Jump to content
  • Sign Up
iamemwu

Komputer do około 6000 zł

Recommended Posts

[1] Jaki jest Twój budżet na komputer? Jakie są widełki cenowe, do czego jesteś w stanie dopłacić?

Na zakup przeznaczyłem budżet około 6000 zł. Może być mniej, jeśli będzie komputer w pełni spełniający moje wymagania w niższej cenie. Może być nieco więcej, jeżeli znajdzie się sprzęt, do którego warto dopłacić.

[2] Kiedy planujesz dokonać zakupu? Jeśli zamierzasz dokonać zakupu w terminie późniejszym niż 3 miesiące od założenia tematu na forum/grupie wstrzymaj się z jego założeniem - ceny sprzętu oraz jego dostępność często ulegają zmianom.

W ciągu kilku dni.

[3] Czy będziesz samodzielnie składał jednostkę i instalował system operacyjny? Czy potrzebujesz usługi montażu w sklepie.

Potrzebuję usługi montażu w sklepie

[4] Czy zestaw PC ma zawierać samą jednostkę centralną czy również system operacyjny, monitor, peryferia (patrz lista poniżej)?

Jednostka centralna. Dodatkowo i tak przymierzam się do kupna monitora 4K pod ten komputer. Trochę kuszą mnie monitory, które mają dwa złączone ekrany. Monitor jest wyłączony z podanego budżetu. Jeżeli byłby ktoś w stanie polecić dodatkowo monitor do zestawu, byłbym wdzięczny.

[5] Opisz zastosowanie komputera, tylko gry czy też inne wymagające zajęcia [precyzyjnie]

Komputer będzie służył do pracy biurowej, w której bardzo pomocne jest wyświetlanie wielu programów naraz na ekranie jednocześnie (stąd myśl o dużym monitorze). Będą włączone programy, które dość wydajnie pracują i potrzebuję, aby działały bardzo sprawnie.

[6] Jaką rozdzielczość (FHD/WQHD/4K) i odświeżanie (60Hz/75Hz/120Hz/144Hz/165Hz/240Hz) posiada Twój monitor? Będą podłączane dodatkowe monitory - jeśli tak ile?

Tak jak w punkcie 4, do komputera dokupiłbym od razu monitor. Posiadam i tak monitor 24'' do obecnego komputera, mógłbym go podpiąć jako jeszcze dodatkowy (AOC G2460VQ6), o ile starczy miejsca na biurku. 

[7] Czy masz zamiar podkręcać podzespoły (procesor, RAM, karta graficzna)?

Nie planuję

[8] Czy posiadasz podzespoły ze starego komputera np. dysk HDD SATA, napęd optyczny, obudowa, zasilacz, peryferia?

Nie posiadam

[9] Czy komputer będzie w niedługim czasie lub w przyszłości rozbudowywany?

Nie planuję

[10] Określ priorytet komputera - wydajność/cisza/energooszczędność

wydajność

[11] Wymagania dodatkowe np. obudowa wyciszona, obudowa bez okna, obudowa ze szkłem, obudowa pod chłodzenie wodne, obudowa z LED-ami lub wentylatorami RGB/ARGB.

Szczerze mówiąc nie orientuję się w dodatkowych funkcjach obudowy (od dłuższego czasu działam na laptopach). Wyciszenie obudowy brzmi dość ciekawie. Jeżeli jakaś obudowa będzie wyglądała dość ciekawie i będzie w rozsądnych pieniądzach, jestem za nią w stanie dopłacić.

[12] Napisz jeśli chcesz kupić w konkretnym sklepie w Polsce (np. x-kom, morele, komputronik) lub kupujesz za granicą (UK, Francja, Norwegia).

Chciałbym kupić w polskim sklepie. Może być x-kom, ale nie musi.

• Upvote 1

Cytat

Będą włączone programy, które dość wydajnie pracują i potrzebuję, aby działały bardzo sprawnie.

Jakie to programy? Korzystają ze karty graficznej? 

Ile pojemności potrzebujesz - dysk SSD? RAm wystarczy 16GB czy od razu 32GB?

https://www.x-kom.pl/lista/n195m0gh5 - 6122 zł

MSI GeForce GTX 1660 SUPER GAMING X 6GB GDDR6 - zleży w jakich aplikacjach pracujesz, ale jeśli praca biurowa można dać tańszą grafikę.

• Like 1

Dzięki. Jeżeli chodzi o programy, to głównie Thunderbird (ale ma pobranych baaardzo wiele maili, dość długo się indeksuje). No i masa exceli, wordów, przeglądarek etc. Głównie chyba RAM i procesor jest tu wykorzystywany. Jedyna gra, w którą bym grał na tym komputerze to Football Manager - więc tu również bardziej przydatne szybsze ładowanie się gry, niż grafika. Aha, dysk w sumie mógłby być 1 TB. Tylko czy wtedy też cały SSD? Mogę trochę zwiększyć budżet, kwestia jaka jest różnica w cenie między dyskami.

W X-komie złożą mi komputer? I czy byłby ktoś w stanie zaproponować monitor? Interesowałoby mnie coś w stylu tego: https://www.mediaexpert.pl/monitory-led/monitor-lg-34wk95c-w,id-1347750#tab_opinions (może być trochę mniejszy, ale ważne żeby był ultrapanoramiczny i 4K). Zobaczyłbym monitory z nieco niższym z budżetem i z podobnym do tego wklejonego, muszę zdecydować się czego dokładnie potrzebuję.

Na spokojnie w tym zestawie SSD możesz zmienić na 1TB. Najlepiej szybki SSD ten co polecił FXJ z kontrolerem Silicon Motion i radiatorem odprowadzającym ciepło. 

ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG GAMMIX S11 Pro

Monitor  za 4k można kupić znacznie lepszy. Poniżej Asus 34" IPS 3440 x 1440 100Hz z G-Sync

ASUS ROG PG348Q Curved czarny

Alternatywnie znacznie tańszy MSI z matrycą 34"VA Cu 100Hz.

MSI Optix MAG341CQ Curved czarny 100Hz

• Like 1

Napisałem jeszcze z ciekawości do x-kom o polecenie zestawu, wskazali coś takiego:

https://www.x-kom.pl/p/464517-desktop-x-kom-pro-i7-9700k-16gb-2502tb-p400.html

raczej mnie to nie przekonuje, wygląda na zestaw który polecają każdemu kto zadeklaruje budżet około 6000 zł. Nie spełnia trochę wymagań, chyba za duży punkt nacisku położony jest tu na grafikę, na której aż tak mi nie zależy. I zamiast 250 GB SSD + 2 TB HDD byłoby chyba lepsze 1 TB SSD.

Co sądzicie? A może po prostu podmienić kilka elementów w tym zestawie?