Jump to content
  • Sign Up

Zenderable

Lenovo Legion Y530 - zmiana pasty termoprzewodzącej na ciekły metal + undervolting

Recommended Posts

Lenovo Legion Y530-15 z i5-8300H + GTX 1050Ti (81FV00J5PB)

Cześć, piszę temat dla potomnych - gdyby ktoś chciał nałożyć ciekły metal na CPU i GPU w tym modelu Lenovo oraz zrobić undervolting (polecam chociażby zrobić to, nic nie kosztuje!). Niestety nie mam zdjęć z całego procesu, jedynie zdjęcie po wyczyszczeniu oryginalnej pasty od producenta (była już zaschnięta po 6 miesiącach od zakupu).

DH4gBUz.jpg

Po zakupie tego modelu temperatury były dość wysokie, na samym początku temperatury dochodziły do 100°C, na szczęście aktualizacje BIOSu poprawiły sytuację, temperatura maksymalna jaką widziałem na HW Monitor dochodziła wtedy maksymalnie do 94°C.

Tak to wyglądało:

image.png.9e337e9f00e26a5252d4dd6ffb865b9e.png

Niestety nadal było to sporo... Dowiedziałem się, że można zrobić undervolting w programie XTU od Intela.

Po paru próbach zrobiłem tak:

3ohaaMM.png

Undervolting CPU na -0.150 V (podobno jest to sporo, ale widocznie ten procesor ma domyślne dużo za wysoko volting) oraz GPU na -0.120V.

Wynik:

WY1uiBq.jpg

Sam undervolting dał ok. 10°C mniej. Jednakże zachęciły mnie filmy z ciekłym metalem mówiące o spadku aż 20°C. Jedyne wymaganie: radiator nie może być aluminiowy. Na szczęście w tym modelu radiator jest miedziany, w sumie zaskoczony byłem jak dużo użyto miedzi we wnętrzu. Na pewno na plus jest, że jest go bardzo łatwo rozebrać i jest także bardzo łatwy dostęp do każdej części. Nie trzeba odkręcać wiatraków. Wokół rdzenia CPU użyliśmy bezbarwnego lakieru do paznokci, by mieć pewność, że ciekły metal w przypadku rozlania nie narobi szkód. Temperatury rzeczywiście spadły o 20°C, w porównaniu do domyślnych ustawień w benchmarku temperatura była niższa o 24 stopnie.

JY4kuFe.jpg

Jak widać sporo wyższy wynik, wyższe taktowanie oraz niższa temperatura. Laptop przestał odpalać tryb rakiety podczas używania Worda, bo temperatura w końcu wynosi ok. 40 stopni podczas zwykłego użytkowania - wcześniej było to ok. 60 stopni.

Polecam wszystkim serdecznie, byle robić to z głową! ? 

Edited by FxJ

Poprawiłem temat tak żeby był czytelniejszy.

• Like 1

@obeliksgall Dzwoniłem do serwisu Lenovo. Można dokładać RAM, wymieniać dysk (w przypadku oddania na gwarancję zaleca się jednak wysyłanie produktu w stanie jakim się kupiło, czyli wyjąć wymienione podzespoły) oraz co najważniejsze można bez problemu konserwować urządzenie - czyścić wiatraki oraz wymieniać pastę termoprzewodzącą. Jedyne czego żałuję, to to, że nie nagrałem tej rozmowy. Numer do serwisu otrzymałem ze strony facebookowej Lenovo.

Cytat

Witamy!
Prosimy w tej sprawie o kontakt z serwisem pod numerem telefonu 22 295 49 50 lub za pomocą czatu https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/LiveChatEMEA. Serwis pracuje w godzinach 9-18 od poniedziałku do piątku. Można także skontaktować się z serwisem za pomocą strony https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/EmailWithService

Edited by FxJ

Witaj

Bardzo ciekawy test. Czyli teraz Maksymalna temperatura wynosi 69 stopni maksymalnie na tym GTX to ładny wynik. A na procesorze też zastosowałeś metal? Czy na procku jest zwykła pasta?

Ja zrobiłem inaczej (na razie) czyli bez zmiany pasty. Tylko undervolting i skręcenie zegarów

Undervolting -0.150mV i obciążenie syntetyczne i sprawdzenie do jakiej wartości spada CPU. I takim sposobem utworzyłem 2 profile:

• 3.9 3.9 3.7 3.7 3.5 3.5 do codziennego użytku
  • all 3.5 - dla gier

Temperatury maksymalne jakie udało mi się odnotować nie przekraczają 80 stopni. CPU w ogóle nie traci zegarów. A i wydajność w syntetykach nie spadła

Edited by FxJ

@techmen

CPU - procesor, GPU - grafika. Na obu jest ciekły metal, przedstawione temperatury dotyczą procesora. Zazwyczaj na GPU nie ma takich wielkich problemów z throttlingiem jak na CPU, więc nie robiłem porównania. Oczywiście temperatury także spadły. ? 

• Like 1

Cytat

Wokół rdzenia CPU użyliśmy bezbarwnego lakieru do paznokci

Cytat

Silikonowa powłoka ochronna wysokotemperaturowa do PCB (Silicone Modified Conformal Coating) MG CHEMICALS 422B z wskaźnikiem UV, płyn 55ml

Jak by ktoś chciał zrobić to bardziej profesjonalnie są do tego odpowiednie środki.

Edited by FxJ

Wprawdzie inna konfiguracja ale zapraszam do lektury, jak widać nie do końca autor ma rację i niewykluczone, że źle coś robił lub w różnych warunkach rejestrował temperatury no i brak screenów z temperatur procesora.

Wykonam niedługo testy z  Conductonaut póki co moim zdaniem niepotrzebny zabieg, możliwe jednak, że się mylę.

Edited by FxJ

To tak:

Na mx-4 temperatury są nawet większe niż przy stockowej

Na Thermal Grizzly Kryonaut jest lepiej - do 76 stopni

29 minut temu, szoszoroszo napisał:

Orientuje się ktoś czy robiąc undervolting traci się gwarancję?

Nie traci. Już bardziej wymiana pasty mogła by być powodem utraty gwarancji, ale w przypadku Lenovo tak nie jest. No chyba, że coś uszkodzisz przy wymianie... 😉 

@Włóczykij

Wystarczy zadzwonić do supportu, nagrać rozmowę oraz do tego napisać e-maila. Nie będą mogli podważyć. 😉 Z resztą jak tyle razy w supporcie mówili, że nie traci się gwarancji to na pewno nie wysysają tego z palca...

Czemu przy teoretycznie tej samej konfiguracji mam niższy wynik po samym undervoltingu?