Jump to content
  • Sign Up

Recommended Posts

Witam, poszukuję laptopa....

[1] do 2500 PLN, raczej nowy

[2] windowsa mogę mieć z uczelni

[3] 14,1 lub 15,6 IPS

[4] Jak najlżejszy i czas użytkowania na baterii jak najdłuższy. Ale wiadomo wszystkiego mieć nie można ?

[5] multimedia i amatorska obróbka grafiki

[6] Jak najdłużej, jedyny komputer, wszystkiego po trochu: wydajność i mobilność, ale i jakość wykonania

[7] brak

[8] HDMI

[9] Zastanawiam się nad:

Huawei MateBook D14 Ryzen 5/8GB/256/Win10 FHD (53010ECR )

Huawei MateBook D15 i5-8250U/8GB/256/Win10 (53010CEM )

ale nie wiem czy zintegrowana grafika sobie poradzi

Prawdę mówiąc do obróbki grafiki przydałby się ekran z dobrym odwzorowaniem palety barw, a niestety o to ciężko w tym budżecie. Z dwóch wymienionych raczej 14" - dłuższy czas pracy na baterii, lżejszy. Poluj jednak na wersję z dyskiem 512GB, bo tutaj jest szybki dysk NVMe, a 256GB, to SATA3 w porcie m2...

Z drugiej strony 15,6" ma 2 sloty na RAM, zatokę 2,5" na niedrogi drugi dysk. Zintegrowana grafika intela poradzi sobie spokojnie w kwestii grafiki 2D. W przypadku 3D wypadałoby szukać czegoś choćby z MX150....

up,

ktoś coś może polecić jeszcze?

A może warto poczekać na obniżki huawei w związku z jego problemami?

Pavilion ma lepsze chłodzenie, USB-C, Ethernet, miejsce na dwa dyski, nowszy procesor.

Nie widzę sensu przepłacać za Huaweia gdy często matryce mają spory bleading.

Akurat ten Pavilion cierpi na identyczny problem, co np. matryca w Matebooku D 14" - modulacja PWM na niskiej częstotliwości. Inna sprawa, że ma lepsze pokrycie barw RGB i w tym budżecie to akurat go wyróżnia. Matebook w wersji 15,6" już tego problemu nie ma.

Ten nowszy procesor nie jest tutaj jednak żadnym plusem, zresztą jak zwykle w niskonapięciówkach. Osiągi robi tak samo przeciętne jak starsze i5 w Matebooku i nijak nie zbliża się do tego, co oferował VivoBook S14. Bateria na niespełna 5h w teście przeglądarkowym, to raczej słaby wynik - co ciekawe Pavilion z poprzednim i5 robił czasy o 1,5h dłuższe wg danych dostępnych na notebookcheck. Ciekawe też jaką wersję MX'a wsadzili - jeśli tą słabszą, to zalicza kolejny minus w zestawieniu z Matebookiem.

Miejsce na drugi dysk Huawei ma, USB-C również, ethernetu faktycznie brak. Nie ma za to podświetlania klawiatury ... Wybór między nimi, to jednak kompromis, a nie przewaga któregoś z nich. Jeśli priorytetem ma być pokrycie barw, no to HP, bo w tym budżecie większość modeli ma wyniki rzędu 55-65%, a nie 90. Za Huaweiem przemawia na pewno sprawdzona wersja MX150, dłuższy czas pracy na baterii, brak PWM. Temperatury, to akurat mają praktycznie takie same.

Warto też poruszyć jeszcze jedną kwestię - Intel zaliczył kolejne spadki wydajności w związku z nowymi łatkami na następną już podatność. Jak połączymy mu wszystkie dotychczasowe, to utrata wydajności sięga już średnio kilkunastu procent (w starszych generacjach nawet ponad 30%). Jeśli za parę miesięcy odkryją więcej luk, to może się okazać, że w zestawieniu z AMD będą sporo tracić - przykładem niech będzie porównanie mocy sandy/ivy bridge z FX'ami - kiedyś przepaść, dzisiaj idą na równo. Mnie osobiście mocno ostudziło to chęci zakupu T480s, który jeszcze do niedawna wydawał mi się idealną maszyną. Teraz czekam niecierpliwie na pierwsze informacje nt. T495 z Ryzenem "trzeciej" generacji. Zresztą AMD warto wesprzeć też trochę "ideowo" - monopol Intela mieliśmy przez ostatnie kilka lat i wszyscy wiemy do jakiej stagnacji to doprowadziło. Odkąd niebiescy poczuli oddech na plecach, to temat się trochę ruszył.

Cytat

Bateria na niespełna 5h w teście przeglądarkowym

Ja proponuję patrzeć bardziej na pojemność w Wh bo to jest uzależnione wprost od oprogramowania sterowników, biosu i samego systemu.

Cytat

USB-C również

Czytnik chciałem napisać 😕 W końcu jest ładowany przez USB-C a nie ma dedykowanego pod ładowarkę.

Do momentu aż producenci ogarną jakoś spójnie prądożerność, to sama pojemność baterii nic nie daje ... Bywają absurdy, gdy teoretycznie większa bateria u tego samego producenta, z tym samym procesorem, matrycą etc. daje zupełnie inny czas pracy. Notebookcheck ma te testy w miarę rzetelne i jak dotąd nie byłem zawiedziony.

Swoją drogą - miały być dzisiaj w Polsce Lenovo z Ryzenami 3xxxU, a tutaj lipa - nie ma...