Jump to content
  • Sign Up

Recommended Posts

Witam, na dole ankieta, troszkę się rozpisałem ale mam nadzieję że jakaś dobra dusza pomoże w wyborze odpowiedniego laptopa 🙂

[1] Mężczyzna, 18 lat. Bez rat, sklep obojętny.

[2] Wolałbym jakby nie było systemu, ponieważ mam własnego Windowsa i również chciałbym na pewnym etapie wypróbować Linuxa ale jeżeli w zestawie będzie Windows to nic się nie dzieje.

[3] Coś koło 14/15 cali. Laptopa będę zabierał ze sobą do szkoły/pracy i ewentualnie na studia tak że nie musi on mieć dużej matrycy ale z drugej strony poniżej 14 cali to trochę mało jak dla mnie. Waga laptopa nie jest dla mnie zbyt ważna.

[4] Musi posiadać dysk SSD albo M.2, HDD jest nie potrzebny a nawet by mi zawadzał z powodu dźwięków. Dlatego jeżeli jest dysk SSD/M.2 >= 256 GB to najlepiej bez dysku HDD ale jeżeli były laptop z mniejszym dyskiem SSD/M.2 (koło 128 GB) to HDD może też być. Napęd DVD może być ale nie musi, obojętne dla mnie.

[5] Chciałbym przeznaczyć do 3000 zł (raczej to górna granica ale jeżeli będzie warto to bym dołożył z 200/300 zł, im  taniej tym lepiej 😄 ) Chciałbym tylko nowego laptopa. Jeżeli byłby jakiś fajny zestaw z tym laptopem + jakiś plecak na niego (plecak, nie torba) to też bym był zainteresowany.

[5 b] Chciałbym żeby pociągnął jak najdłużej aż do końca mojej nauki, czyli z 5-6 lat. Mam komputer stacjonarny do gier (R5 1600, GTX 980 Ti) dlatego nie zamierzam grać na tym laptopie tylko używać go do nauki/pracy (no ewentualnie jakieś tam proste, stare gierki bym chciał odpalić)

[5 c] Chciałbym dokonać zakupu jak najszybciej, kiedy tylko znajdę jakiś odpowiedni model laptopa i będę zdecydowany.

[6] Chciałbym żeby laptop dosyć dobrze trzymał na baterii i był w miarę szybki. Wykonanie (obudowa) to kwestia drugorzędna ale też chciałbym coś ładnego (celowałbym w odcienie szarości/czerni), fajnie by było jakby było aluminium.

[7] Bardzo mi zależy na 1920x1080 i matowej matrycy. Nie będę go raczej podpinał pod inne monitory ale i tak wyjście HDMI by się przydało (ale nie jest wymogiem).

[8] Będę go używał tylko w Polsce - najczęściej w szkole, później na uczelni i w domu, ewentualnie w pracy. Nie planuje wyjazdów a jak już to takie sporadyczne na wakacje.

[9] Nie chcę grać na tym laptopie w nie wiadomo jakie produkcje. Celowałbym w niskie wymagania typu Minecraft, Factorio, jakieś starsze Anno i inne strategie. Ogólnie laptopa nie kupuje po to by grać tylko by służył mi w szkole i później na studiach ale wiadomo że czasami może być nudno i chciałbym żeby coś prostego, starszego mógł odpalić.

[10] Planuje go używać w szkole, na studiach i ew. w pracy a jako iż jestem na profilu technik informatyk to chciałbym żeby laptop mógł odpalić jakieś IDE w miarę kompilować kod itd. ale nic oszałamiającego. Chodzi mi o programy pokroju Visual Studio Code, Visual Studio, pakiet Microsoft Office, Eclipse itp. Proste programowanie, tworzenie stron internetowych. Do większego wysiłku mam swojego PC'ta a ten laptop bardziej jako mobilna mini stacja robocza. Przydałoby się żeby dał radę pociągnąć wirtualną maszynę. Nie wymagam nie wiadomo jakiej wydajności, nie znam się za bardzo na stosunku ceny do jakości w laptopach ale myślę że w moim przedziale cenowym znajdzie się coś co sprosta tym zadaniom.

[11] Bardzo chciałbym matową matrycę. Podświetlana klawiatura to przydatny bajer ale nie jest wymagana. Wyjście HDMI tez mile widziane ale nie wymagane. Jakby się dało to obudowa aluminiowa byłaby na plus. Chciałbym żeby miał m.in 8 GB RAM'u, jeżeli zmieści się 16 w tej cenie to też super. Fajnie by było gdyby miał te 4 rdzenie i procesor AMD Ryzen, ale to też nie jest wymóg.

[12] Preferuje kolory czerni/szarości ale białym dobrym laptopem też nie pogardzę. Nie mam żadnej niechęci do marki oprócz Huawei z powodu ostatnich wydarzeń. Telefonu Huawei bym nie kupił, lecz nie wiem jak się ma ta sprawa co do laptopów dlatego gdyby ktoś mogł mnie oświecić i powiedzieć czy jest się czego bać w kwestii laptopów Huawei (ograniczonego wsparcia czy coś) to byłbym wdzięczny.

[13] Patrzyłem na te laptopy:
Lenovo V130-15 i5/8GB/256/Win10Pro (81HN00EAPB)
Huawei MateBook D 14' Ryzen 5/8GB/256/Win10 FHD (53010ECR )
ASUS VivoBook 15 R564UB-EJ033T
Acer Aspire 5 (NX.GWHEP.001)
Znalazłem je przeglądając inne posty na tym forum i samemu szukając. To są takie moje pierwsze typy. Liczę na pomoc!

[14] Szukam laptopa do szkoły, później na studia i ewentualnie do pracy jeżeli owa będzie tego wymagała. Chciałbym żeby ten laptop był na lata (5-6 lat, potem szukałbym może coś innego). Nie wiem czy to duży okres czasu, nie znam się. Nie zależy mi na wydajności w grach, chciałbym odpalić od czasu do czasu jakieś starsze gierki, więcej o tym pisałem w punkcie 9. Chciałbym żeby laptop nie przekraczał tych 3000 zł, no chyba że na prawdę jest warty dołożenia do niego. Wiadomo że im taniej tym lepiej. Nie szukam jakiegoś demona wydajności bo wiem że takiego nie znajdę, chciałbym prostego, ładnego laptopa który da sobie radę pod stosunkowo lekkim obciążeniem. Oglądałbym na nim filmy, robił notatki, projekty, prezentacje, od czasu do czasu napisał jakąś aplikacje.

Propozycja ode mnie: Acer Aspire 5 i5-8265U/16GB/512/Win10 MX250 (NX.HCZEP.104)-> następca twojej propozycji (4) aspire 5

W tej mojej propozycji masz:

- 512gb ssd m.2 PciE

- 16gb ram

- nowszą gen. procesora Whiskey Lake

I co najważniejsze, mieści się budżecie. 

Ps. nie wziąłbym Huawei za nie rozbudowalność pamięci RAM, a lenovo za słabą jakość wykonania.

Pozdrawiam

Wszystkie, które tutaj padły są niskonapięciowe i mają małe możliwości rozbudowy pod względem przyszłościowym. 

Zobacz sobie tego Asus TUF Gaming: 

ASUS TUF Gaming FX505DY R5-3550H/8GB/256 (FX505DY-AL016)

- 15.6" i super wąskie ramki

- procesor AMD Ryzen 5 4 rdzenie, wysokonapięciowe 

- 8 GB RAM i możliwość rozbudowy do 16 GB (jest wolny drugi slot) 

- dysk SSD PCIe (szybsze niż zwykłe m.2) 256 GB 

- wolny slot SATA (można wsadzić dodatkowy HDD 2.5") 

- matowa matryca EWV (rodzaj matrycy IPS, więc są niezłe kolory) 

- matryca 120 Hz

- waga 2.1 kg 

- bateria 3 komorowa, więc przy pracy z kodem do 5-6 godzin da radę wytrzymać 

- grafika AMD Radeon Vega 8 

Cytat

Laptopa będę zabierał ze sobą do szkoły/pracy i ewentualnie na studia tak że nie musi on mieć dużej matrycy

https://www.notebookcheck.net/HP-EliteBook-840-G5-i7-8550U-SSD-FHD-Laptop-Review.306238.0.html

HP EliteBook 840 G5 (1.48 kg - biznesowy mode z programu renew producenta) w przedziale 2900-3200zł mozesz kupić z gwarancją trochę poniżej 34-35 miesięcy.

HUAWEI MateBook D14 Ryzen 5-2500U/8GB/512GB SSD/INT/Win10HMedia Markt / Sferis

Tu masz konfiguracje z pojemniejszym dyskiem SSD

Acer TravelMate X3 i5-8250U/8GB/512/Win10P (NX.VHJEP.015)

https://www.acer.com/ac/pl/PL/content/standard-warranty - 3 letnia gwarancja

Możesz rozbudować RAM do 16GB

2 godziny temu, RETYPOLKG napisał:

Propozycja ode mnie: Acer Aspire 5 i5-8265U/16GB/512/Win10 MX250 (NX.HCZEP.104)-> następca twojej propozycji (4) aspire 5

Wygląda fajnie tylko ten procesor z i5 8265U trochę mnie zraża i jak u niego z baterią bo za bardzo się nie znam? Jeszcze fakt że jego cena dobija górną granice mojego budżetu trochę mnie oddala od niego.

2 godziny temu, bszechfan napisał:

Ten wygląda interesująco, jedyne do czego mogę się przyczepić to wygląd ale to dla mnie sprawa drugorzędna bo przecież liczy się wnętrze 😄 Dziękuje za propozycje zapiszę sobie ale pooglądam jeszcze inne, jeżeli się pojawią 🙂 

36 minut temu, FxJ napisał:

https://www.notebookcheck.net/HP-EliteBook-840-G5-i7-8550U-SSD-FHD-Laptop-Review.306238.0.html

HP EliteBook 840 G5 (1.48 kg - biznesowy mode z programu renew producenta) w przedziale 2900-3200zł mozesz kupić z gwarancją trochę poniżej 34-35 miesięcy.

HUAWEI MateBook D14 Ryzen 5-2500U/8GB/512GB SSD/INT/Win10HMedia Markt / Sferis

Tu masz konfiguracje z pojemniejszym dyskiem SSD

Acer TravelMate X3 i5-8250U/8GB/512/Win10P (NX.VHJEP.015)

https://www.acer.com/ac/pl/PL/content/standard-warranty - 3 letnia gwarancja

Możesz rozbudować RAM do 16GB

Nie za bardzo chciałbym kierować się w stronę produktów z programu renew, poleasingowych albo innych. Bardziej interesują mnie nówki sztuki.
Ten Huawei wygląda fajnie, jedyny mankament to literka "U" w nazwie procesora, ale jak już to dam radę to przeżyć, będę miał go na oku, dziękuje za propozycje 🙂
Za to Acer TravelMate trochę wykracza poza mój budżet.

Cytat

jak u niego z baterią

https://laptopmedia.com/review/acer-aspire-5-a515-52g-review-they-turned-a-multimedia-beast-into-a-flop/

Powinien trzymać bardzo podobnie do innych z tą samą baterią (bateria 48Wh) po aktualizacji biosu i sterowników.

Cytat

Nie za bardzo chciałbym kierować się w stronę produktów z programu renew, poleasingowych albo innych.

EliteBook 840 G5 i7-8550/16GB/512/Win10P - zerknij na cenę nówki, wielu je kupi mino niewielkich wad np. na matrycy (sami wymienią).

Cytat

jedyny mankament to literka "U" w nazwie procesora

To ultrabook więc dokładnie taki jest tu potrzebny.

Cytat

trochę wykracza poza mój budżet

Alternatywa dla Elitebooka z tańszych nowych biznesowych.

6 godzin temu, FxJ napisał:

EliteBook 840 G5 i7-8550/16GB/512/Win10P - zerknij na cenę nówki, wielu je kupi mino niewielkich wad np. na matrycy (sami wymienią).

Ja jednak należę do tej grupy osób które boją się kupować używki, po prostu obawiam się o to czy wszystko będzie w porządku z produktem i o to co z nim robił poprzedni właściciel. Poza tym źle bym się czuł na używce, taki po prostu jestem ¯\_(ツ)_/¯ Dlatego chciałbym nowego laptopa, prosto ze sklepu, na pełnej gwarancji itd.

Bardzo skłaniam się ku Acer Aspire 5 jak i ku ASUS TUF Gaming chociaż ten drugi nie pasuje mi za bardzo z powodu wyglądu, lubię proste rozwiązania a ASUS wydaje się za bardzo "gamingowy" jak dla mnie. Dlatego też Acer Aspire 5 wygląda dla mnie bombowo w porównaniu z ASUS'em. Raczej zakupię właśnie tego Aspire 5, chyba że ktoś ma jakąś godną uwagi propozycję laptopa który jest podobny do właśnie tego modelu i o podobnych/lepszych parametrach w podobnej/lepszej cenie? 🙂 Głównie przy Acer'ze skusiło mnie 16 GB RAMu, 512 GB dysku M.2, matryca i ładne wykonanie. Co myślicie o tym wyborze? Słuszny? Bo nie wiem dlaczego ale ten laptop jakoś do mnie przemawia, że to jest ten którego szukam.

Ten acer to słuszna decyzja, masz jeszcze rozbudowę Ram do 32gb, 8265u nie ma się czego przejmować, jest to leciutko podkręcony 8250u pobierający tyle samo prądu (TDP) 15w.

Osobiście kupiłbym tego aspire 5 .

Cytat

https://www.notebookcheck.net/HP-Omen-15-i5-8300H-GTX-1050-Ti-FHD-Laptop-Review.318520.0.html

Despite its high power consumption under load the Omen 15 still lasted longer than most other notebooks. Almost 8.5 hours (70 Wh) in our video playback or Wi-Fi test at a normalized brightness is exceptional for a gaming notebook. 

HP OMEN 15-dc0012nw (4TW17EA) + voucher (cashback)

To jeszcze taka alternatywa dla TUF-a tyle że to bardziej pod "rozbudowę" za to szeroki wybór portów w tym HDMI + DisplayPort i osobne wejścia na słuchawki i mikrofon.

Cytat

jakąś godną uwagi propozycję laptopa który jest podobny do właśnie tego modelu

Są choćby Paviliony 15 Late-2018 ale są z 256GB dyskami SSD M.2 NVMe x2 można dokupić im dodatkowy dysk HDD/SSD ale nie maja ramki (montażowej) do przykręcenia dysku i trzeba ją ściągnąć (najlepiej od chińczyków).

Cytat

Co myślicie o tym wyborze? Słuszny? Bo nie wiem dlaczego ale ten laptop jakoś do mnie przemawia, że to jest ten którego szukam.

Acer Aspire 5 i5-8265U/16GB/512/Win10 MX250 - srebrny

Jako lekki uniwersalny to w porządku, na pewno lepszy poziom sobą prezentuje niż trochę tańsze ideapady od lenovo.

Dzięki za pomoc, pójdę chyba w kierunku tego Acer Aspire 5, bardzo mi się podoba ale miałbym jeszcze jedno pytanie odnośnie plecaka na tego laptopa. Możecie polecić jakieś fajne modele? Tak w okolicy 100 - 150 zł. Fajnie jakby miał z 3 przegródki ( jedną na laptopa, drugą na książki i podręczniki i trzecią na wszystko inne ) Widziałem tą listę plecaków Targus na tym forum ale może ktoś ma jakieś wyjątkowe modele warte uwagi, przetestowane i polecane?