razie - biorąc pod uwagę nowe ASUSy (o których byłą mowa wyżej) laptopy od MSI oraz lenovo y540 (740 raczej poza budżetem), które mają 1660TI, które propozycje byłyby najsensowniejsze? Pozdrawiam.

Cytat

stwierdziłem że chcę mieć właśnie tę grafikę na pokładzie

A gdyby tak niestandardowo?

HYPERBOOK SL504 I7-9750H RTX2060 (to chyba Clevo PB51ED-G lub następca) - 5581zł (bez RAM i dysków) i koniecznie z pastą typu Liquid Metal (do 20 stopni niższa temp).

I dokupić taniej na morele:

ADATA XPG SX8200 PRO 512GB PCIe x4 NVMe (ASX8200PNP-512GT-C) - 371,40zł

HyperX Impact DDR4 SODIMM 8GB 2666MHz CL15 (HX426S15IB2/8) - 187,34 zł * 2 = 374,68.

https://pclab.pl/art80332-5.html - test Clevo PB51ED-G

1. Rozważam tą opcję, ale czytając testy zniechęca mnie rozdział o chłodzeniu (temperatury + głośniość). Wspomniałeś o paście Liquid Metal. Czy oznacza to że po kupnie laptopa musiałbym sam sobie ją wymienić, czy serwis Hyperbooka robi to za mnie? Jak często należałoby ją zmieniać? Poza tym rozumiem że pasta może poprawić temp. o kilka stopni, ale czy na pewno aż o 20? Czy aż tak nagrzewająca się obudowa będzie standardem dla produktu z tej półki cenowej?

2. Czy kody zniżkowe które podałeś w odnośniku sumują się ze sobą? Czy dokupując osobno dysk i RAM mogę dorzucić je bez utraty gwarancji?

3. Jak na tle tego hyperbooka wypadałby Lenovo y540?

4. A gdybyś miał zaproponować jakąś ciekawą alternatywę dla Hyperbooka (coś od mainstreamowych producentów)? 

Pozdrawiam!

Cytat

zy oznacza to że po kupnie laptopa musiałbym sam sobie ją wymienić, czy serwis Hyperbooka robi to za mnie?

Mogą to zrobić za ciebie, tylko cię trochę więcej skasują ale jak się nie czujesz na siłach to mozesz to im zlecić.

Cytat

Jak często należałoby ją zmieniać?

Szczerze to nie wiadomo, ale nie częściej niż co 3 lata. Powiem tak jeśli np. temperatura maksymalna pod obciążeniem podskoczy o 10 stopni to dopiero wtedy.

Cytat

ale czy na pewno aż o 20?

MSI GV62 8RE pasta termoprzewodząca Thermal Grizzly Kryonaut vs płynny metal Conductonaut

Lenovo Legion Y530 - zmiana pasty termoprzewodzącej ciekły metal + undervolting

Cytat

Czy aż tak nagrzewająca się obudowa będzie standardem dla produktu z tej półki cenowej?

Aluminium się trochę bardziej i szybciej nagrzewa niż w całości plastikowa konstrukcja.

2. Wątpię, nic nie tracisz o ile fizycznie nie uszkodzisz płyty (nie zarysujesz śrubokrętem laminatu, nie zalejesz pastą typu liquid metal).

Cytat

Jak na tle tego hyperbooka wypadałby Lenovo y540?

Muszę wpierw zobaczyć test układu chłodzenia w tych nowych Legionach, wtedy mogę ocenić ale Clevo będzie mieć wydajniejszy na pewno.

Cytat

coś od mainstreamowych producentów

Jeszcze maja skromną ofertę a szczególnie z nowymi i7-9750H.

HP OMEN 15 i7-9750H/8GB/512/Win10 GTX1660Ti i załatwić voucher na 650zł, wtedy wychodzi to jeszcze w miarę opłacalnie.

W dniu 27.05.2019 o 19:47, FxJ napisał:

Mogą to zrobić za ciebie, tylko cię trochę więcej skasują ale jak się nie czujesz na siłach to mozesz to im zlecić.

Wymieniałem pastę z 2 razy w swoim starym PC lata temu. Z laptopa wyciągałem bebechy może raz w życiu, ale bardziej chodzi o obawy, że w przypadku jakichś zwrotów gwarancyjnych odrzucą reklamację powołując się na rozbieranie lapka poza serwisem (nie ma tam żadnych plomb które przy rozebraniu zostaną naruszone?).

W dniu 25.05.2019 o 18:02, FxJ napisał:

Ogółem 500GB to w sumie trochę mało. Jestem zielony jeśli chodzi o złącza w laptopie. Czy w tym hyperbooku mam do zagospodarowania 2 wejścia typu .m2? Czy dałbym radę wpasować tam też 1TB dysk HDD (na dane i multimedia) czy jest to pozbawione sensu (może lepiej x1 duży SSD)? Jeśli chodzi o RAM- czy jest jakikolwiek benefit kupowania 2x8 niż 1x16 GB (dual channel?) - pytam bo nie wykluczam w przyszłości dokupienie 2giej kości 16 GB.

Kolejna rzecz - w kontekście użycia stacji dokującej z thunderbolt. Wraz z zakupem laptopa przymierzam się do kupna odpowieniego monitora (najprawdopodobniej coś 21:9). Czytałem że przy monitorach z obsługą G-sync przy kartach od nvidii G-sync działa jedynie przy bezpośrednim połączeniu monitora z laptopem za pomocą kabla DP.  Skoro tak, to w takiej sytuacji chyba kupowanie stacji z Thunderbolt 3 mijałoby się z celem (taniej pewnie będzie wybrać coś na USB-C)?

W dniu 27.05.2019 o 19:47, FxJ napisał:

Muszę wpierw zobaczyć test układu chłodzenia w tych nowych Legionach, wtedy mogę ocenić ale Clevo będzie mieć wydajniejszy na pewno.

Jeszcze maja skromną ofertę a szczególnie z nowymi i7-9750H.

HP OMEN 15 i7-9750H/8GB/512/Win10 GTX1660Ti i załatwić voucher na 650zł, wtedy wychodzi to jeszcze w miarę opłacalnie.

To może warto poczekać jeszcze kilka tyg. i zobaczyć jakie będą ceny nowości? Nie miałem pojęcia o voucherach od HP, zdecydowanie fajna sprawa dzięki za info. Poczytam jeszcze jakieś testy tego HP'ka.

W dniu 25.05.2019 o 18:02, FxJ napisał:

A gdyby tak niestandardowo?

HYPERBOOK SL504 I7-9750H RTX2060 (to chyba Clevo PB51ED-G lub następca) 

Btw. skąd wiadomo że tego hyperbooka zbudowano w oparciu o akurat ten kadłubek? Próbowałem potwierdzić tą informację ale hyperbook chyba nigdzie się tym nie chwali 😉 

Cytat

nie ma tam żadnych plomb które przy rozebraniu zostaną naruszone?

Nie bo możesz kupić je normalnie bez dysków i RAM

Cytat

Ogółem 500GB to w sumie trochę mało.

Ceny cały czas spadają i wątpie byś kupował HDD do laptopa, prędzej z czasem dokupić drugi i trzeci dysk SSD.

Cytat

mam do zagospodarowania 2 wejścia typu m.2

Tak zgodnie ze specyfikacją.

https://www.purepc.pl/pamieci_masowe/przeglad_dyskow_ssd_adata_480_gb_512_gb_sata_i_m2_pcie

Porównaj sobie dyski "M.2" typu SATA AHCI i PCIe NVMe x4

Cytat

czy jest jakikolwiek benefit kupowania 2x8 niż 1x16 GB (dual channel?)

https://www.purepc.pl/notebooki/test_pamieci_ddr4_single_channel_vs_dual_channel_w_laptopie

Dokładnie - dual channel

Cytat

to w takiej sytuacji chyba kupowanie stacji z Thunderbolt 3 mijałoby się z celem

Zależy od stacji czy to zapewne, najprościej podłączyć po Mini Display Port.

Cytat

To może warto poczekać jeszcze kilka tyg. i zobaczyć jakie będą ceny nowości?

I tak zaraz po premierze mają dość wysokie ceny, szczególnie modele z półki premium.

Cytat

Btw. skąd wiadomo że tego hyperbooka zbudowano w oparciu o akurat ten kadłubek?

Od producenta ale to oznaczenie dla modelu 8-gen w 9-gen pewnie zmienili jedną literę.

Dzięki za odpowiedzi. Równolegle rozglądam się się za odpowiednim monitorem - waham się pomiędzy UWHD(2560x1080) a UWQHD(3440x1440), uparłem się na ultrawide bo wydaje mi się że wygodnie będzie mi się na nim pracowało, ale generalnie nie wykluczyłem ostatecznie po prostu monitora 4k. Co do rozmiaru to chyba coś koło 30".

(przy okazji - czy lista jest aktualna ;-)?)

1440p w 144Hz z G-sync to koszt min 3.5 tys. - zastanawiam się co mogłoby być sensowną alternatywą w budżecie powiedzmy do 2500zł - z G-sync nic więcej niż UWHD (jak np. tutaj) się nie znajdzie, ale gdyby tak zrezygnować z G-sync: Monitor MSI Optix MAG341CQ 34 UWQHD VA 8ms ?

Najważniejsze pytanie to jak będzie radzić sobie RTX2060 z graniem w UWQHD?

Z kolei to pociąga za sobą kolejne - gdyby okazało się że decyduję się za zakup monitora w mniejszej rozdzielczości, czy nie powinienem mimo wszystko rozpatrywać laptopów z 1660TI od: MSI, Lenovo, HP? Rozumiem co oferuje Hyperbook w swojej cenie, mam jednak mieszane uczucia co do serwisu i szeroko pojętej obsługi klienta.

https://technical.city/en/video/GeForce-RTX-2060-mobile-vs-GeForce-GTX-1660-Ti-mobile

Cytat

waham się pomiędzy UWHD(2560x1080)

Monitory ultrawide 21:9 VS monitory tradycyjne 16:9 i 16:10

Szkoda kasy na 1080p zresztą dla takich 29" to max już.

Cytat

ale generalnie nie wykluczyłem ostatecznie po prostu monitora 4k

Zdecyduj czy to monitor do grania czy pracy.

Cytat

jak będzie radzić sobie RTX2060 (laptopwy) z graniem w UWQHD

Obecne gry na średnich, czyli już słabo za 2 lata.

Cytat

czy nie powinienem mimo wszystko rozpatrywać laptopów z 1660TI od: MSI, Lenovo, HP?

Sądzę że byś sobie poradził w związku z tym co napisałeś w ankiecie, 

Cytat

mam jednak mieszane uczucia co do serwisu i szeroko pojętej obsługi klienta.

Support tak ale serwis to tak samo jak w innych ale zależy od głównie od usterki. Na każdego producenta bez problemu znajdę z 10 opinii "ostro negatywnych" o serwisie.

Cytat

jakiej wysokości rabat idzie uzyskać na zakupy w morele?

Tak jak w opisie "indywidualnie" wysyłają ofertę, zapytaj to ci odpiszą.

Cytat

przy okazji - czy lista jest aktualna

W miarę.

3 godziny temu, FxJ napisał:

Monitory ultrawide 21:9 VS monitory tradycyjne 16:9 i 16:10

Zdecyduj czy to monitor do grania czy pracy.

Produktywność + praca > gaming, dodatkowo jestem ciekaw jak by się grało na szerokim 1440p. W ostateczności w bardziej wymagające tytuły mógłbym grywać bez zewn. monitora, a w mniej wymagające na UWQHD. O ile wiem że laptopa mogę kupować np. na 2-3 lata (i nie wykluczam żeby po tym czasie lub wcześniej przesiąść się na PC, który na pewno już by sobie z tym zadaniem radził), tak monitor chciałbym mieć już na długie lata. Dlatego mógłby mi służyć nawet po przesiadce. Niezależnie od tego ultrawide podobają mi się i mam przeczucie że byłbym z takiego zadowolony.

Sądzę że byś sobie poradził w związku z tym co napisałeś w ankiecie, 

Poradził sobie z czym?

Support tak ale serwis to tak samo jak w innych ale zależy od głównie od usterki. Na każdego producenta bez problemu znajdę z 10 opinii "ostro negatywnych" o serwisie.

Pewnie że tak. Ale mi akurat nie podoba się przypadek w którym Hyperbook uniemożliwia odstąpienie od umowy do 14 dni w momencie kiedy sprzęt jest brany na fakturę. Ciężko jest mi uwierzyć w to żeby X-KOM lub morele robiły tak samo... A jakby nie patrzeć - kupując tak drogi sprzęt online chciałbym mieć możliwość zwrotu jeśli coś nie będzie mi odpowiadać. 

Cytat

Poradził sobie z czym?

Wyszukaniem sterowników, wgraniu innego biosu np. od Prema MOD.

Cytat

Prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość czy poza lokalem przedsiębiorstwa w ramach 14-dniowego zwrotu przysługuje tylko i wyłącznie konsumentowi, gdy dokonał czynności prawnej z przedsiębiorcą.

Na FV imienną i owszem ale nie na firmę.

Mi się lepiej sprawdzają 3x WQHD niż ultra-wide, na wielu stronach jest to problematyczne nawet jeśli nie maja ograniczenia szerokości i rozciągają sie na całą stronę. Do montowania filmów jasna ale do całej reszty nie koniecznie.

1 godzinę temu, FxJ napisał:

Wyszukaniem sterowników, wgraniu innego biosu np. od Prema MOD.

Tak, nie powinno być problemu z tym, wymianą pasty i undervoltingiem w razie potrzeby (z tego co pobieżnie czytałem takie rzeczy można robić za pomocą softu). Co tak na prawdę w przypadku Clevo daje update BIOSa?

1 godzinę temu, FxJ napisał:

Mi się lepiej sprawdzają 3x WQHD niż ultra-wide, na wielu stronach jest to problematyczne nawet jeśli nie maja ograniczenia szerokości i rozciągają sie na całą stronę. Do montowania filmów jasna ale do całej reszty nie koniecznie.

W moim przypadku więcej niz 1 monitor nie wchodzi w grę (brak miejsca na więcej na malutkim narożnikowym biurku). Więc laptop + monitor na takim uchwycie. Co do problemów z 1440p możesz podać jakieś konkrety? W praktyce nie miałbym na nim otwartych więcej niz 2 czy 3 okien/aplikacji równolegle. Z rozeznania jakie robiłem zakrzywiony 1440p to idealny wybór dla mnie, zniechęca jedynie cena.

Cytat

Co tak na prawdę w przypadku Clevo daje update BIOSa?

To samo co w każdym innym poprawki, wsparcie nowych kości RAM itp. A Prema MOD dodaje odblokowane funkcje, dodaje samodzielnie wsparcie np. grafik.

Cytat

rozeznania jakie robiłemzakrzywiony 1440p to idealny wybór dla mnie,

Tylko takie matryce nigdy nie mają równomiernego podświetlenia (LED).

Cytat

Co do problemów z 1440p

Chodzi ci o ultrawide?

W dniu 31.05.2019 o 23:59, FxJ napisał:

Tylko takie matryce nigdy nie mają równomiernego podświetlenia (LED).

Czy to dyskwalifikuje te matryce? Nie jestem grafikiem, a w recenzjach modeli wymienionych wyżej nie spotkałem się z opiniami o utrudnieniach w codziennym użytkowaniu.

W dniu 31.05.2019 o 23:59, FxJ napisał:

Chodzi ci o ultrawide?

Tak, cały czas mówimy o 21:9

Wpisz w google "curved monitor bleeding" to niestety nie są OLEDy które samodzielnie świecą.

Jeden chłopak jak chciał kupić to zamówił 5 sztuk do sklepu i sprawdzał na miejscu i wybrał z najmniejszymi ulotami.

https://www.morele.net/monitor-acer-xr342ckpbmiiqphuzx-um-cx2ee-p01-4585405/

https://www.morele.net/monitor-aoc-ag352ucg6-4567527/

Na amazonie zerknij na zdjęcia użytkowników.

Ok poczytałem trochę, ale nie widziałem żeby to była przypadłośc typowa dla zakrzywionych monitorów (tylko ledów w ogóle). Patrzyłem oceny na polskich sklepach, obadałem amazona (np. w kontekście tego AOC), ponad to obejrzałem kilka testów na YT i nie widzę dyskwalifikujących narzekań ludzi. Może przypadłość o której piszesz ogranicza się do pewnych modeli, a nie do zakrzywionych 1440p ultrawide w ogóle? Czy linki które podałeś wskazują na modele z problemami? Wydaje mi się że gdyby tego typu problemy były regułą przy curved ultrawide to nikt nie byłby zadowolony z takiego zakupu za 3.5k

Tak czy inaczej czy myślisz że przykładowy setup z hyperbookiem SL504 z rtx2060 to zły wybór w połączniu z ultrawide 21:9? Jak do tej pory zrozumiałem że polecasz inny setup z wieloma monitorami, ale w moim przypadku nie wchodzi to w grę. Myślę że workspace'a będzie wystarczająco żeby komfortowo pracować. Jedyna obawa to jak mobilny rtx2060 poradzi sobie z zasileniem takiego potwora.

Cytat

tylko ledów w ogóle

W zakrzywionych o nie po prostu łatwiej.

Cytat

Jedyna obawa to jak mobilny rtx2060 poradzi sobie z zasileniem takiego potwora

Poradzi ale oczywiście w grach będziesz musiał obniżyć detale.

51 minut temu, FxJ napisał:

Poradzi ale oczywiście w grach będziesz musiał obniżyć detale.

Ok zrozumiałe, a dla porównania gdybym zamiast 21:9 UWQHD poszedł w WQHD (16:9, 2560 × 1440)? Jakby to wtedy wyglądało w grach? Zauważalny boost? UWQHD ma o ok. 40% więcej pixeli w porównaniu z WQHD, próbuję ustalić jakieś zalezności wydajnościowe.

Widzę że nie ma żadnych nowych informacji nt Y540, więc żadnej ciekawej alternatywy dla Hyperbooka nie ma (poza wcześniej wspomnianym HP Omen 15). Nasuwa mi się pytanie czy wobec tego że w ciągu najbliższych tygodni będzie więcej produktów z nowymi procesorami/k. graficznymi, czy należałoby się spodziewać spadku cen hyperbooka (model SL504) w najbliższym czasie? 

Vega 56 OC benchmark 3440x1440 UWQHD

Cytat

Zauważalny boost?

UWQHD ma o ok. 40% więcej pixeli

Zdecydowanie.

Cytat

należałoby się spodziewać spadku cen hyperbooka (model SL504) w najbliższym czasie? 

Dopiero w lutym-marcu 2020.

Witam po przerwie. Podbijam temat, z racji że nareszcie widzę, że wyszła nowa seria laptopów, przede wszystkim od Lenovo. Więc na początek: jak wypada Y540 o którym wspominałem na początku?

Pozdrawiam.

Cytat

że wyszła nowa seria laptopów

Trochę ale masowo dopiero we wrześniu, teraz nie ma dostępności Legion Y740-xx (15" i 17") ani Legion Y545-xx.

Cytat

jak wypada Y540 o którym wspominałem na początku?

https://laptopmedia.com/review/lenovo-legion-y540-review-once-again-the-legion-series-does-not-disappoint/

Nieco oprawiony względem Y530 ale odsyłam jeszcze do tego wpisu.

Zbyt ogólne pytanie zadałeś.

Acer Helios 300 i7-9750H/8GB/512/Win10 GTX1660Ti 144Hz - ujdzie w tej kwocie ale nadal bardzo drogi.

Ale równie dobrze mógłbyś kupić SL504 (Clevo PB51RD-G).

Ten Acer już to już ponad budżet. Jestem prawie zdecydowany na Lenovo Y540 bo najlepiej przypadł mi do gustu, bardziej niż hyperbook. Chciałbym zapytać o optymalną konfigurację do powiedzmy 5-5.6k (15"). (Y740 też będzie już poza budżetem)