Jump to content
  • Sign Up
matik3789

MSI GV62 8RE pasta termoprzewodząca Thermal Grizzly Kryonaut vs płynny metal Conductonaut

Recommended Posts

Witam, jako że sam szukałem informacji o ciekłym metalu w laptopie i jest ich szczątkowa ilość w "polskim internecie" to przedstawiam Wam wyniki wymiany pasty Thermal Grizzly Kryonaut na ciekły metal Thermal Grizzly Conductonaut.

Mam nadzieję, że części z Was ten post pomoże w zdecydowaniu czy warto czy nie warto aplikować płynny metal na CPU i GPU.

2dR73WO.jpg DaedIUr.jpg

Test przeprowadzony został na laptopie MSI GV62 8RE, którego temperatury przed Undervoltingiem i wymianą pasty na Kryonaut wynosiły w maxie 98°C oraz około 90C średnie.

Po wymianie na Kryonaut i undervoltingu -0,135mv temperatury spadły do 96°C w maxie i około 80-85°C średnia.

Test przeprowadziłem podczas grania 1h w Wiedźmina 3 na ustawieniach UBER przy włączonym wszystkim co możliwe w tym Hairworks.

Na Kryonaucie temperatura podczas testu wyniosła maksymalnie w programie CPUID 96°C a w XTU 92°C. Nie mam pojęcia dlaczego jest inna temperatura w obu programach. Średnia to 80-85°C.

Rx7qD3q.jpg c92n2iY.jpg

Po zastosowaniu płynnego metalu Conductonaut temperatura maksymalna w CPUID wyniosła 82°C a w XTU 81°C.
Średnia to 70C. Wiatraki były praktycznie niesłyszalne. W obu przypadkach wiatraki były ustawione na auto.

Przy Cooler Boost-cie temperatura podczas wcześniejszego grania przy paście Kryonaut wynosiła jak dobrze pamiętam około 88-89°C.

Godzina grania w Wiedźmina 3 przy włączonym Cooler Booscie temperatura nie przekroczyła 71°C ?
Podczas grania bez Cooler Boosta ale ze zmodyfikowanymi ustawieniami wiatraków w ten sposób

TEMP : a | 10 55 61 67 73 78 83 04 CPU
FAN %: b | 50 60 66 72 80 88 95 CPU

BEOzCdy.jpg

Temperatura nie przekroczyła 78°C na automatycznym ustawieniu wiatraków. 
Podczas tego grania zakładając, że Cooler Boost ma 10/10 w skali głośności tak tu było maksymalnie 3-4/10. Tak więc wiatraki praktycznie niesłyszalne.

Proces nakładania płynnego metalu wyglądał następująco:

1. Wyczyszczenie starej pasty alkoholem izopropylowym lub ściereczkami nasączonymi alkoholem dołączonymi do zestawu z płynnym metalem w tym wypadku Conductonaut.
  2. Następnie po dokładnym wyczyszczeniu, nałożenie lakieru do paznokci na piny. Odczekanie 10-15 min.
  3. Nałożenie drugiej warstwy lakieru na piny. Kolejne odczekanie aż lakier wyschnie około 20-30 min.
  4. Wyciśnięcie z dozownika płynnego metalu wielkości około 1,5-2mm na 1,5-2mm nie więcej. Rozprowadzenie metalu po płytce procesora patyczkiem do uszu lub dołączonym do zestawu.
  5. Nałożenie takiej samej ilości na radiatorze i rozprowadzenie. KONIECZNIE PAMIĘTAJCIE, ŻE NIE WOLNO STOSOWAĆ PŁYNNEGO METALU NA RADIATORZE WYKONANYM Z ALUMINIUM CZYLI KOLORU SREBRNEGO. RADIATOR MUSI BYĆ WYKONANY Z MIEDZI CZYLI KOLORU BRĄZOWO-ZŁOTEGO.
  6. Skręcenie i cieszenie się kompletnie wyciszonym i wychłodzonym laptopem :)

Tutaj są wszystkie zdjęcia z prac jak i wykresy z efektów, mam nadzieję, że się przyda dla potomnych.

https://photos.app.goo.gl/2aat1XF4JW3PkDUe9

• Upvote 1