Jump to content
  • Sign Up

Recommended Posts

Prawie 3 lata temu radzi艂em si臋 na tym forum odno艣nie zakupu lapka, sytuacja si臋 zmieni艂a, mobilno艣膰 ju偶 mi nie potrzebna wi臋c wracam na stacjonark臋 馃挭. Tylko jest jeden problem... trzeba j膮 najpierw zakupi膰 馃槄

[1] Jaki jest Tw贸j bud偶et na komputer? Jakie s膮 wide艂ki cenowe, do czego jeste艣 w stanie dop艂aci膰?

~6000z艂 nie jest to sztywny bud偶et ale nie chc臋 wydawa膰 kasy na co艣 je艣li wiem 偶e nie b臋d臋 u偶ywa艂.

[2] Kiedy planujesz dokona膰 zakupu?聽Je艣li zamierzasz dokona膰 zakupu w terminie p贸藕niejszym ni偶 3 miesi膮ce od za艂o偶enia tematu na forum/grupie wstrzymaj si臋 z jego za艂o偶eniem - ceny sprz臋tu聽oraz jego dost臋pno艣膰 cz臋sto ulegaj膮 zmianom.
Wkr贸tce 馃槃 za rogiem premiery big navi, rtx 3070, zen 3 oraz oczywi艣cie Cyberpunka wi臋c w tym roku chcia艂bym sobie w niego pogra膰 na przyzwoitych ustawieniach bo m贸j laptop raczej b臋dzie mia艂 ci臋偶ko 馃様

[3] Czy b臋dziesz samodzielnie sk艂ada艂 jednostk臋 i instalowa艂 system operacyjny? Czy potrzebujesz us艂ugi monta偶u w sklepie.

Posk艂adam i poinstaluj臋 si臋 sam.

[4] Czy zestaw PC ma zawiera膰 sam膮 jednostk臋 centraln膮 czy r贸wnie偶 system operacyjny, monitor, peryferia (patrz lista poni偶ej)?

Tylko "bebechy", mam monitory, klawiatury, myszki i nawet star膮 obudow臋 kt贸r膮 na razie u偶yj臋.

[5] Opisz zastosowanie komputera, tylko gry czy te偶 inne wymagaj膮ce zaj臋cia聽[precyzyjnie]

B臋dzie to prywatny komputer, czyli z wymagaj膮cych zada艅 to na pewno b臋d膮 gry, mo偶liwy VR bo my艣la艂em ostatnio nad kupnem jakiego艣 ale nie wszystko na raz. Poza tym to czasami hobbystycznie jakie艣 maszyny wirtualne, programowanie, proste rzeczy w CADzie czy zmontowanie kr贸tkiego filmu ale to wszystko poci膮gnie komp kt贸ry poci膮gnie gry. Plus oczywi艣cie jaka艣 mniej wymagaj膮ca rozrywka i "rzeczy codzienne".

[6] Jak膮 rozdzielczo艣膰 (FHD/WQHD/4K)聽i聽od艣wie偶anie (60Hz/75Hz/120Hz/144Hz/165Hz/240Hz) posiada Tw贸j monitor? B臋d膮 pod艂膮czane dodatkowe monitory - je艣li tak ile?

G艂贸wny monitor ma 1440p/144Hz, drugi to jaki艣 stary 1080p/60Hz. Kiedy艣 pewnie zrobi臋 upgrade na 4k/144Hz ale to nie pr臋dko wi臋c b臋d臋 si臋 tym martwi艂 potem. Je艣li gram to na jednym - g艂贸wnym monitorze.

[7] Czy masz zamiar podkr臋ca膰 podzespo艂y (procesor, RAM, karta graficzna)?

Tak, mam plan si臋 w to troch臋 pobawi膰 ale traktuj臋 to bardziej jako bonus i zabaw臋 je艣li mo偶na to tak uj膮膰

[8] Czy posiadasz podzespo艂y ze starego komputera np. dysk HDD SATA, nap臋d optyczny, obudowa, zasilacz, peryferia?

Tak, jak wspomnia艂em w [4] u偶yj臋 starej obudowy. Dodatkowo na p贸艂ce le偶y te偶 SSD na sat臋 wi臋c to te偶 wyl膮duje w zestawie - b臋dzie na kilka gier 馃榿

[9] Czy komputer b臋dzie w nied艂ugim czasie lub w przysz艂o艣ci rozbudowywany?

W przysz艂o艣ci tak, wszystko zale偶y jak dobrze mi p贸jdzie z dostaniem tego co chc臋 i co przyniesie przysz艂o艣膰. Pewnie za jakie艣 2 lata dokupi臋 ramu. Mo偶liwe, 偶e b臋dzie sens kupi膰 SSD kt贸ry ogarnia PCIe 4 ale to czas poka偶e.

[10] Okre艣l priorytet komputera - wydajno艣膰/cisza/energooszcz臋dno艣膰

To nie jest build na energooszcz臋dno艣膰 wi臋c w tym temacie nie ma co wybiera膰 a jak nawet to zyski chyba nie b臋d膮 znacz膮ce.
Cisza jest bardzo mile widziana i r贸wnie wa偶na co wydajno艣膰 ale na razie skupiam si臋 na wydajno艣ci.

[11] Wymagania dodatkowe np. obudowa wyciszona, obudowa bez okna, obudowa ze szk艂em, obudowa pod ch艂odzenie wodne, obudowa z LED-ami lub wentylatorami RGB/ARGB.

KOMPLETNIE nie obchodzi minie RGB kt贸re b臋dzie w 艣rodku komputera, jak ju偶 co艣 ma LEDy to trudno - niech b臋dzie, najbardziej dla mnie istotne s膮 osi膮gi i kultura pracy a potem wygl膮d.

[12] Napisz je艣li chcesz kupi膰 w konkretnym sklepie w Polsce (np. x-kom,聽morele, komputronik) lub kupujesz za granic膮 (UK, Francja, Norwegia).

My艣la艂em, 偶eby kilka rzeczy kupi膰 w Euro RTV bo z tego co na razie widzia艂em tam najfajniej idzie ogarn膮膰 raty 0% aczkolwiek nie mia艂em z nimi jeszcze do czynienia w tym sklepie. Wi臋c je艣li r贸偶nice w cenach b臋d膮 minimalne/偶adne to wezm臋 tam, je艣li b臋d膮 znacz膮ce to kupi臋 normalnie w innym sklepie.
Teraz i tak s膮 darmowe wysy艂ki wi臋c kupno z kilku r贸偶nych sklep贸w to nie problem.

Zestaw w jaki celuj臋 to:

CPU:

- Ryzen 5 5600X - je艣li uda mi si臋 go kupi膰 na starcie, je艣li nie to olewam spraw臋 i kupuj臋 R5 3600 (z X lub bez w zale偶no艣ci od r贸偶nicy w cenie bo pami臋tam, 偶e og贸lnie do X贸w nie op艂aca艂o si臋 specjalnie dop艂aca膰). W drugim przypadku pewnie po czasie zrobi臋 jaki艣 upgrade na zen 3 je艣li faktycznie b臋dzie sens.

CPU COOLER:

- NH-D15 - na pocz膮tku lata robi艂em sobie research w temacie DIY liquid cooling vs liquid cooling vs AIO vs air cooling. I doszed艂em do wniosku 偶e nie ma co si臋 bawi膰 w wod臋 bo dobre ch艂odzenie powietrzne b臋dzie niewiele gorsze od wodnego a nie trzeba w nim nic pilnowa膰 偶eby si臋 nie rozla艂o itp itd. Na pewno na pocz膮tku na chwil臋 zainstaluj臋 stockowy cooler kt贸ry b臋dzie z procesorem a potem b臋d臋 si臋 martwi艂 gdzie kupi膰 NH-D15.

MOBO:

- ASRock B550M Steel Legend - og贸lnie to celuj臋 w co艣 na tych nowszych chipsetach bo p贸jdzie na nich zen 3 ale te偶 i starsze procki z serii 3000. T膮 p艂yt臋 wybra艂em poniewa偶 ma takie I/O i "ficzery" kt贸re mog膮 mi si臋 przyda膰 ju偶 teraz/w przysz艂o艣ci. To 偶e jest to mATX to kwestia drugorz臋dna w tej chwili ale mo偶e to by膰 plusem w niedalekiej przysz艂o艣ci jak zmieni臋 obudow臋. Dodatkowo ma podobno ca艂kiem spoko VRMy jak na swoj膮 cen臋 wi臋c to na pewno te偶 na plus.
- MSI B550-A PRO - to by艂 m贸j faworyt dop贸ki nie por贸wna艂em I/O. ASRock ma kilka wi臋cej USB 3 na tyle + jest ta艅szy ni偶 to MSI.

RAM:

- 2x8GB CL16 3200 - tu nie mam sprecyzowanej opcji. Czyta艂em, 偶e nie ma co wydziwia膰 pod Ryzena tylko wzi膮膰 jakie艣 3200 CL16 jakie b臋d膮 w dobrej cenie i tyle. Z drugiej strony mia艂em plan lekko podkr臋ci膰 zestaw wi臋c nie wiem czy wyb贸r tych czy innych b臋dzie mia艂 du偶e znaczenie.

PSU:

- jaki艣 zasilacz przynajmniej 700W 80 Bronze lub lepszy/mocnejszy - zobaczymy co w najbli偶szym czasie b臋dzie na promocjach. Wg. tego co wyczyta艂em to do GPU kt贸re planuj臋 kupi膰 zalecane jest 600-650W w zale偶no艣ci od 藕r贸d艂a, 700W powinno da膰 mi troch臋 zapasu na jakie艣 ma艂e OC. (jestem 艣wiadom istnienia czarnej listy zasilaczy)

SSD:

- Adata XPG SX8200 1TB - jak na swoj膮 cen臋 ten dysk ma bardzo dobre opinie i wyniki w testach wi臋c je艣li nie b臋dzie 偶adnych promocji na konkurencj臋 to planuj臋 wzi膮膰 ten.

GPU:

- RTX 3070 (FE?) - tak, gwiazda wieczoru 馃槄 Od kupna karty w sumie zale偶y ca艂y build je艣li z dost臋pno艣ci膮 b臋dzie podobnie jak u "mocniejszych braci". Tak, wiem, 偶e dzie艅 wcze艣niej AMD og艂asza si臋 z big navi ale na ten moment ja nic nie s艂ysza艂em kiedy trafi膮 do sklep贸w ani co i jak.

Nie mam sztywnej daty na posk艂adanie zestawu ale je艣li wyrw臋 GPU na starcie to ca艂y proces rusza.

Przyznam si臋 bez bicia - nie specjalnie interesowa艂em si臋 tym co ma aktualnie intel w ofercie聽馃槄 je艣li to gafa z mojej strony to prosi艂bym was o podrzucenie modeli do obczajenia 馃槃

Na ten moment nurtuj膮 mnie te pytania:

0. Jakie艣 uwagi do cz臋艣ci? Kto艣 co艣 poleci/odradzi?

1. Jak to wygl膮da z kupowaniem ze sklepu na stronie nvidii? Wiem, 偶e za oceanem na mocniejsze modele by艂a padaka gorsza ni偶 u nas w Lidlu po karpia ale jak to wygl膮da艂o "u nas" - by艂o a偶 tak 藕le? Polska ma sw贸j sklep/przydzia艂 czy sklep jest jeden na EU i wszyscy z EU si臋 bij膮 o karty?
2. W sumie nie orientowa艂em si臋 jeszcze ale jak jest z 3070 "non Founders Edition"? Te od innych producent贸w te偶 b臋d膮 dost臋pne na starcie r贸wnolegle z FE? (widz臋, 偶e x-kom ma ju偶 jakie艣 wystawione bez ceny) Jakie艣 konkretne modele warto bra膰 pod uwag臋 "w ciemno"?
3. Z tego co widz臋 to tego nowego ryzena bym musia艂 upolowa膰 w komputroniku, morele, mediaexpert, proline albo w x-komie - poza popularno艣ci膮 sklepu i dost臋pn膮 ilo艣ci膮 prock贸w ma znaczenie kt贸ry wybior臋? 馃

GD-800
Obudowa to i tak jeden z najmniejszych problem贸w tutaj, poza tym rozwa偶am zabudowanie kompa w biurko/szafk臋 wi臋c i tak b臋dzie customowo ale to nie rozmowa na ten temat.

Dnia 17.10.2020 o 21:52, sonko napisa艂:

1. Jak to wygl膮da z kupowaniem ze sklepu na stronie nvidii? Wiem, 偶e za oceanem na mocniejsze modele by艂a padaka gorsza ni偶 u nas w Lidlu po karpia ale jak to wygl膮da艂o "u nas" - by艂o a偶 tak 藕le? Polska ma sw贸j sklep/przydzia艂 czy sklep jest jeden na EU i wszyscy z EU si臋 bij膮 o karty?
2. W sumie nie orientowa艂em si臋 jeszcze ale jak jest z 3070 "non Founders Edition"? Te od innych producent贸w te偶 b臋d膮 dost臋pne na starcie r贸wnolegle z FE? (widz臋, 偶e x-kom ma ju偶 jakie艣 wystawione bez ceny) Jakie艣 konkretne modele warto bra膰 pod uwag臋 "w ciemno"?
3. Z tego co widz臋 to tego nowego ryzena bym musia艂 upolowa膰 w komputroniku, morele, mediaexpert, proline albo w x-komie - poza popularno艣ci膮 sklepu i dost臋pn膮 ilo艣ci膮 prock贸w ma znaczenie kt贸ry wybior臋? 馃

tak, to jest ta obudowa.

co do zestwu z linku to:
- cooler - na szybko go obczai艂em i w swojej cenie sprawuje si臋 ca艂kiem spoko, g艂o艣niejszy ni偶 DH-15 ale te偶 o ponad po艂ow臋 ta艅szy 馃槄
- mobo - co prawda nie wiem czy mi si臋 dodatkowe sloty PCIe przydadz膮 ale sam w sobie ten aorus wydaje si臋 by膰 spoko alternatyw膮, zapisa艂em do listy p艂yt na kt贸re warto mie膰 oko 馃槃

- RAM - dlaczego 3733MHz/CL17 a nie np. 3200MHz/CL16? patrz膮c na proline maj膮 te偶 patrioty viper 3200/CL16 kt贸re s膮 o 80z艂 ta艅sze
- SSD (SATA - MX500) - niepotrzebne, mam starego BX100 kt贸ry wyl膮duje w zestawie jako drugi dysk - punkt [8] z pierwszego posta
馃槣

do moich pyta艅:

6 godzin temu, sonko napisa艂:

dorzucam:
4. zasilacz modularny vs niemodularny, poza tym, 偶e 艂adnie wygl膮da i przy za艂o偶eniu, 偶e kable nie b臋d膮 blokowa艂y powietrza to jest jaka艣 r贸偶nica mi臋dzy nimi? niemodularne s膮 ta艅sze 馃

Szybsze pami臋ci co prze艂o偶y si臋 na wy偶sz膮 wydajno艣膰 w grach.

Zasilacz modularny - nie wszystkie kable s膮 podpi臋te. W starej obudowie by by艂o mniej ba艂aganu z kablami.