Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam  :) Jak w tytule, rozważam zakup laptopa firmy MSI, a konkretnie poszukuje pomocy w dokonaniu wyboru pomiędzy 3 możliwościami:

1. MSI GL62 i5-6300HQ/16GB/1TB/ GTX950M 2GB FHD - https://www.x-kom.pl/p/305799-notebook-laptop-156-msi-gl62-i5-6300hq-16gb-1tb-gtx950m-2gb-fhd.html

2. MSI GL62 i5-6300HQ/16GB/1TB+128SSD GTX950M 2GB FHD - https://www.x-kom.pl/p/305805-notebook-laptop-156-msi-gl62-i5-6300hq-16gb-1tb128ssd-gtx950m-2gb-fhd.html

3. MSI GL62 i5-6300HQ/8GB/1TB+128SSD GTX950M 2GB FHD - https://www.x-kom.pl/p/305804-notebook-laptop-156-msi-gl62-i5-6300hq-8gb-1tb128ssd-gtx950m-2gb-fhd.html

Czy dysk SSD(najprawdopodobniej "ADATA 128GB 2,5'' SATA SSD Premier Pro SP920") w przypadku tego pułapu cenowego i owych modeli ma sens, czy jest to marnotrawstwo pieniędzy? 

Czy wybór tego modelu(MSI) jest dobrą opcją dla:

- student(mężczyzna)

- może być bez Windowsa

- 15,6"

- waga nieistotna 

- max za 3400zł(najlepiej jak najlepszy stosunek cena/jakość, fajnie gdyby nie przekroczyła 3200), tylko nowe

- torba/plecak/podstawka chłodząca/myszka przewodowa mile widziana ale nieobligatoryjna 

- najważniejsza jest wydajność, nawet kosztem długości pracy na baterii(i tak będę raczej używał go na kablu)

- 1920x1080(chyba że sensownymi argumentami zostanę przekonany do 720p :P  ) 

- gry: GTA 4, strategie(jestem graczem konsolowym więc brakuje mi głównie gier strategicznych)

- nie może być Lenovo(chyba że znowu... sensowne argumenty  ;)  )

- na lata(w sensie minimum 3)

- HDMI IN fajnie gdyby był ale wiem że raczej 90% laptopów ma tylko OUT więc nie musi być 

Oczywiście jestem otwarty na wszelkie propozycje(zgodne z podanymi informacjami). :)  Z góry dziękuje za pomoc i przepraszam za wszelkie błędy/braki z mojej strony jeśli takowe popełniłem przy tworzeniu tego tematu.

Adata SP920 - nie polecam były liczne na nie skargi nawet z przegrzewaniem nielicznych sztuk, problematyczna jak wiekszość tanich dysków, kontrolery SandForce i kości TLC.

Co będzie najwydajniejsze pod względem grafiki, rzecz jasna

Lenovo Y700-15 (15,6") seria Ideapad Y700 15 (Y700-15ISK)

80NV00D0PB - to jest AKTUALNE najnowsza PARTIA co prawda z 4GB RAM ale to nie problem przy zamówieniu od razu mozesz kupić drugą za ok 80-90zł

Z alternatywy dla MSI-ka

Acer V5-591G (15,6") seria Aspire V 15

NX.G66EP.005 - dobrze wykonany ale jest oczko niżej pod względem matrycy, chłodzenia, głośników. Ale już co do samego serwisu praktycznie nikt nie ma zastrzeżeń, zlokalizowany w PL i szybko realizuje wszystkie naprawy gwarancyjne.

HDMI IN - w tą stronę nigdy nie testowałem co najwyżej Daisy Chain jeśli monitory to wspierały uruchamiałem z mDP.

Dziękuje za odpowiedź :)  Czyli rozumiem że z dyskiem SSD lepiej się wstrzymać i za jakiś czas ewentualnie dokupić sobie jakiś lepszy niż Adata.

Co do Lenovo to wielu znajomych odradza mi tę firmę, ale skoro Ty zaproponowałeś jeden z ich modeli to rozumiem, że nie taki diabeł straszny jak go malują?

Jeśli chodzi o zaproponowaną przez Ciebie alternatywę dla MSI to jest to ewentualny zmienik, prawie 1 do 1, czy Acer jest według Ciebie lepszym wyborem? Z tego co zobaczyłem to ma lepszy dysk(1000 GB SATA 7200 obr. vs 5400) i 4096MB GDDR3 vs 2048MB(czuć to?). Co z wad to ma włożone 2 kości ram 4GB a nie jedną 8GB.

Ograniczając zatem wybór do MSI GL62 i5-6300HQ/8GB/1TB/ GTX950M 2GB FHD vs Acer V5-591G i5-6300HQ/8GB/1000 GTX950M FHD, którego powinno się wybrać?

Czy dual-channel ma znaczenie w grach tak - link. Czy VRAM 2 vs 4 zauważysz różnicę wydajnościowo prawie żadną ale jeśli gra zajmuje więcej niż 2GB na grafice to mniej będzie lagów przed doczytywanie tekstur np. GTA V.

Kilka procent ma na pewno jakieś niedoróbki jak to masówka - na grupie jest ankieta, ma na tyle dobre chłodzenie że nie straszne mu nawet upały o ile będzie czyszczone regularnie i nie zrobi się w nim dywanik. Jeśli w ciągu kilku dni nie wyjdą jakieś problemy to powinien już się trzymać, ale wiadomo może się zdarzyć usterka np. dysku który jest kupowany od producentów jak Seagate czy WD. Najczęstsze uszkodzenia to zalania, stłuczenie matrycy, uszkodzenia gniazda słuchawkowego.

Z tych dwóch zdecydowanie Acer trwalsza sztywniejsza obudowa i lepsze chłodzenie.

• Upvote 1

Czyli lepiej jest mieć 2 kości pamięci RAM(np własnie po 4GB) niż jedną 8GB?  :o A ja to do wad Acer-owi zaliczyłem...

btw. nie powinno być żadnych problemów z instalacją Windows 8.1 Professional with Update 32/64-bit (Polish) (.iso) na tym laptopie?

Kwestia jak szybko wydasz byś te 150-200zł na kośc 1x8GB RAM, ale do gier 8GB RAM nadal wystarcza.

Pobierz Windows 10 PL za darmo w formacie ISO lub jako gotowy pendrive instalacyjny

Polecane dyski SSD do laptopa i PC (SATA, mSATA i M.2 PCIe NVMe)

Najlepiej instalować 10-tkę jeszcze można zrobić aktualizacje za darmo ale najlepiej zrobić później na czysto instalację. 

Win-a 8.1 Pro mam za free z Dreamsparka + słyszałem że Win10(nie Pro i wyżej) robi co chce więc wolałbym na razie zostać przy 8.1.

Przy Acerze tylko bootowalny pendrive bo nie ma napędu optycznego więc pewnie użyje Rufusa lub Windows USB/DVD Download Tool, zależy co jest bardziej user friendly.

Co do dysków SSD to chyba poczekam 1-2 lata(poużywam HDD) i wtedy jak cena za 1GB miejsca jeszcze bardziej spadnie kupie jakiś lepszy i bardziej pojemny. Bo teraz za najtańszy 128GB i tak trzeba zapłacić minimum 200zł, a słyszałem że standardem stają się już 250GB, za które obecnie producenci liczą sobie ponad 300zł, jak dla mnie to za dużo. Mam komputer stacjonarny z 2009 roku ze zwykłym HDD 700GB i chyba SSD to jeszcze nie moja półka cenowa. 

Dyski HDD, SSHD i SSD - wady, zalety i różnice
Czas bezawaryjnej pracy dysku SSD na przykładzie OCZ-VERTEX4 (128GB)

Sądzę że już w przyszłym roku wydał byś te 200-250zł na dysk 120GB na system, sterowniki i programy i miałbyś jeszcze wolne z 50GB tym bardziej ze masz do dyspozycji w nich dyski HDD 1000GB na wszystkie dane/gry ;)

Mam jeszcze pytanie odnośnie matrycy w Acerze - "Najważniejsze powody zniechęcające do dokonania zakupu (--) = Matryca TN - za to o pełnym pokryciu 100% sRGB (test laptopmedia)" Jest aż tak źle? Co właściwie oznacza "o pełnym pokryciu 100% sRGB"?

Bo tak naprawdę chyba jeszcze tylko to powstrzymuje mnie przed dokonaniem ostatecznego wyboru między MSI a Acerem. Wiesz może jak duża jest różnica w jakości matrycy między podanymi modelami: MSI i Acera?

Wiem że napisałeś już że zdecydowanie twoim zdaniem Acer z tych 2, ale tak dla siebie muszę jeszcze pomyśleć te ewentualne różnice w matrycy.  :)

Witam, też rozważałem tego acera, ale natknąłem się na recenzję https://www.notebookcheck.net/Acer-Aspire-V5-591G-71K2-Notebook-Review.156375.0.html , w której piszą, że ekran ma niską częstotliwość pwm i może to być bardzo męczące dla oczu. Czy wie ktoś jak bardzo może to być odczuwalne przy dłuższym korzystaniu ze sprzętu?

Matryce w monitorach

Pokrycia przestrzeni kolorów (gamut) aRGB / sRGB vs wiernośc reprodukcji barw

Badanie widzenia barwnego - czy masz dobry wzrok i rozróżniasz poprawnie kolory? Prosty test!

https://pl.wikipedia.org/wiki/Modulacja_szeroko%C5%9Bci_impuls%C3%B3w

TN mają wąskie kąty patrzenia jak byś patrzył pod dużym kątem to oraz nie wyglądał by tak samo jak patrząc na wprost.

A jesteś wrażliwy na migotanie matrycy? Warto sprawdzić czy któryś z monitorów lub laptopów aktualnie miał redukcję przez PWM.

Tak sobie w sumie pomyślałem, że szkoda jednak że Acer nie ma napędu optycznego(DVD) bo lubię kupować pudełkowe wydania gier, a wtedy tylko płytka. No cóż, ostateczny wybór należy do mnie i muszę sam podjąć decyzję czy MSI czy Acer.  :)  Przemyślę, prześpię się z tym i się okaże co zwycięży.

Dziękuje za ogromną pomoc i w razie jakichkolwiek nowych wątpliwości na pewno tu wrócę. ;)   

Naszła mnie jeszcze taka myśl: A gdyby porównywać MSI GL62 i5-6300HQ/8GB/1TB/ GTX950M 2GB FHDSamsung 120GB 2,5'' SATA SSD Seria 750 EVO OEM (łączna cena 3194zł, bo montaż w x-com byłby za darmo, laptop od nich i dysk tak samo)

ewentualnie zamiast Samsunga Transcend 128GB 2,5'' SATA SSD M.2 2260 łącznie 3171zł

to nadal FxJ radziłbyś brać Acera (3099zł)? Bo te 3194/3171zł z dyskiem SSD mógłby jeszcze zaakceptować, ale Acer + SSD to już 3344 zł i to odpada. I jeżeli dalej być radził brać jednak Acera to i tak, który z tych dysków SSD bardziej polecasz do MSIa?

Wiem, że wciąż coś dodaje, zmieniam itp. za co sorry  :D ale chce po prostu rozważyć wszystkie możliwości.

Było napisane "Możliwość montażu dodatkowego dysku M.2 PCIe/SATA (brak elementów montażowych)" dlatego myślałem że SATA Samsung też może być. Czyli jak coś tylko Transcend 128GB 2,5'' SATA SSD M.2 2260 ?

Tu https://www.notebookcheck.net/MSI-GL62-6QF-Notebook-Review.168445.0.html trochę się różni(wnętrzem), ale jeśli chodzi o temperatury to raczej na korzyść(i7HQ a nie i5HQ). Ogólnie z tego co zrozumiałem to nie jest źle.

Lenovo odpada. Byłem wczoraj w Saturnie i sporo ich oglądałem i jakoś nie przypadły mi zbytnio do gustu. Z resztą wczoraj Acera tez znalazłem i nie wiem co myśleć, lepiej się prezentował na zdjęciach na x-kom, ale oczywiście wygląd w tym przypadku(MSI vs Acer) nie będzie decydował.

W sumie może być dowolnej długości ale jeśli chcesz zamontować za pomocą śrubki musi być długości "2280" do tych laptopów.

Śrubka do montażu dodatkowego dysku SSD na złączu M.2 w laptopie / notebooku (SATA / NVMe)

"GL62 6QF" - ten ma już 2 wentylatory stąd ta różnica ;)

To nie są zdjęcia tylko rendery 3D wykonane przez projektantów producenta to tak dla jasności.

Znaczy, jak brałbym teraz dysk SSD to od razu bym prosił x-kom o montaż dlatego jedynie chciałbym znaleźć dysk(w miarę ok, max 250zł) na ich stronie aby przy zakupie laptopa od razu wskazać dysk, który mają domontować. Czyli tego Transcend 128GB 2,5'' SATA SSD M.2 2260 mogę brać jak coś do MSI? Bo się trochę pogubiłem  :P

W ogóle gdziekolwiek w sieci można znaleźć test temperatur tego mojego modelu MSI? Bo zanim jeszcze się zabrałem za szukanie dla siebie laptopa to nie przypuszczałem, że tyle uwagi będzie mnie kosztować kwestia temperatur(myślałem że w tym przedziale cenowym wszystkie egzemplarze będą utrzymywać jakiś standard). Rozumiem, że MSI będzie się nagrzewał, ale co to w ogóle znaczy dla mnie, zwykłego użytkownika? 

- Jak duża różnica jest w tej kwestii między MSI a Acerem?

- Czy to że MSI ma jeden wentylator sprawia, że jest on znacznie mniej wydajny, żywotny i bardziej awaryjny niż Acer?

Już mnie to wszystko męczy :D nie sądziłem, że będę miał aż taki dylemat... Gdyby nie to że do MSI stać mnie żeby dokupić SSD(chyba, jak będzie do 250) a do Acera nie pewnie wybór byłby dużo prostszy.

"GL62 6QD" 1 wentylator, "GL62 6QF" 2 wentylatory
Niestety tego pierwszego brak porządnego testy tyle ci można od posiadaczy się dowiedzieć, pamiętaj że jak jest test wykonywany na nowym to nie ma w nim nawet grama kurzu i ma idealną wentylację ale po kilku tygodniach już się sporo zbiera w układzie a i temp otoczenia podczas testu jest ważna no i sam czas grania.

Ten transcend jest za krótki, Samsung EVO 850 będzie pasował.

Ogólnie rzecz biorąc temperatura jak będzie zbyt wysoka spowoduje spadek wydajności do momentu ochłodzenia, ale nie zagraża bezpieczeństwu sprzętu, prawda? Montuje się chyba jakieś zabezpieczenia przed przegrzaniem?

Skontaktowałem się z x-kom i zaproponowali mi ten Plextor 128GB SSD M.2 2280 SATA M7VG, cena bardzo zachęcająca(jedynie 199zł). Jaką opinią cieszy się ta firma?

Zapytam o dostępność tego samsunga. EDIT - nie jest dostępny i nie mają informacji na temat ewentualnej przyszłej dostawy 

Znalazłem jeszcze taką recenzje https://mobilnyswiat.com/recenzja-msi-gl62-6qc-test-gf940mx/- model 6QC ma 940MX ale i7HQ więc może te temperatury się jakoś odnoszą do 6QD? W tym modelu jest chyba jeden wentylator nie? bo nie wiem gdzie to sprawdzić

Throttling - przekroczenie pewnej temperatury powoduje zmniejszenie mnożnika na procesorze, to z kolei przekłada się na mniejsze wydzielanie ciepła i na mieszą wydajność w grach lub ścinki podczas rozgrywki 

https://ark.intel.com/pl/products/88959/Intel-Core-i5-6300HQ-Processor-6M-Cache-up-to-3_20-GHz

TJUNCTION - wyłączy zasilanie przy temp. procesora 100°C

https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/plextor-m7vg-256-gb-test/strona/26068.html

Tylko i wyłącznie niska cena ;)

"GeForce 940MX natomiast maksymalnie sięga 71 stopni."

940MX mają 23W TDP a 950M 45W - może orientacyjnie dochodzić temp do ok 90°C ale też nie ma dobrego testu tego modelu przynajmniej nie znalazłem.

• Upvote 1

Znalazłem coś takiego https://www.youtube.com/watch?v=SA0ddlC0ueE Wiem że tureckie, ale widać ile jest stopni + wnętrze w 100% takie same GTX950M 2GB GDDR3 i i5-6300HQ. Nie znam się za bardzo na temperaturach laptopów, ale z komentarzy pod filmikiem wnioskuje, że jest akceptowalna. Moglibyście ten film jakoś skomentować, może czegoś nie zauważyłem  :P

A jakiś kompatybilny z tym modelem dysk SSD do 250zł mógłbyś mi polecić czy raczej za takie pieniądze nie ma nic?

Głębokość 112 mm a musi być 80mm, jak w tym https://www.x-kom.pl/p/311650-dysk-ssd-plextor-128gb-ssd-m2-2280-sata-m7vg.html  :(

EDIT:

a ten Plextor 128GB 2,5'' PCIexpress M6E M.2 Edition (https://www.x-kom.pl/p/232653-dysk-ssd-plextor-128gb-25-pciexpress-m6e-m2-edition.html)? Kosztuje 325zł(może na MSI będę miał 100zł zniżki więc się wyrówna) ale jest dostępny w x-kom(wziąłbym tak to Samsunga) i wydaje się być w miarę solidny. Cena w tym przypadku przekłada się na jakość?

We wrześniu powinno się pojawić nowych modeli na ten rok już, przez ten okres wakacyjny to jakoś żaden sklep nic nie ściągał.

Do 29.08 na pewno nie kupie bo już mamy w sumie czwartek więc to bezsensu. Ale max tak do początku września(pierwsza połowa) na coś się muszę zdecydować, bo się rok akademicki zbliża, a jak będę miał problemy z instalacją Win-a lub cokolwiek innego to nie będzie czasu.

wracając, ten Plextor 128GB 2,5'' PCIexpress M6E M.2 Edition(https://www.x-kom.pl/p/232653-dysk-ssd-plextor-128gb-25-pciexpress-m6e-m2-edition.html) jak coś wart w ogóle uwagi? Bo zauważyłem FxJ, że w polecanych masz wersje 256GB ale to już w cenie 518zł  :D

https://www.ocinside.de/test/plextor_m6e_256gb_m2_ssd_d/3/

https://crazypc.ro/review-ssd-plextor-m6e-128gb-m-2-2280-px-g128m6e/

https://ssd.userbenchmark.com/SpeedTest/15095/PLEXTOR-PX-G128M6e

Ceny nie są aktualnie jakoś bardzo zaporowe jak na osiągi tego dysku tylko pamiętaj że jest to dysk PCIe nie "NVMe ani SATA" i warto doczytać czy z nim będzie współpracować.

"możemy umieścić dysk SSD na złączu M.2 (obsługiwane są także dyski PCIe NVMe)" - https://mobilnyswiat.com/recenzja-msi-gl62-6qc-test-gf940mx

"Dysk: Możliwość montażu dodatkowego dysku M.2 PCIe/SATA (brak elementów montażowych)" - GL62 6QD

"Dołącz do gry wcześniej niż inni, dzięki najnowszej generacji 3.0x4 przepustowości PCI-E Gen wykorzystującej technologię NVMe na pojedynczym M.2 SSD. Wykorzystaj pełen potencjał wydajności Gen 3.0 SSD poprzez optymalizację sprzętu i oprogramowania wyprowadzając ekstremalne prędkości odczytu do 2200 MB / s, 5x szybciej niż SATA3 SSD." - jak wyżej

Przyznam, że się pogubiłem... Rozumiem, że dysk PCl może być w wersji NVMe, SATA lub jakimś trzecim, którego akurat ja mam poszukiwać tak? Czy PCl to zupełnie co innego niż NVMe i SATA? Bo z tych opisów powyżej wnioskuje że PCI NVM to jedna rzecz a SATA to druga. Tyle tylko że Ty napisałeś, że "PCIe nie "NVMe ani SATA"" i już nie rozumiem...  :D

Przesył danych może się odbywać poprzez
◦ SATA AHCI
◦ PCIe AHCI
◦ PCIe NVMe

Są trzy podtypy, mówiłem jedynie żebyś się upewnił - zależnie na który model sie zdecydujesz.

A wiesz gdzie to można sprawdzić? W opisie Plextor-a jest informacja: "Zgodność z bezsterownikowym interfejsem AHCI (Advanced Host Controller Interface), eliminuje konieczność stosowania dodatkowych sterowników." Czyli to PCIe AHCI? a ten MSI to PCIe NVMe("PCI-E Gen wykorzystującej technologię NVMe na pojedynczym M.2 SSD")?

Bo rozmawiałem z ludźmi z x-kom na temat kompatybilności Plextor 128GB 2,5'' PCIexpress M6E M.2 Edition i w sumie oni nic więcej oprócz tego co jest na stronie nie wiedzą. Jedynie co się dowiedziałem to to, że jakby coś jednak nie stykało to będę mógł sprzęt zwrócić. Ogólnie więc słabo, bo zwrot spoko, ale kto chce zwracać dopiero zakupiony sprzęt i tracić czas. 

Od supportu dostałem informacje:

Notebook GL62 6QD  GL72 6QD

Graphics/Chipset GTX 950M/HM170

M.2SSD Maxslot(s) (None-RAID) 1 x M.2 Socket 3 for M Key Type 2280

M.2 SSDInterface 1 x SATA3/PCI-e NVMe  (Combo)*[2]

2.5” SATAHDD/SSD 1 x SATA3

ODD SATA3

RAID 0   X

Jednak będę musiał zainstalować Windows 7 Professional with Service Pack 1 (x64) - DVD (Polish) [plik iso pobrany z DreamSpark-a] i tu moje pytanie(MSI nie wspiera GL62 sterownikami pod system 8.1, tylko 7 i 10).

Słyszałem, że są jakieś problemy z instalacją tego systemu na komputerach z Intel "Skylake" i czy na tym MSI ten problem występuje? Ma on "USB 2.0 - 1 szt." więc chyba nie powinno być problemu z zainstalowaniem systemu z pendrive-a 8GB 2.0 prawda?

"Windows 7* USB 3.0 Creator Utility - NOTE:This application ONLY works on Windows 8.1 and later." - ja korzystam obecnie na stacjonarnym z win 7 Ultimate.

Poradziłem sobie więc troszeczkę inaczej. :P  Pobrałem "MSI Win 7 Smart Tool", ale niestety on nie obsługuje plików iso więc najpierw musiałem użyć "DAEMON Tools Lite 10.4"  by utworzyć obraz tego iso. Gdy to już zrobiłem okazało się, że mój mój pendrive 8GB(USB 2.0) jest za mały("MSI Win 7 Smart Tool" wymaga minimum 8GB wolnego miejsca[nie wiem po co...]) ale program ten umożliwia też utworzenie pliku iso więc takowy stworzyłem. Na koniec użyłem "Rufus-a" by z tego nowego iso stworzyć bootowalnego pendrive. Teoretycznie więc mam teraz bootowalnego pendrive-a z wgranymi sterownikami. Ostatecznie oczywiście przekonam się czy wszystko działa jak podepnę go do laptopa(pod USB 2.0). 

EDIT:

Gdy składałem zamówienie w sklepie x-kom dopisałem w skrócie, aby upewnili się, że dysk Plextor 128GB 2,5'' PCIexpress M6E M.2 Editionjest w 100% kompatybilny. Zadzwonili dzisiaj do mnie i jak się okazało(szkoda tylko, że po tylu dniach...) są jakieś problemy z tym SSD -"komputer się resetuje, itp."(ich słowa)

Zaproponowali mi tego Samsunga(Samsung 120GB M.2 2280 SSD 850 EVO) co mi FxJ proponowałeś na początku, bo jakoś udało się im znaleźć ostatnie sztuki u innego dostawcy, ale oczywiście w nowej, "lepszej" cenie. Zgodziłem się bo w sumie innego wyjścia nie ma i nic innego już mi zaproponować nie mogą. Ewentualnie jest szansa, że cena zamówienia się nie zmieni, ale to ma się jeszcze okazać.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Ważne informacje

Giełda Komputerowa 🖥️🖱️ Kup Sprzedaj Kupie Sprzedam Oddam Zamienię
Grupa na Facebooku · 4174 członków
Dołącz do grupy

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.