Jump to content
  • Sign Up
CrazyFr0g

Acer Aspire 5 (Late 2019) A515-54G (10th gen) Opinia - Recenzja/Review

Recommended Posts

Witam,
Jestem posiadaczem Acera Aspire 5, kt贸ry wyszed艂 w 3/4 kwartale 2019 roku.

Laptopa posiadam dopiero kilka dni, recenzja zostanie zupdatowana po 2-3 tygodniach 馃檪

Konfiguracja:聽Acer Aspire 5 i5-10210U/16GB/512/Win10 MX250

Specyfikacja:

Procesor: Intel Core i5-10210U (4 rdzenie, od 1.60 GHz do 4.20 GHz, 6MB cache)

Pami臋膰 RAM: 16 GB (SO-DIMM DDR4, 2400MHz) 1slot

Dysk SSD M.2 PCIe: 512 GB

Typ ekranu: Matowy, LED, IPS 15,6" FHD

Karta graficzna: NVIDIA GeForce MX250 & Intel UHD聽Graphics

艁膮czno艣膰: Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax)

Bateria: 3-komorowa, 4200 mAh, Li-Polymer (???????? - patrz opis ni偶ej)

Kod producenta: A515-54G || NX.HN0EP.003

Obudowa i wykonanie:

Laptop wygl膮da na dobrze wykonany. Poprzednie wersj臋 mia艂y ekran zamocowany na 2 zawiasach co powodowa艂o gorsz膮 stabilno艣膰 i zwi臋ksza艂o mo偶liwo艣膰 wy艂amania. W tym modelu problem zosta艂 rozwi膮zany, zawiasy s膮 stabilne i dobrze dzia艂aj膮. G贸ra laptopa jest wykonana z aluminium. Na "-" na pewno palcowanie si臋 g贸ry obudowy. N贸偶ki laptopa s膮 stabilne i si臋 nie 艣lizgaj膮. Laptop jest dosy膰 lekki - wa偶y oko艂o 1,7 kg. Ocena: 8/10

Klawiatura i touchpad:

Klawiatura posiada przyjemny skok, klawisze multimedialne, klawiatur臋 numeryczn膮, pod艣wietlenie. Na "-" w艂膮cznik kt贸ry nie jest odseparowany od klawiatury oraz niepe艂ne strza艂ki. Ocena 9/10.
Touchpad jest po prostu "ok", klawisze nie s膮 zbyt ciche. Dodatkow膮 funkcj膮 s膮 "gesty" jak np. przesuni臋cie 2 palcami od lewej do prawej cofa stron臋 internetow膮. Ocena 8/10

Ekran:

Matryca IPS, matowa. Nie jest to matryca najwy偶szych lot贸w. Kolory s膮 przeci臋tne, k膮ty widzenia r贸wnie偶. Bior膮c pod uwag臋 cen臋 ok. 3000z艂 powiedzia艂 bym, 偶e jest normalna. Daleko jej do dro偶szych laptop贸w. Jano艣膰 r贸wnie偶 nie jest wybitna. Og贸艂em jest na akceptowalnym poziomie.聽Ocena: 7/10

G艂o艣niki:

G艂osniki r贸wnie偶 przeci臋tne. Nie jestem u偶ytkownikiem laptop贸w, wi臋c ci臋偶ko mi por贸wna膰 do innych modeli. Na pewno brakuje im bas贸w, je艣li kto艣 jest fanem muzyki, zalecam u偶ywanie g艂o艣nik贸w zwen臋trznych lub s艂uchawek. Ocena: 7/10

Kultura pracy i temperatury:

Podczas przegl膮dania internetu lub wykonywania ma艂o wymagaj膮cych czynno艣ci - laptop nie wydaje kompletnie 偶adnych d藕wi臋k贸w. Czasem za艂膮czaj膮 si臋 wiatraczki, kt贸re nie s膮 zbyt g艂o艣ne. D藕wi臋k wiatraczk贸w jest "przyjemny" poniewa偶 jest utrzymany w niskiej tonacji. Nawet gdy laptop g艂o艣niej dzia艂a pod obci膮偶eniem - nie jest to przeszkadzaj膮ce. Cewki nie piszcz膮 jak w innym modelu (aspire 7).

Temperatury s膮 raczej ok, Podczas przegl膮dania internetu (ok 10 kart) + YT + manager zada艅 + HWMonitor = temperatury do 45 stopni. (przewa偶nie 38-42) (procesor)
W艂膮czenie mniej wymagaja膰ej gry (minecraft 1.14.3) r贸wnie偶 nie powoduje duzego wzrostu temperatur lub g艂o艣no艣ci (mimo w艂膮czenia karty MX250). Laptop nagrzewa si臋 tylko nad klawiatur膮 - klawiatura nie staje si臋 zbyt gor膮ca a korzystanie dalej jest normalne.

Laptop sta艂 sie troch臋 g艂o艣niejszy (dalej poziom akceptowalny) oraz temperatury CPU 60 stopni podczas aktualizacji systemu windows + 艂adowanie. Po kolei w艂膮cza艂y si臋:聽microsoft compatibility telementry,聽net runtime optimization services,聽windows modules insteller worker, microsoft office click to run = u偶ycie procesora na poziomie 50%, dysk i sie膰 po kilkana艣cie %. Wszystko trwa艂o ponad 30min. Ocena: 7/10

Wydajno艣膰:

Wydajno艣膰 jest "ok", wiadomo, 偶e nie ma por贸wnania do procesor贸w wysokonapi臋ciowych i kart GTX. Do pracy, nauki, na uczelnie oraz grania w mniej wymagajace gry jak np. minecraft spokojnie wystarcza i wszystko odbywa si臋 p艂ynnie. 艢rodowiska programistyczne, virtualbox+linux nie sprawiaj膮 偶adnych problem贸w.聽 Ocena: 8/10

艁膮czno艣膰:

Laptop posiada 1 USB 2.0 oraz 2 USB 3.1. Do tego USB-C, HDMI, LAN, oraz wej艣cie na s艂uchawki. Wi-Fi w standardzie 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax). Dla mnie wystarczaj膮ca ilo艣膰 port贸w.

Bateria:

Tutaj postawi艂 bym du偶y znak zapytania. Na stronie xkom napisane jest, 偶e laptop posiada bateri臋 4200mAh - 艣rednio w to wierz臋. Na pudelku od laptopa podane jest 46Wh. Bior膮c pod uwag臋 niskonapi臋ciowy procesor - nie wiem jakim cudem 4200mAh mia艂o by si臋 przeliczy膰 na 46Wh. Na oko powiedzia艂 bym 偶e laptop posiada max 3300mAh.

Bateria jest przeci臋tna - na pewno nie uzyskamy czasu podanego przez producenta (do 11h). W praktyce mo偶na liczy膰 na kilka godzin.

Przegl膮darka (10+ kart) + wifi + codeblocks = 5-6h (integra)

Ogl膮danie stream贸w my艣l臋, 偶e 5h+ (integra)

Granie w gry typu minecraft 3h+ (MX250)

Patrz膮c si臋 na niskonapieciwoy procesor oraz to, 偶e karta nie jest w艂膮czona - 5-6h to dosy膰 s艂aby wynik. Przy takiej konfiguracji by艂bym zadowolony z 6-7h+.

Nie wiem czy kontaktowanie si臋 z firma xkom w celu wyja艣nienia poejmno艣ci baterii cokolwiek zmieni? Nawet je艣li si臋 oka偶e, 偶e laptop nie posiada 4200mAh, tylko np. 3200 to xkom raczej nie b臋dzie ch臋tny pom贸c rozwiaza膰 ten "problem".

Ocena: 6-7/10

Podsumowanie & Inne:

W por贸wnaniu do procesor贸w wysokonapi臋ciowych r贸znica jest odczuwalna. Je艣li kto艣 szuka laptopa do pracy, nauki, lub okazjonalnego grania w niewymagaj膰e gry - na ten聽moment mog臋 poleci膰. W szczeg贸lno艣ci konfiguracj臋 bez windowsa za 3100z艂 ;).

Teraz jeszcze pytanie ode mnie, jaki dysk SSD b臋dzie pasowa膰 do tego modelu? (tak 偶ebym m贸g艂 pod艂膮czy膰 go na SATA i 偶eby pasowa艂 rozmiarem)

• Like 1

Ok, mam tego laptopa. Dosta艂am gr臋 na p艂ycie i co teraz? 馃槂