Jump to content
  • Sign Up

Recommended Posts

1. M─Ö┼╝czyzna, 37 lat, osoba prywatna. Mo┼╝e by─ç na raty.
2. Najlepiej z Windowsem - z innymi systemami nie mia┼éem do czynienia, wi─Öc nie wiem czy chcia┼ébym czego┼Ť innego.
3. Matryca raczej 15, w ostateczno┼Ťci 17 cali.
4. SSD. Nie znam si─Ö zupe┼énie na kwestiach technicznych, wi─Öc nie wiem czy wybra─ç SATA, M2 itd. Generalnie chcia┼ébym mie─ç gotowego laptopa z dobrym osprz─Ötem w ┼Ťrodku i nie musie─ç przynajmniej przez kilka lat bawi─ç si─Ö z dok┼éadaniem "wn─Ötrzno┼Ťci". Chc─Ö kupi─ç co┼Ť raz, a dobrze. Mo┼╝e by─ç bez nagrywarki (najwy┼╝ej dokupi─Ö zewn─Ötrzn─ů).
5. a) kwota - je┼Ťli trafi si─Ö co┼Ť naprawd─Ö godnego uwagi, to mog─Ö przeznaczy─ç do 3000 PLN.
b) nowego sprz─Ötu chc─Ö u┼╝ywa─ç jak najd┼éu┼╝ej - chc─Ö kupi─ç co┼Ť raz, a dobrze.┬á
c) kupi─ç chcia┼éem - powiedzmy - w ci─ůgu miesi─ůca, dw├│ch; generalnie do┼Ť─ç szybko.
6. Wa┼╝ne s─ů wszystkie trzy aspekty - jako┼Ť─ç wykonania, czas dzia┼éania na baterii i najwy┼╝sza wydajno┼Ťci procesor/grafika w tej cenie. Te dwa ostatnie s─ů najwa┼╝niejsze, ten pierwszy mniej, co nie znaczy jednak, ┼╝e chc─Ö byle trzeszcz─ůce, wyginaj─ůce si─Ö i rozpadaj─ůce badziewie (ale na wersj─Ö biznesow─ů mnie nie sta─ç ? ).
7. Rozdzielczo┼Ť─ç - wysoka, odpowiednia do wysokiej wydajno┼Ťci procesor/grafika, o kt├│rych wspominam w pkcie 6. Matryca matowa. Pracy na zewn─Ötrznych ekranach raczej nie przewiduj─Ö (czasem mo┼╝e podpi─Öcie do telewizora, rzutnika itd).
8. Sprzęt ma być używany w domu i na wyjazdach - wakacje, biwak i różne inne wyjazdy (dlatego w pkcie 6 wspominam m. in. długi czas pracy na baterii). Używany raczej w Polsce, chyba że wybiorę się na wakacje za granicę ?
9. Co do gier, to p├│ki co r┼╝n─Ö w Warthunder i Polan 2 ? Te gry maj─ů raczej niezbyt wy┼Ťrubowane wymagania. W─ůtpi─Ö, ┼╝ebym mia┼é kiedy┼Ť gra─ç w Crysis czy inny Far Cry 5 ?
10. Programy - i praca biurowa, i rozrywka (muzyka, filmy, gry), obr├│bka i magazynowanie fotografii... Oczekuj─Ö od sprz─Ötu uniwersalno┼Ťci i gotowo┼Ťci do pracy na programach, kt├│re m├│g┼ébym w przysz┼éo┼Ťci zainstalowa─ç, a o istnieniu kt├│rych mog─Ö nie mie─ç aktualnie zielonego poj─Öcia ?
11. Wymagania specjalne - jak ju┼╝ pisa┼éem, jestem raczej lajkonikiem. Wiem na pewno, ┼╝e chcia┼ébym USB-C z Thunderbolt 3, klawiatur─Ö pod┼Ťwietlan─ů, wydzielon─ů klawiatur─Ö numeryczn─ů, kilka HDMI i USB, bluetooth, czytnik kart, wifi, matow─ů matryc─Ö i jakie┼Ť dobre g┼éo┼Ťniki. A mo┼╝e Wy polecicie mi jeszcze jakie┼Ť przydatne funkcje?
12. i 13. P├│ki co samemu niczego jeszcze nie wybra┼éem. Do ┼╝─ůdnej marki nie mam te┼╝ szczeg├│lnej awersji - jestem lajkonikiem, wi─Öc polegam p├│ki co na cudzych opiniach (wkr├│tce na Waszej te┼╝ ? ). S┼éysza┼éem, ┼╝e ostatnie Lenovo to pomy┼éka, ┼╝e w HP co┼Ť tam si─Ö pierniczy z bateriami itd...
14. P├│ki co istotnych informacji nieuj─Ötych w ankiecie nie pami─Ötam. Je┼Ťli sobie przypomn─Ö, to dopisz─Ö.
Z g├│ry dzi─Öki! ?

Cytat

Wiem na pewno, że chciałbym USB-C z Thunderbolt 3

Samo USB-C tak, ale bez TB - z nimi zaczynaj─ů si─Ö powy┼╝ej 4000z┼é.

HP Pavilion 15 i5-8265U/8GB/256/Win10 MX150 IPS

HP Pavilion 15 i5-8265U/16GB/256/Win10 MX150 IPS (allegro)

OUTLET HP Pavilion 15 i5 16GB 256SSD MX150 Win10

Kwota minus "-400zł" z vouchera

Do 3000zł możesz załatwić tego z voucherem na 400zł. W tamtym temacie masz podlinkowany test i na dole opinie użytkownika.

Chyba ┼╝e jednak chcesz jakie┼Ť bardziej wymagaj─ůce gry uruchomi─ç czasem, to jest troch─Ö laptop├│w z 1050 / 1050 Ti teraz w promocjach ale trzeba im dokupi─ç dyski SSD M.2 (PCIe NMVe x4).

Szukasz po cz─Ö┼Ťci czego┼Ť nierealnego... Za 3000 z┼é nie dostaniesz jednocze┼Ťnie dobrej wydajno┼Ťci na par─Ö lat bez dok┼éadania bebech├│w i jednocze┼Ťnie sensownego czasu pracy na baterii. Mo┼╝na za 3k z┼é znale┼║─ç co┼Ť z i5-8300H lub nawet i7, ale b─Ödzie bez systemu, z ma┼éym i wolnym dyskiem SSD SATA3 b─ůd┼║ nawet talerzowcem 1TB. Aby my┼Ťle─ç o spokoju na lata potrzebujesz czego┼Ť z dyskiem oko┼éo 500GB (lub 240GB SSD + 1TB talerz), do tego 16GB RAM i procesor osi─ůgaj─ůcy w Cinebenchu R15 jakie┼Ť 800-1200 punkt├│w. Jeste┼Ťmy wi─Öc na poziomie Legiona Y530 za ponad 4k z┼é, kt├│ry i tak na baterii nie pofruwa. Nieco taniej s─ů Asusy z serii TUF, ale tutaj zn├│w o d┼éugich czasach na baterii nie ma mowy...

Najwydajniejsz─ů opcj─ů by┼éby jaki┼Ť outlet np. z Komputronika Asus S14 z 25W i5-8250U, pe┼énym MX150, 8GB RAM (+ wolny slot), dyskiem 256GB (+wolna zatoka 2,5"). Kosztuje to 2800 z┼é, zostaje wi─Öc 200 z┼é, za kt├│re mo┼╝na kupi─ç dodatkowe 8GB RAM i mo┼╝e jeszcze jaki┼Ť dysk si─Ö uda za 70-80 z┼é w promocji... No ale to b─Ödzie 14", wi─Öc pewnie za ma┼ée.

Pozostaje szuka─ç w sprz─Öcie outletowym, odnawianym itd. No chyba, ┼╝e zadowolisz si─Ö zintegrowan─ů Veg─ů 8 lub 10, czyli kart─ů, na kt├│rej mo┼╝na pogra─ç, ale w tytu┼éy sprzed paru lat - wtedy mamy np. Lenovo ThinkPad E585 - 2800 z┼é n├│wka ze sporymi opcjami rozbudowy. Za pozosta┼ée 200 z┼é koniecznie dokupi─ç drugi modu┼é RAM, aby procesor szed┼é z pe┼én─ů moc─ů. Jak kto┼Ť Ci odblokuje programowo TDP w tym modelu, to wydajno┼Ť─ç b─Ödzie ok. Niestety bateria tak na 4,5h max...

Moze tak konkretnie napisz co masz na my┼Ťli "d┼éugi czas pracy na┬á´╗┐bater´╗┐ii" ile to godz. w trybie oszcz─Ödno┼Ťci baterii i przegl─ůdania internetu 4, 6, 8 godz?

W por├│wnaniu z moim dotychczasowym laptopem, kt├│ry nie dzia┼éa wcale bez kabla, 4 godziny to ┼Ťwietny wynik┬á:laugh:

Czyli praktycznie ka┼╝dy nawet z procesorami H/HQ pozwoli na cztery godzinki w trybie oszcz─Ödno┼Ťci i bez ekranu na 100%.

Jako, ┼╝e nadal dla siebie nie kupi┼éem ┼╝adnego mobilnego 14", to siedz─Ö mocno w temacie i dosta┼éem informacj─Ö, ┼╝e na prze┼éomie maja i czerwca powinna zjecha─ç pierwsza dostawa nowych ThinkPad├│w serii Ex95 - Ryzeny 3ciej generacji. Wed┼éug wst─Öpnych opinii zachodnich recenzent├│w, kt├│rzy dostali w ┼éapy pierwsze modele z serii T (495 oraz 495s) faktycznie poprawione zosta┼éy wyniki pracy na baterii. Pono─ç teraz w idlu Ryzen 7 potrafi zjecha─ç do niespe┼éna 2W. Zak┼éadaj─ůc, ┼╝e podnie┼Ťliby sprawno┼Ť─ç o jakie┼Ť 20-25%, to taki E595 powinien na baterii doci─ůga─ç do 7h, co by┼éoby ju┼╝ fajnym wynikiem. Seria z "9" w numerze b─Ödzie r├│wnie┼╝ mia┼éa pod┼Ťwietlan─ů klawiatur─Ö oraz obs┼éug─Ö pami─Öci DDR4 2666mhz.

Pytanie, czy nadal b─Ödzie na tyle dobre ch┼éodzenie, ┼╝e da si─Ö odblokowa─ç TDP procesorowi. W obecnych modelach ludzie pchaj─ů tam nawet ponad 30W i osi─ůgaj─ů wyniki zbie┼╝ne z tym, co oferuje Razen 3 3500H.

W─ůtpi─Ö jednak by autorowi zale┼╝a┼éo na mo┼╝liwo┼Ťci przetaktowania procesora.

No i Thinkpady to seria biznesowa wyposa┼╝ona fabrycznie w dro┼╝sze systemy Windows Pro i w sklepach znaczn─ů si─Ö pojawia─ç w podstawowej wersji od jakich┼Ť 3500z┼é.

Aktualnie do 3500zł można celować w modele z i5-8300H + GTX 1050 + SSD. Ale nie wliczajac tych najtańszycj jak Paviliony Power czy Lenovo Ideapad 330-15.

Lenovo Legion Y530 i5H 8GB 256PCIe GTX1050 Win10 - 3449zł

Lenovo Legion Y530 i5H 8GB 512PCIe GTX1050 Win10 - 3699zł

i5-8300H + dysk PCIe NVMe (tutaj Samsung montuje Lenovo) wystarczy mu w zupe┼éno┼Ťci. Albo ta┼äsze z Samym HDD i dokupi─ç SSD i wgra─ç na niego ┼Ťwie┼╝y system i sterowniki.

U ku┼║niewskiego ju┼╝ siedz─ů z cenami, wi─Öc nie powinno by─ç tak ┼║le - 5tka siedzi za 3400 z┼é, a jak wiemy nie jest to tani sklep. ITnes ma zwykle taniej, podobnie delkom. Co do przetaktowania procesora - nie wspomina┼éem o ┼╝adnym OC. Po prostu Ryzenom da si─Ö podnie┼Ť─ç limity pr─ůdu, kt├│ry dostaj─ů - czasem producenci robi─ů to samodzielnie, jak w przypadku E485, kt├│re dosta┼éo podwy┼╝k─Ö z jakie┼Ť 12-13W na 20W wraz z nowym BIOSem. Modyfikacj─Ö mo┼╝na zrobi─ç albo z poziomu biosu w┼éa┼Ťnie albo poprzez oprogramowanie systemowe (obecnie ju┼╝ z ┼éadnym GUI). Jak kto┼Ť szuka komputera na d┼éu┼╝szy czas, to taka opcja jest akurat istotna je┼Ťli sprz─Öt ma faktycznie d┼éugo dzia┼éa─ç na baterii. Tak na moje oko, patrz─ůc na to, co ludzie pokazywali po modyfikacjach, to Ryzeny H oraz U, to s─ů raczej te same konstrukcje - mo┼╝e ewentualnie robi─ů wewn─Ötrznie jaki┼Ť sort jak kiedy┼Ť w przypadku Athlon├│w X2, X3, X4 ?

Y530 oczywi┼Ťcie b─Ödzie wydajniejszy pod ka┼╝dym wzgl─Ödem, ale z tego, co patrzy┼éem, to on nawet do 4h przy przegl─ůdaniu internetu nie dosi─Öga. Aczkolwiek nie znam dok┼éadnie procedur testowych - m├│j Y580 w trybie oszcz─Ödnym na nowej baterii przebija┼é nawet 6h przy jasno┼Ťci ekranu na po┼éow─Ö. Tak czy inaczej wymienione modele maj─ů po 8GB pami─Öci, a to za 2-3 lata b─Ödzie ma┼éo i do┼éo┼╝enie drugiego modu┼éu b─Ödzie konieczno┼Ťci─ů ? Dysk 256GB, to r├│wnie┼╝ niewiele...

Ciekawe, czy za par─Ö tygodni wyskocz─ů konkretne obni┼╝ki Y530/Y730 - w ko┼äcu wej┼Ťcie 1660 ti w tej serii na pewno zrobi szum.

Nie mog─Ö ju┼╝ edytowa─ç poprzedniego posta, wi─Öc wrzucam pod spodem...

Takie co┼Ť z outletu xkomowego mi si─Ö w oczy rzuci┼éo przegl─ůdaj─ůc ich allegro: Outlet Lenovo Legion Y530-15 i7/16GB/240+1TB/Win10X GTX1050 81FV00X5PB

3699 z┼é, ale ju┼╝ 16GB RAM, dysk SSD 240 + talerzowiec 1 TB, windows te┼╝ jest, a do tego ca┼éo┼Ť─ç pod i7, a nie i5. Taki konfig faktycznie mo┼╝e pos┼éu┼╝y─ç ┼éadnych par─Ö lat.

Cytat

Aczkolwiek nie znam dokładnie procedur testowych

Tych zaraz po premierze na pierwszym biosie, od tego czasu wydali ju┼╝ kilka. Ale ju┼╝ nikt nie robi aktualizacji test├│w.

Cytat

3699 zł, ale już 16GB RAM, dysk SSD 240 + talerzowiec 1 TB

Ale za to dysk SSD dok┼éadany, jaki┼Ť jeden z najta┼äszych dost─Öpnych. Lepiej kupi─ç z fabrycznym SSD M.2 NVMe albo do┼éo┼╝y─ç samodzielnie.

Pewnie, ┼╝e lepiej dokupi─ç samodzielnie co┼Ť szybszego, ale tutaj kr─ů┼╝ymy w bardzo niskim bud┼╝ecie i zastrze┼╝eniu, ┼╝e kupujemy raz i ma starczy─ç na d┼éugo. Co┼Ť kosztem czego┼Ť, a w podanym przeze mnie linku dostajemy ca┼ékiem du┼╝o. O dysk zawsze mo┼╝na si─Ö po prostu zapyta─ç - z mojej rozmowy z X-kom wywnioskowa┼éem, ┼╝e ┼éaduj─ů tam co jest akurat pod r─Ök─ů byle zgadza┼éo si─Ö z wytycznymi. Ostatnio kupowa┼éem zewn─Ötrzny dysk HDD Direbox z jakie┼Ť promocji na pepperze - co kto┼Ť dosta┼é, to inny talerz siedzia┼é w ┼Ťrodku. Niekt├│rzy wylosowali Seagete'y 7200, inni Hitachi ?

Swoj─ů drog─ů - czy Legion Y530 i tak nie ma uci─Ötego PCIe do 2x ?

Cytat

Y530 i tak nie ma uci─Ötego PCIe do 2x

S─ů z dyskami PCIe NVMe x2 i x4, wi─Öc nie.

Ok, spr├│buj─Ö si─Ö rozejrze─ç w tych, kt├│re poda┼ée┼Ť.

Raczej sk┼éaniam si─Ö ku Asusowi, na temat Lenovo ostatnimi czasy s┼éysz─Ö do┼Ť─ç nieciekawe opinie...

Gdyby przysz┼éy Ci do g┼éowy jeszcze jakie┼Ť typy, wal ┼Ťmia┼éo┬á:biggrin:

Mam jeszcze pytanie natury technicznej (przepraszam, je┼Ťli wywo┼éaj─ů u┼Ťmiech politowania - jestem laikiem :help_smilie:): w czym i czy znacz─ůco gorsze od Intela s─ů Ryzeny?┬á I jakiemu Intelowi odpowiada┼éby┬áRyzen 5 3550H?

Znalazłem kilka opinii na temat Ryzenów i matrycy zastosowanej w tych Asusach. Nie były zbyt pochlebne...

Kto┼Ť pisze np: "Dwa razy da┼éem si─Ö zrobi─ç w mobilnego Radeona i wystarczy. M├│j obecny lapek musi ┼Ťmiga─ç na prawie dwuletnich sterownikach, bo wszystko powy┼╝ej 18.1.1 nie wykrywa wbudowanego w laptopa wy┼Ťwietlacza". Nie ┼Ťwiadczy to o marce dobrze.

Cytat

Dwa razy dałem się zrobić w mobilnego Radeona i wystarczy

Radeon przecież nie dysponował żadnymi wydajnymi grafikami, żadnymi. A tutaj masz Ryzena + GeForce.

Cytat

Nie były zbyt pochlebne...

Backlight bleeding albo słabe pokrycie palety sRGB to standard w tej półce cenowej dla graczy, jedynie ultrabooki maja dobre matryce (np Zenbooki 3700-3800zł).

To samo co w tańszych monitorach za ok 500-600zł.

"jedynie ultrabooki maja dobre matryce (np Zenbooki 3700-3800zł)."

To mo┼╝e ja Zenbooka powinienem kupi─ç? Czy jedynie matryca jest lepsza ni┼╝ w tym Asusie,a reszta parametr├│w gorsza?

czemu Lenovo to pomyłka? ja mam yogę i jeszcze nigdy mnie nie zawiodła :)

ASUS ZenBook UX410UA i5-8250U/8GB/256SSD/Win10 - te nie miały wlutowanego RAM-u ale już wszystkie praktycznie wyprzedane.

Cytat

a reszta parametr├│w gorsza?

To jest ultrabook wi─Öc grafika dedykowana jest zb─Ödna a wr─Öcz przeszkadza, procesory te┼╝ tylko niskonapi─Öciowe. Za to solidna konstrukcja z aluminium i ┼Ťwietne baterie.

Cytat

To mo┼╝e ja Zenbooka powinienem kupi─ç?

Pytanie a chcesz mie─ç dedykowan─ů do gier 3D (wydajne podzespo┼éy)?

Cytat

w czym i czy znacz─ůco gorsze od Intela s─ů Ryzeny?┬á I jakiemu Intelowi odpowiada┼éby┬áRyzen 5 3550H?´╗┐´╗┐

Intela s─ů nieco wydajniejsze, nico mniej energii konsumuj─ů ale s─ů te┼╝ po prostu dro┼╝sze.

https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-5-3550H-vs-Intel-Core-i5-8300H/3403vs3254

Lenovo Legion Y530 i5H 8GB 512PCIe GTX1050 Win10┬á- i w razie potrzeby do┼éo┼╝y─ç tylko kolejn─ů ko┼Ť─ç RAM 8GB.

Przejrzałem ofertę Xkom. Wybrałem:

do 4000 zł

Windows 10

i5-8300H lub i5-8400H, i7-8750H lub i7-8850H (Coffee Lake, zdaje si─Ö jedne z lepszych, mam racj─Ö?)

NVIDIA GeForce GTX 1050, NVIDIA GeForce GTX 1050Ti,

RAM: od 16 GB

SSD M.2 PCIe 120-256 GB

Klawiatura pod┼Ťwietlona + wydzielona numeryczna

Oto wyniki:

https://www.x-kom.pl/g-2/c/1522-notebooki-laptopy-15-6.html?sort_by=price_asc&f[price][to]=4000&f[44][51084]=1&f[22][112074]=1&f[22][117810]=1&f[22][108356]=1&f[22][115346]=1&f[37][81622]=1&f[37][81176]=1&f[37][124041]=1&f[37][118408]=1&f[37][74587]=1&f[37][93572]=1&f[37][74586]=1&f[37][96619]=1&f[58][from]=16&f[34][3034]=1&f[32][72378]=1&f[51][892]=1&f[51][888]=1

Jak wida─ç - Lenovo Legion Y530 i Dell Inspiron G3. Czy bior─ůc pod uwag─Ö moje wymagania z pierwszego posta takie parametry i modele, kt├│re wyskoczy┼éy b─Öd─ů odpowiednie dla moich potrzeb i cho─çby troch─Ö "przysz┼éo┼Ťciowe"?

Aha! Przyda┼éby si─Ö jeszcze jaki┼Ť talerzowiec 1TB na dane, ale nie wiem czy SATA czy mo┼╝e FireCuda SSHD┬á - jak wspomina┼éem, jestem raczej laikiem...

Jutro poszukam jeszcze tego samego, ale z Ryzenem. Wynik wrzuc─Ö i zrobimy burz─Ö m├│zg├│w ?

Cytat

ale nie wiem czy SATA czy może FireCuda SSHD  - jak wspominałem, jestem raczej laikiem...

W sumie to nie ma znaczenia przy magazynowaniu zdj─Ö─ç no i SSHD posiadaj─ů wszystkie wady dysk├│w HDD.

Cytat

Jutro poszukam jeszcze tego samego, ale z Ryzenem.

Nie ma takowych, z ryzenami s─ů inne ju┼╝

Kilka konfiguracji z i7 i SSD 256-512GB i matrycami 60Hz - 144Hz:

Lenovo Legion Y530 IPS i7H 8GB 512PCIe GTX1050-4GB - 3749zł

Lenovo Legion Y530 i7-8750H 16G 512PCIe GTX1050-4G - 3849zł

Lenovo Legion Y530 IPS i7H 8GB 512PCIe GTX1050Ti - 3899zł

Lenovo Legion Y530 i7 8GB 512PCIe GTX1050Ti 144Hz - 3999 zł

Lenovo Legion Y530 i7-8750H 16GB 512PCIe GTX1050Ti - 3999 zł

8 godzin temu, FxJ napisał:

Nie ma takowych, z ryzenami s─ů inne ju┼╝

Czyli jakie? Lepsze? Gorsze? Tańsze? Droższe? :smile:

To już nie będzie Y530 tylko zupełnie inny model.

Na t─ů chwil─Ö Lenovo jeszcze nie ma w przydarzy ┼╝adnego z Ryzenami H.

Czyli-bior─ůc pod uwag─Ö moje wymagania-z Ryzenem poleca┼éby┼Ť tylko tego Asusa czy mo┼╝e co┼Ť jeszcze?

Dnia 14.05.2019 o 20:17, FxJ napisał:

Intela s─ů nieco wydajniejsze, nico mniej energii konsumuj─ů ale s─ů te┼╝ po prostu dro┼╝sze.

Czy r├│┼╝nice w wydajno┼Ťci mi─Ödzy tymi prockami s─ů rzeczywi┼Ťcie zauwa┼╝alne czy widoczne jedynie na papierze?

22 godziny temu, FxJ napisał:

To już nie będzie Y530 tylko zupełnie inny model.

Na t─ů chwil─Ö Lenovo jeszcze nie ma w przydarzy ┼╝adnego z Ryzenami H.

Czyli-bior─ůc pod uwag─Ö moje wymagania-z´╗┐┬áRyzenem poleca┼éby┼Ť tylko tego Asusa czy mo┼╝e co┼Ť jeszcze?

Cytat

czy widoczne jedynie na papierze?

AMD wygrywa w wielow─ůtkowo┼Ťci na razie ale ich procki, a konkretnie pojedynczy rdze┼ä jest ju┼╝ niewiele w tyle za Intelem i dlatego┬áaktualnie s─ů kupowane przez graczy zamiast i5-9400F.

Cytat

z´╗┐┬áRyzenem poleca┼éby┼Ť tylko tego Asusa czy mo┼╝e co┼Ť jeszcze?´╗┐

Nie mam jeszcze jakich┼Ť faworyt├│w z Ryzenami, wszystkie tutaj s─ů nastawione na mniej wymagaj─ůcych graczy co wida─ç po z┼é─ůczach i matrycy.

┼Ürednio jest sens wchodzi─ç w Ryzena tak naprawd─Ö... One wydajno┼Ťciowo s─ů odpowiednikiem co najwy┼╝ej i5-8300H, a ten wyst─Öpuje ju┼╝ regularnie w laptopach takiej p├│┼éki. Co wi─Öcej - ledwie pojawi┼éy si─Ö pierwsze modele serii 5/7 3xxxH, a ju┼╝ AMD zapowiedzia┼éo now─ů seri─Ö w architekturze zen2 i to pod koniec obecnego roku. Mo┼╝na wi─Öc za┼éo┼╝y─ç, ┼╝e obecna generacja zostanie potraktowana mocno po macoszemu , zw┼éaszcza ┼╝e o wiele ciekawsze s─ů modele niskonapi─Öciowe, kt├│re w swojej lidze potrafi─ů wygrywa─ç z produktami Intela.

Nie chodzi o to, ┼╝e owe Ryzeny s─ů z┼ée, bo nie s─ů. Po prostu ledwo co wskoczy┼éy na rynek, jest zaledwie kilka modeli, producenci nie ogarn─Öli energooszcz─Ödno┼Ťci tak dobrze, jak si─Ö da, a ju┼╝ na ostatni kwarta┼é roku zapowiadaj─ů premier─Ö nowej generacji. Owa generacja wskoczy te┼╝ w konsole, wi─Öc mo┼╝na niemal ze 100% pewno┼Ťci─ů za┼éo┼╝y─ç, ┼╝e producenci gier i oprogramowania j─ů w┼éa┼Ťnie uwzgl─Ödni─ů priorytetowo.

Co wi─Öcej - nowa generacja Ryzen├│w ma wyj┼Ť─ç r├│wnie┼╝ w opcji 6 rdzeni / 12 w─ůtk├│w, co sprawi, ┼╝e nie tylko i7 si─Ögnie po wi─Öcej ni┼╝ 4 rdzenie. W dobie popularno┼Ťci Ryzen├│w w stacjonarkach, gdzie maj─ů one nawet do 8 rdzeni oka┼╝e si─Ö zapewne, ┼╝e bardzo szybko producenci zaczn─ů ow─ů dogodno┼Ť─ç mocno wspiera─ç. Dlatego te┼╝ uwa┼╝am, ┼╝e podane tutaj konfiguracje z i7 s─ů o wiele bardziej przysz┼éo┼Ťciowe.

Cytat

One wydajno┼Ťciowo s─ů odpowiednikiem co najwy┼╝ej i5-8300H

Dokładnie tak.

Cytat

a ju┼╝ AMD zapowiedzia┼éo now─ů seri─Ö w architekturze zen´╗┐´╗┐2´╗┐´╗┐

To jakie┼Ť zdziwienie dla ciebie? Przecie┼╝ r├│wnolegle s─ů rozwijane r├│┼╝ne procesory i optymalizowane obecne (stepping) - na lata do przodu, prosz─Ö ujawnione plany intela do 2020 r.

Intel Client Mobile CPU Planning Poadmap 2019-2020.png

Cytat

zw┼éaszcza ┼╝e o wiele ciekawsze s─ů modele niskonapi─Öciowe

Tak kastraty APU o tak 

https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_AMD_processors

Nie tyle, ┼╝e zdziwienie, co po prostu mobilne Ryzeny wchodz─ů na rynek tak wolno, ┼╝e ledwie co wskoczy┼éy pierwsze laptopy z 35W modelami, a za par─Ö miesi─Öcy b─Ödzie ju┼╝ nowa generacja. Z racji tego, ┼╝e niewiele jest zapowiedzianych lapk├│w z Ryzenami x 3xxxU/H, to mo┼╝na raczej za┼éo┼╝y─ç, ┼╝e nie b─Öd─ů one traktowane dalej jako┼Ť priorytetowo - to nadal jest tylko od┼Ťwie┼╝enie poprzedniej serii, a dopiero zen2 mo┼╝e teoretycznie namiesza─ç na rynku.

Co do "kastrat├│w APU", to naprawd─Ö s┼éabe to by┼éo... Zerknijmy tak uczciwie na por├│wnanie wydajno┼Ťci niskonapi─Öciowych i5/i7 do niskonapi─Öciowych Ryzen├│w. W tym zestawieniu AMD walczy na r├│wni z Intelem, nawet rzek┼ébym, ┼╝e wielokrotnie zwyci─Ö┼╝a. Dla przyk┼éadu: Huawei na kilka modeli obecnie produkowanych ma par─Ö inteli i jednego AMD. Spo┼Ťr├│d tych Inteli tylko ten z Macbooka 13 mo┼╝e rywalizowa─ç z Ryzenem 5 z Matebooka D 14". W Lenovo mamy podobn─ů sytuacj─Ö - w por├│wnywalnych seriach, tzn E580 vs E585 / E480 vs E485 wygrywaj─ů procki AMD. Realne zestawienie zobaczymy wkr├│tce, gdy pojawi si─Ö nowy Ryzen w serii T (T495/T595) i b─Ödzie nam dane skonfrontowa─ç to z T490/T480 - jakby nie patrze─ç, to w┼éa┼Ťnie w serii ThinkPad T niskonapi─Öciowe Intele osi─ůgaj─ů najlepsze wyniki, wi─Öc odpadanie sytuacja, gdy producent d┼éawi procki intela kwesti─ů pr─ůdow─ů.

Je┼Ťli chodzi o wersje "pe┼éne", to Intel wygrywa zar├│wno i5-8300H vs Ryzen 5 3500H jak i i7-8650H vs Ryzen 7 3700H. Tutaj AMD dalej nie ma startu, wi─Öc ciekawsz─ů opcj─ů pod k─ůtem wydajno┼Ťci b─Ödzie Intel.