Jump to content
  • Sign Up
ber321

Legion y540 9750h 1660ti zmiana pasty na liquid metal grizzly conductonaut /UV

Recommended Posts

Chciałbym podzielić się wynikami zmiany pasty na cpu i gpu na thermal grizzly liquid metal (LM). Fabrycznie laptop porządnie się grzał - zwłaszcza CPU gdzie temperatura dochodziła do 96'C przy max 74'C dla GPU. Podczas spoczynku CPU miał zwykle 41'C.

Puściłem stress test dla cpu programem intel extreme tuning utility (XTU), dla GPU natomiast przy użyciu gpu-z oraz zwykły test w 3dmark standard. 

Undervolting dla cpu robiony tym samym programem co stress test, natomiast dla GPU MSI afterburner.

czyste2.jpg.18b4afcb9235d0504c8edd811e447ffb.jpg

Bez undervoltingu przy stress teście częstotliwość CPU wahała się pomiędzy 3,2 a 4GHz. UV -0,140V i turbo boost power max na 55W spowodowało stabilne 94'C przy 4Ghz (-2'C). 

Dla GPU udało się zjechać napięcie do 0,950V co spowodowało obniżenie temperatury do 68'C (przy 0,900V gpu-z pokazał 64'C ale 3dmark się zawieszał)

Przy wszystkich testach wentylatory wiały pełną mocą.

Po zastosowaniu LM temperatura CPU bez obciążenia byłą podobna jak przed jego zastosowaniem ale przy stress teście z UV nie przekroczyła 68'C (-26'C) !!!!

Dla GPU stress test wykazał 59'C (-9'C), 3dmark pokazał podobny wynik przy sporo niższych temperaturach. 

Jak już rozebrałem laptopa to przy okazji włożyłem dodatkowy dysk hdd. Mam nadzieję, że to nie przekłamało mocno wyniku pomiaru.

Wentylatory podczas stress testów jak i 3dmarka nie dość, że nie chodziły na pełnej mocy, to potrafiły czasem nawet zwolnić obroty co było miłym zaskoczeniem.  Zrobiłem jeszcze jeden test bez uv dla gpu. wyniki były podobne z tą różnicą, że wiatraki kręciły się głośniej.

wyniki:

temperatura CPU:

- stock 96'C

- uv 94'C

- uv + LM 68'C

temperatura GPU: 

- stock 75'C

- uv 68'C

- uv + LM/LM bez uv 62'C

dodatkowo wyniki benchmarku w XTU dla CPU:

UV 3,91Ghz/96'C

UV +LM 4,05Ghz/73'C

Podsumowanie:

Komfort po wymianie pasty jest nieporównywalnie większy - szczególnie miło zaskoczył mnie CPU. Jeśli nie gram w gry laptop jest bardzo cichy. Różnica w temperaturach GPU nie jest aż taka duża ale każdy decybel z wentylatora mniej jest na plus.

Hej, czego użyłeś do zabezpieczenia GPU i CPU przed ewentualnym wypłynięciem LM? I czy w tym modelu nie traci się gwarancji po zmianie pasty? Są tam jakieś plomby? I jak kładłeś na sam rdzeń czy na rdzeń i i radiator miedziany? 

Pozdrawiam