Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

1. Mężczyzna, 37 lat, osoba prywatna. Może być na raty.
2. Najlepiej z Windowsem - z innymi systemami nie miałem do czynienia, więc nie wiem czy chciałbym czegoś innego.
3. Matryca raczej 15, w ostateczności 17 cali.
4. SSD. Nie znam się zupełnie na kwestiach technicznych, więc nie wiem czy wybrać SATA, M2 itd. Generalnie chciałbym mieć gotowego laptopa z dobrym osprzętem w środku i nie musieć przynajmniej przez kilka lat bawić się z dokładaniem "wnętrzności". Chcę kupić coś raz, a dobrze. Może być bez nagrywarki (najwyżej dokupię zewnętrzną).
5. a) kwota - jeśli trafi się coś naprawdę godnego uwagi, to mogę przeznaczyć do 3000 PLN.
b) nowego sprzętu chcę używać jak najdłużej - chcę kupić coś raz, a dobrze
c) kupić chciałem - powiedzmy - w ciągu miesiąca, dwóch; generalnie dość szybko.
6. Ważne są wszystkie trzy aspekty - jakość wykonania, czas działania na baterii i najwyższa wydajności procesor/grafika w tej cenie. Te dwa ostatnie są najważniejsze, ten pierwszy mniej, co nie znaczy jednak, że chcę byle trzeszczące, wyginające się i rozpadające badziewie (ale na wersję biznesową mnie nie stać ? ).
7. Rozdzielczość - wysoka, odpowiednia do wysokiej wydajności procesor/grafika, o których wspominam w pkcie 6. Matryca matowa. Pracy na zewnętrznych ekranach raczej nie przewiduję (czasem może podpięcie do telewizora, rzutnika itd).
8. Sprzęt ma być używany w domu i na wyjazdach - wakacje, biwak i różne inne wyjazdy (dlatego w pkcie 6 wspominam m. in. długi czas pracy na baterii). Używany raczej w Polsce, chyba że wybiorę się na wakacje za granicę ?
9. Co do gier, to póki co rżnę w Warthunder i Polan 2 ? Te gry mają raczej niezbyt wyśrubowane wymagania. Wątpię, żebym miał kiedyś grać w Crysis czy inny Far Cry 5 ?
10. Programy - i praca biurowa, i rozrywka (muzyka, filmy, gry), obróbka i magazynowanie fotografii... Oczekuję od sprzętu uniwersalności i gotowości do pracy na programach, które mógłbym w przyszłości zainstalować, a o istnieniu których mogę nie mieć aktualnie zielonego pojęcia ?
11. Wymagania specjalne - jak już pisałem, jestem raczej lajkonikiem. Wiem na pewno, że chciałbym USB-C z Thunderbolt 3, klawiaturę podświetlaną, wydzieloną klawiaturę numeryczną, kilka HDMI i USB, bluetooth, czytnik kart, wifi, matową matrycę i jakieś dobre głośniki. A może Wy polecicie mi jeszcze jakieś przydatne funkcje?
12. i 13. Póki co samemu niczego jeszcze nie wybrałem. Do żądnej marki nie mam też szczególnej awersji - jestem lajkonikiem, więc polegam póki co na cudzych opiniach (wkrótce na Waszej też ? ). Słyszałem, że ostatnie Lenovo to pomyłka, że w HP coś tam się pierniczy z bateriami itd...
14. Póki co istotnych informacji nieujętych w ankiecie nie pamiętam. Jeśli sobie przypomnę, to dopiszę.
Z góry dzięki! ?

Edytowane przez FxJ

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Cytat

Wiem na pewno, że chciałbym USB-C z Thunderbolt 3

Samo USB-C tak, ale bez TB - z nimi zaczynają się powyżej 4000zł.

HP Pavilion 15 i5-8265U/8GB/256/Win10 MX150 IPS

HP Pavilion 15 i5-8265U/16GB/256/Win10 MX150 IPS (allegro)

OUTLET HP Pavilion 15 i5 16GB 256SSD MX150 Win10

Kwota minus "-400zł" z vouchera

Do 3000zł możesz załatwić tego z voucherem na 400zł. W tamtym temacie masz podlinkowany test i na dole opinie użytkownika.

Chyba że jednak chcesz jakieś bardziej wymagające gry uruchomić czasem, to jest trochę laptopów z 1050 / 1050 Ti teraz w promocjach ale trzeba im dokupić dyski SSD M.2 (PCIe NMVe x4).

Edytowane przez FxJ

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szukasz po części czegoś nierealnego... Za 3000 zł nie dostaniesz jednocześnie dobrej wydajności na parę lat bez dokładania bebechów i jednocześnie sensownego czasu pracy na baterii. Można za 3k zł znaleźć coś z i5-8300H lub nawet i7, ale będzie bez systemu, z małym i wolnym dyskiem SSD SATA3 bądź nawet talerzowcem 1TB. Aby myśleć o spokoju na lata potrzebujesz czegoś z dyskiem około 500GB (lub 240GB SSD + 1TB talerz), do tego 16GB RAM i procesor osiągający w Cinebenchu R15 jakieś 800-1200 punktów. Jesteśmy więc na poziomie Legiona Y530 za ponad 4k zł, który i tak na baterii nie pofruwa. Nieco taniej są Asusy z serii TUF, ale tutaj znów o długich czasach na baterii nie ma mowy...

Najwydajniejszą opcją byłby jakiś outlet np. z Komputronika Asus S14 z 25W i5-8250U, pełnym MX150, 8GB RAM (+ wolny slot), dyskiem 256GB (+wolna zatoka 2,5"). Kosztuje to 2800 zł, zostaje więc 200 zł, za które można kupić dodatkowe 8GB RAM i może jeszcze jakiś dysk się uda za 70-80 zł w promocji... No ale to będzie 14", więc pewnie za małe.

Pozostaje szukać w sprzęcie outletowym, odnawianym itd. No chyba, że zadowolisz się zintegrowaną Vegą 8 lub 10, czyli kartą, na której można pograć, ale w tytuły sprzed paru lat - wtedy mamy np. Lenovo ThinkPad E585 - 2800 zł nówka ze sporymi opcjami rozbudowy. Za pozostałe 200 zł koniecznie dokupić drugi moduł RAM, aby procesor szedł z pełną mocą. Jak ktoś Ci odblokuje programowo TDP w tym modelu, to wydajność będzie ok. Niestety bateria tak na 4,5h max...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A czy za 3500 zł coś się da? 240 SSD + 1 TB talerz powiedzmy.

Edytowane przez FxJ

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moze tak konkretnie napisz co masz na myśli "długi czas pracy na baterii" ile to godz. w trybie oszczędności baterii i przeglądania internetu 4, 6, 8 godz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W porównaniu z moim dotychczasowym laptopem, który nie działa wcale bez kabla, 4 godziny to świetny wynik :laugh:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli praktycznie każdy nawet z procesorami H/HQ pozwoli na cztery godzinki w trybie oszczędności i bez ekranu na 100%.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jako, że nadal dla siebie nie kupiłem żadnego mobilnego 14", to siedzę mocno w temacie i dostałem informację, że na przełomie maja i czerwca powinna zjechać pierwsza dostawa nowych ThinkPadów serii Ex95 - Ryzeny 3ciej generacji. Według wstępnych opinii zachodnich recenzentów, którzy dostali w łapy pierwsze modele z serii T (495 oraz 495s) faktycznie poprawione zostały wyniki pracy na baterii. Ponoć teraz w idlu Ryzen 7 potrafi zjechać do niespełna 2W. Zakładając, że podnieśliby sprawność o jakieś 20-25%, to taki E595 powinien na baterii dociągać do 7h, co byłoby już fajnym wynikiem. Seria z "9" w numerze będzie również miała podświetlaną klawiaturę oraz obsługę pamięci DDR4 2666mhz.

Pytanie, czy nadal będzie na tyle dobre chłodzenie, że da się odblokować TDP procesorowi. W obecnych modelach ludzie pchają tam nawet ponad 30W i osiągają wyniki zbieżne z tym, co oferuje Razen 3 3500H.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wątpię jednak by autorowi zależało na możliwości przetaktowania procesora.

No i Thinkpady to seria biznesowa wyposażona fabrycznie w droższe systemy Windows Pro i w sklepach znaczną się pojawiać w podstawowej wersji od jakichś 3500zł.

Aktualnie do 3500zł można celować w modele z i5-8300H + GTX 1050 + SSD. Ale nie wliczajac tych najtańszycj jak Paviliony Power czy Lenovo Ideapad 330-15.

Lenovo Legion Y530 i5H 8GB 256PCIe GTX1050 Win10 - 3449zł

Lenovo Legion Y530 i5H 8GB 512PCIe GTX1050 Win10 - 3699zł

i5-8300H + dysk PCIe NVMe (tutaj Samsung montuje Lenovo) wystarczy mu w zupełności. Albo tańsze z Samym HDD i dokupić SSD i wgrać na niego świeży system i sterowniki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U kuźniewskiego już siedzą z cenami, więc nie powinno być tak źle - 5tka siedzi za 3400 zł, a jak wiemy nie jest to tani sklep. ITnes ma zwykle taniej, podobnie delkom. Co do przetaktowania procesora - nie wspominałem o żadnym OC. Po prostu Ryzenom da się podnieść limity prądu, który dostają - czasem producenci robią to samodzielnie, jak w przypadku E485, które dostało podwyżkę z jakieś 12-13W na 20W wraz z nowym BIOSem. Modyfikację można zrobić albo z poziomu biosu właśnie albo poprzez oprogramowanie systemowe (obecnie już z ładnym GUI). Jak ktoś szuka komputera na dłuższy czas, to taka opcja jest akurat istotna jeśli sprzęt ma faktycznie długo działać na baterii. Tak na moje oko, patrząc na to, co ludzie pokazywali po modyfikacjach, to Ryzeny H oraz U, to są raczej te same konstrukcje - może ewentualnie robią wewnętrznie jakiś sort jak kiedyś w przypadku Athlonów X2, X3, X4 ?

Y530 oczywiście będzie wydajniejszy pod każdym względem, ale z tego, co patrzyłem, to on nawet do 4h przy przeglądaniu internetu nie dosięga. Aczkolwiek nie znam dokładnie procedur testowych - mój Y580 w trybie oszczędnym na nowej baterii przebijał nawet 6h przy jasności ekranu na połowę. Tak czy inaczej wymienione modele mają po 8GB pamięci, a to za 2-3 lata będzie mało i dołożenie drugiego modułu będzie koniecznością ? Dysk 256GB, to również niewiele...

Ciekawe, czy za parę tygodni wyskoczą konkretne obniżki Y530/Y730 - w końcu wejście 1660 ti w tej serii na pewno zrobi szum.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie mogę już edytować poprzedniego posta, więc wrzucam pod spodem...

Takie coś z outletu xkomowego mi się w oczy rzuciło przeglądając ich allegro: Outlet Lenovo Legion Y530-15 i7/16GB/240+1TB/Win10X GTX1050 81FV00X5PB

3699 zł, ale już 16GB RAM, dysk SSD 240 + talerzowiec 1 TB, windows też jest, a do tego całość pod i7, a nie i5. Taki konfig faktycznie może posłużyć ładnych parę lat.

Edytowane przez FxJ

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Aczkolwiek nie znam dokładnie procedur testowych

Tych zaraz po premierze na pierwszym biosie, od tego czasu wydali już kilka. Ale już nikt nie robi aktualizacji testów.

Cytat

3699 zł, ale już 16GB RAM, dysk SSD 240 + talerzowiec 1 TB

Ale za to dysk SSD dokładany, jakiś jeden z najtańszych dostępnych. Lepiej kupić z fabrycznym SSD M.2 NVMe albo dołożyć samodzielnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie, że lepiej dokupić samodzielnie coś szybszego, ale tutaj krążymy w bardzo niskim budżecie i zastrzeżeniu, że kupujemy raz i ma starczyć na długo. Coś kosztem czegoś, a w podanym przeze mnie linku dostajemy całkiem dużo. O dysk zawsze można się po prostu zapytać - z mojej rozmowy z X-kom wywnioskowałem, że ładują tam co jest akurat pod ręką byle zgadzało się z wytycznymi. Ostatnio kupowałem zewnętrzny dysk HDD Direbox z jakieś promocji na pepperze - co ktoś dostał, to inny talerz siedział w środku. Niektórzy wylosowali Seagete'y 7200, inni Hitachi ?

Swoją drogą - czy Legion Y530 i tak nie ma uciętego PCIe do 2x ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Y530 i tak nie ma uciętego PCIe do 2x

Są z dyskami PCIe NVMe x2 i x4, więc nie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ok, spróbuję się rozejrzeć w tych, które podałeś.

Raczej skłaniam się ku Asusowi, na temat Lenovo ostatnimi czasy słyszę dość nieciekawe opinie...

Gdyby przyszły Ci do głowy jeszcze jakieś typy, wal śmiało :biggrin:

Mam jeszcze pytanie natury technicznej (przepraszam, jeśli wywołają uśmiech politowania - jestem laikiem :help_smilie:): w czym i czy znacząco gorsze od Intela są Ryzeny?  I jakiemu Intelowi odpowiadałby Ryzen 5 3550H?

Edytowane przez barthez669

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znalazłem kilka opinii na temat Ryzenów i matrycy zastosowanej w tych Asusach. Nie były zbyt pochlebne...

Ktoś pisze np: "Dwa razy dałem się zrobić w mobilnego Radeona i wystarczy. Mój obecny lapek musi śmigać na prawie dwuletnich sterownikach, bo wszystko powyżej 18.1.1 nie wykrywa wbudowanego w laptopa wyświetlacza". Nie świadczy to o marce dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Dwa razy dałem się zrobić w mobilnego Radeona i wystarczy

Radeon przecież nie dysponował żadnymi wydajnymi grafikami, żadnymi. A tutaj masz Ryzena + GeForce.

Cytat

Nie były zbyt pochlebne...

Backlight bleeding albo słabe pokrycie palety sRGB to standard w tej półce cenowej dla graczy, jedynie ultrabooki maja dobre matryce (np Zenbooki 3700-3800zł).

To samo co w tańszych monitorach za ok 500-600zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

"jedynie ultrabooki maja dobre matryce (np Zenbooki 3700-3800zł)."

To może ja Zenbooka powinienem kupić? Czy jedynie matryca jest lepsza niż w tym Asusie,a reszta parametrów gorsza?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

czemu Lenovo to pomyłka? ja mam yogę i jeszcze nigdy mnie nie zawiodła :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ASUS ZenBook UX410UA i5-8250U/8GB/256SSD/Win10 - te nie miały wlutowanego RAM-u ale już wszystkie praktycznie wyprzedane.

Cytat

a reszta parametrów gorsza?

To jest ultrabook więc grafika dedykowana jest zbędna a wręcz przeszkadza, procesory też tylko niskonapięciowe. Za to solidna konstrukcja z aluminium i świetne baterie.

Cytat

To może ja Zenbooka powinienem kupić?

Pytanie a chcesz mieć dedykowaną do gier 3D (wydajne podzespoły)?

Cytat

w czym i czy znacząco gorsze od Intela są Ryzeny?  I jakiemu Intelowi odpowiadałby Ryzen 5 3550H?

Intela są nieco wydajniejsze, nico mniej energii konsumują ale są też po prostu droższe.

https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-5-3550H-vs-Intel-Core-i5-8300H/3403vs3254

Lenovo Legion Y530 i5H 8GB 512PCIe GTX1050 Win10 - i w razie potrzeby dołożyć tylko kolejną kość RAM 8GB.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Przejrzałem ofertę Xkom. Wybrałem:

do 4000 zł

Windows 10

i5-8300H lub i5-8400H, i7-8750H lub i7-8850H (Coffee Lake, zdaje się jedne z lepszych, mam rację?)

NVIDIA GeForce GTX 1050, NVIDIA GeForce GTX 1050Ti,

RAM: od 16 GB

SSD M.2 PCIe 120-256 GB

Klawiatura podświetlona + wydzielona numeryczna

Oto wyniki:

https://www.x-kom.pl/g-2/c/1522-notebooki-laptopy-15-6.html?sort_by=price_asc&f[price][to]=4000&f[44][51084]=1&f[22][112074]=1&f[22][117810]=1&f[22][108356]=1&f[22][115346]=1&f[37][81622]=1&f[37][81176]=1&f[37][124041]=1&f[37][118408]=1&f[37][74587]=1&f[37][93572]=1&f[37][74586]=1&f[37][96619]=1&f[58][from]=16&f[34][3034]=1&f[32][72378]=1&f[51][892]=1&f[51][888]=1

Jak widać - Lenovo Legion Y530 i Dell Inspiron G3. Czy biorąc pod uwagę moje wymagania z pierwszego posta takie parametry i modele, które wyskoczyły będą odpowiednie dla moich potrzeb i choćby trochę "przyszłościowe"?

Aha! Przydałby się jeszcze jakiś talerzowiec 1TB na dane, ale nie wiem czy SATA czy może FireCuda SSHD  - jak wspominałem, jestem raczej laikiem...

Jutro poszukam jeszcze tego samego, ale z Ryzenem. Wynik wrzucę i zrobimy burzę mózgów ?

Edytowane przez FxJ

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

ale nie wiem czy SATA czy może FireCuda SSHD  - jak wspominałem, jestem raczej laikiem...

W sumie to nie ma znaczenia przy magazynowaniu zdjęć no i SSHD posiadają wszystkie wady dysków HDD.

Cytat

Jutro poszukam jeszcze tego samego, ale z Ryzenem.

Nie ma takowych, z ryzenami są inne już

Kilka konfiguracji z i7 i SSD 256-512GB i matrycami 60Hz - 144Hz:

Lenovo Legion Y530 IPS i7H 8GB 512PCIe GTX1050-4GB - 3749zł

Lenovo Legion Y530 i7-8750H 16G 512PCIe GTX1050-4G - 3849zł

Lenovo Legion Y530 IPS i7H 8GB 512PCIe GTX1050Ti - 3899zł

Lenovo Legion Y530 i7 8GB 512PCIe GTX1050Ti 144Hz - 3999 zł

Lenovo Legion Y530 i7-8750H 16GB 512PCIe GTX1050Ti - 3999 zł

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
8 godzin temu, FxJ napisał:

Nie ma takowych, z ryzenami są inne już

Czyli jakie? Lepsze? Gorsze? Tańsze? Droższe? :smile:

Edytowane przez FxJ

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To już nie będzie Y530 tylko zupełnie inny model.

Na tą chwilę Lenovo jeszcze nie ma w przydarzy żadnego z Ryzenami H.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli-biorąc pod uwagę moje wymagania-z Ryzenem polecałbyś tylko tego Asusa czy może coś jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 14.05.2019 o 20:17, FxJ napisał:

Intela są nieco wydajniejsze, nico mniej energii konsumują ale są też po prostu droższe.

Czy różnice w wydajności między tymi prockami są rzeczywiście zauważalne czy widoczne jedynie na papierze?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, FxJ napisał:

To już nie będzie Y530 tylko zupełnie inny model.

Na tą chwilę Lenovo jeszcze nie ma w przydarzy żadnego z Ryzenami H.

Czyli-biorąc pod uwagę moje wymagania-z Ryzenem polecałbyś tylko tego Asusa czy może coś jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

czy widoczne jedynie na papierze?

AMD wygrywa w wielowątkowości na razie ale ich procki, a konkretnie pojedynczy rdzeń jest już niewiele w tyle za Intelem i dlatego aktualnie są kupowane przez graczy zamiast i5-9400F.

Cytat

z Ryzenem polecałbyś tylko tego Asusa czy może coś jeszcze?

Nie mam jeszcze jakichś faworytów z Ryzenami, wszystkie tutaj są nastawione na mniej wymagających graczy co widać po złączach i matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Średnio jest sens wchodzić w Ryzena tak naprawdę... One wydajnościowo są odpowiednikiem co najwyżej i5-8300H, a ten występuje już regularnie w laptopach takiej półki. Co więcej - ledwie pojawiły się pierwsze modele serii 5/7 3xxxH, a już AMD zapowiedziało nową serię w architekturze zen2 i to pod koniec obecnego roku. Można więc założyć, że obecna generacja zostanie potraktowana mocno po macoszemu , zwłaszcza że o wiele ciekawsze są modele niskonapięciowe, które w swojej lidze potrafią wygrywać z produktami Intela.

Nie chodzi o to, że owe Ryzeny są złe, bo nie są. Po prostu ledwo co wskoczyły na rynek, jest zaledwie kilka modeli, producenci nie ogarnęli energooszczędności tak dobrze, jak się da, a już na ostatni kwartał roku zapowiadają premierę nowej generacji. Owa generacja wskoczy też w konsole, więc można niemal ze 100% pewnością założyć, że producenci gier i oprogramowania ją właśnie uwzględnią priorytetowo.

Co więcej - nowa generacja Ryzenów ma wyjść również w opcji 6 rdzeni / 12 wątków, co sprawi, że nie tylko i7 sięgnie po więcej niż 4 rdzenie. W dobie popularności Ryzenów w stacjonarkach, gdzie mają one nawet do 8 rdzeni okaże się zapewne, że bardzo szybko producenci zaczną ową dogodność mocno wspierać. Dlatego też uważam, że podane tutaj konfiguracje z i7 są o wiele bardziej przyszłościowe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

One wydajnościowo są odpowiednikiem co najwyżej i5-8300H

Dokładnie tak.

Cytat

a już AMD zapowiedziało nową serię w architekturze zen2

To jakieś zdziwienie dla ciebie? Przecież równolegle są rozwijane różne procesory i optymalizowane obecne (stepping) - na lata do przodu, proszę ujawnione plany intela do 2020 r.

Intel Client Mobile CPU Planning Poadmap 2019-2020.png

Cytat

zwłaszcza że o wiele ciekawsze są modele niskonapięciowe

Tak kastraty APU o tak 

https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_AMD_processors

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie tyle, że zdziwienie, co po prostu mobilne Ryzeny wchodzą na rynek tak wolno, że ledwie co wskoczyły pierwsze laptopy z 35W modelami, a za parę miesięcy będzie już nowa generacja. Z racji tego, że niewiele jest zapowiedzianych lapków z Ryzenami x 3xxxU/H, to można raczej założyć, że nie będą one traktowane dalej jakoś priorytetowo - to nadal jest tylko odświeżenie poprzedniej serii, a dopiero zen2 może teoretycznie namieszać na rynku.

Co do "kastratów APU", to naprawdę słabe to było... Zerknijmy tak uczciwie na porównanie wydajności niskonapięciowych i5/i7 do niskonapięciowych Ryzenów. W tym zestawieniu AMD walczy na równi z Intelem, nawet rzekłbym, że wielokrotnie zwycięża. Dla przykładu: Huawei na kilka modeli obecnie produkowanych ma parę inteli i jednego AMD. Spośród tych Inteli tylko ten z Macbooka 13 może rywalizować z Ryzenem 5 z Matebooka D 14". W Lenovo mamy podobną sytuację - w porównywalnych seriach, tzn E580 vs E585 / E480 vs E485 wygrywają procki AMD. Realne zestawienie zobaczymy wkrótce, gdy pojawi się nowy Ryzen w serii T (T495/T595) i będzie nam dane skonfrontować to z T490/T480 - jakby nie patrzeć, to właśnie w serii ThinkPad T niskonapięciowe Intele osiągają najlepsze wyniki, więc odpadanie sytuacja, gdy producent dławi procki intela kwestią prądową.

Jeśli chodzi o wersje "pełne", to Intel wygrywa zarówno i5-8300H vs Ryzen 5 3500H jak i i7-8650H vs Ryzen 7 3700H. Tutaj AMD dalej nie ma startu, więc ciekawszą opcją pod kątem wydajności będzie Intel.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi