Skocz do zawartości

elosiemandero

Nowy laptop bez windowsa

Polecane posty

Cześć,

kupiłem laptopa z tego tematu ASUS STRIX GL504GM

wzmocniłem go dodatkową kością 8GB RAMU i dyskiem SSD samsung evo 970 który też padał w temacie. Jako, że nigdy nie kupowałem tak czystego laptopa (bez windowsa) i nie wiem czego się spodziewać, a także chciałbym o niego odpowiednio zadbać to mam kilka jeszcze pytań/wątpliwości - będę numerował pytania żeby zachować jakąś przejrzystość tekstu i oddzielić je od siebie.

1. Co do samej instalacji windowsa i dysku SSD, będę chciał stworzyć na nim partycje tak jak i na 1TB SSHD - ile miejsca stworzyć na system? Ze 120GB będzie ok? Czytałem też gdzieś, że na SSD trzeba trochę miejsca zawsze zostawić wolnego, żeby wszystko chodziło jak najlepiej. Dodatkowo do tego dysku patrzyłem i otrzymałem jakieś oprogramowanie monitorujące sprawność dysku i jakieś inne parametry - czy powinienem to zainstalować?
  2. Jakiego antywirusa polecacie? Oczywiście najlepiej jak stosunek efektywności do ceny będzie jak największy, gdzieś w temacie tutaj wyczytałem że Malwarebytes - dalej aktualne?
  3. Czy na początku robić undervolting? Nie wiem kompletnie jaki poziom ustawić, a nie chciałbym aż tyle czasu tracić w razie co na klikanie tych poziomów i sprawdzanie. W dodatku nie orientuję się kompletnie o co chodzi z tym multiplier, czy powinienem to też jakoś dostosować, jeśli tak to jak? Bo jak czytałem o tym undervoltingu to pisali tylko o obniżeniu napięcia, a nic o żadnych mnożnikach. Czy podczas ewentualnych testów, które bym musiał robić będzie można korzystać z laptopa? One chyba wykorzystują potencjał na max, więc spodziewam się że nie za bardzo. W dodatku na chwilę obecną będę miał jedynie zainstalowanego LoL'a z gier przez chwilę, bo borykam się jeszcze z sesją i pracą więc nie mam za bardzo czasu na cokolwiek. Co te testy w ogóle powinny wykazać? Czytałem że niektórzy po prostu testowali to grając, aczkolwiek nie będę odpalał gry multiplayer i testował psując innym rozgrywkę w przypadku niepowodzenia (można gdzieś poczytać, obejrzeć filmik który wyjaśniałby wszystko od A do Z dla laika o undervoltingu, może być po angielsku, nie robi mi to różnicy, tzn. jak to zrobić, te multipliery, przebieg całego procesu, co uznać za sukces i zostawić a co za porażkę itd.). Do sprawdzenia czy undervolting przyniósł jakiekolwiek efekty potrzebuje też programu monitorującego temperatury laptopa czy nie?
  4. Jak kupowałem laptopa to sprzedawca strasznie wciskał mi gwarancje ( w ostateczności nawet zszedł 1/3 ceny z 900zł za 4lata), aczkolwiek odmówiłem. Jego argumentem było to że te GTX 1060 zazwyczaj psują się po ok. 3 latach i trzeba naprawiać - czy to prawda?
  5. Czy programy takie jak flash itd. opłaca się instalować na SSD czy może być na tym 1TB SSHD?
  6. Jaką przeglądarkę polecacie, Chrome jest ok?
  7. Gdzieś na forum wydaje mi się, że przeglądałem temat odnośnie tego jak zadbać o laptopa, kiedy wymieniać pasty itd - próbowałem znaleźć, aczkolwiek nie dałem rady, ktoś widział, ktoś wie?
  8. Co ze sterownikami - będą wgrane najnowsze? Jest może jakiś program który automatycznie sprawdza aktualizacje naszych sterowników i wskazuje co trzeba zaktualizować?
  9. Czy te pakiety Office za 60zł na allegro to są dobre? W pracy miałem niedawno ofertę od Microsoftu dla pracowników najnowszego offica w najlepszej wersji za 60zł, ale się skończyła, a przydałby się.
  10. Czy potrzebuję czegoś jeszcze na start do normalnego i bezpiecznego korzystania z laptopa? Też wyczytałem na forum, żeby ściągnąć program AIDA64 do obserwacji laptopa.

REKLAMA WIDOCZNA TYLKO DLA GOŚCI | ADS VISIBLE ONLY FOR GUESTS

Cytat

ile miejsca stworzyć na system?

250-500GB w ogóle najlepiej nie dzialić.

Cytat

czy powinienem to zainstalować?

Tak + sterowniki samsunga

System oczywiście zainstaluj z pendriva w trybie UEFI

Cytat

Jakiego antywirusa polecacie?

NOD, Norton co wolisz tak naprawdę.

Cytat

Nie wiem kompletnie jaki poziom ustawić

Czytaj poradnik z notebookcheck.

4. Jak nie będziesz tak raz na jakiś czas kompresorem dmuchał to się może zrobić dywanik w środku 😉

5. Wszystkie programy na SSD, żadnych na HDD/SSHD

6. Tak samo OK jak Firefox i Opera - kto co woli.

Cytat

kiedy wymieniać pasty

Po zakończeniu gwarancji producenta już możesz chyba że pozwala wcześniej.

Cytat

Co ze sterownikami - będą wgrane najnowsze?

Sam musisz wgrać, programy bardzo często pobierają złe !!!

Cytat

Czy te pakiety Office za 60zł na allegro to są dobre?

A po co płacić za pirata?

10. Sam powinieneś wiedzieć co potrzebujesz, K-lite Mega Codec Pack - kodeki do filmów możesz pobrać.

Co do UEFI to czytałem, że w sumie to się nie opłaca dla takiego casualowego użytkowania tego robić, bo traci się bezpieczeństwo kompletnie. Ok, poczytam te poradniki i ogarnę te rzeczy. Co do Office'a to myślałem ze sprzedają ludzie np. którzy mają oferty np. dla pracowników z Microsoft, bo sam taką miałęm i za 60zł był pakiet office 2019 proffessional plus tylko już się skończyła ta promocja niestety. Co do tych programów to miałem na myśli coś co jest bardziej niezbędne do prawidłowego funkcjonowania laptopa, niż jakieś fanaberie.

Te sterowniki mogę pobrać po prostu najnowsze ze strony asusa do odpowiedniego modelu i będzie wszystko śmigało tak?

Cytat

bo traci się bezpieczeństwo kompletnie

Czekaj wyczytałeś że co tracisz 😉 ?

Cytat

pobrać po prostu najnowsze ze strony asusa do odpowiedniego modelu

Tak śmiało, a potem w razie potrzeby możesz zaktualizować.

https://downloadcenter.intel.com

Cytat

Przyznam, że nie bardzo rozumiem. Jeżeli ktoś sobie życzy tkwić w czterdziestoletniej architekturze BIOS-u, proszę bardzo. Nikt tu nikogo do niczego nie zmusza

Cytat

Już pomijam pytanie z jakiego to powodu. UEFI m.in. dzięki Secure Boot charakteryzuje się znacznie wyższym poziomem bezpieczeństwa od tradycyjnego BIOS-u. Artykuł nie dotyczył kwestii bezpieczeństwa (choć tę z pewnością również niebawem poruszymy, także w aspekcie dotyczącym UEFI) lecz instalacji systemu z wykorzystaniem znacznie nowocześniejszego, wydajniejszego i bezpieczniejszego mechanizmu bezpośredniej obsługi sprzętu przez oprogramowanie wewnętrzne komputera.

Cytat

Do dzisiaj nie jest znany przypadek skutecznej infiltracji systemu z UEFI i aktywną funkcją Secure Boot, uniemożliwiającą wykonanie jakiegokolwiek nieautoryzowanego i niezabezpieczonego kodu, nawet przy bezpośrednim dostępie agresora do komputera (tzw. 'evil-maid attack". W przeciwieństwie do 'tradycyjnego' BIOS-u, który tym przypadku nie daje absolutnie żadnej ochrony i znanych jest wiele metod skutecznego ataku na BIOS za pomocą tzw. bootkitów (nie mylić z rootkitami). Jak wspomniałem kwestią bezpieczeństwa będziemy się jeszcze zajmować - także w kontekście UEFI, demitologizując przy okazji wiele błędnych interpretacji i stereotypów (to dopiero będzie tendencyjne  ).

Tak straszny UEFI, ha.

Ok, w takim razie pobawię się w informatyka i spróbuję to UEFI. A powiedz mi jeszcze czy w tym przypadku w BIOS'ie również trzeba ustawiać kolejność uruchamiania portów czy jak to się tam nazywa? (chodzi mi o tę opcję gdzie się ustawia zczytywanie płyty, potem nośnika USB itd. podczas normalnej instalacji przez BIOS)

Tak powinieneś ustawić kolejność dysków, na czas instalacji systemu na SSD możesz nawet odłączyć HDD i podłączyć po wgraniu dopiero.

Co do odpalenia z pendriva wystarczy wywołać z klawiatury "boot menu" i wybrać pendriva bez potrzeby wchodzenia do biosu.

A to się nie wybiera tam przy instalacji windowsa na którym dysku? Po pojemności chyba poznam na który zainstalować. Im prościej to będzie przebiegało tym mniejsza szansa, że coś zepsuje w trakcie, także wolałbym zachować minimalny poziom trudności.

Cytat

A to się nie wybiera tam przy inst alacji windowsa na którym dysk u ?

Skoro się pytasz to radzę odłączyć dysk HDD przed tak żeby wszystkie pliki/partycje od systemowe/uefi (bootloader) trafiły na SSD.

Ale to trzeba rozbierać laptopa? Bo wtedy jest kwestia potencjalnego zerwania plomb według tego co powiedział producent. Spytam jeszcze w pracy informatyków czy może by mi tego nie zrobili 🙂

Na 100% ci zrobi, nie ma problemu z dokładaniem RAM i dysku SSD do laptopów, 100% sklepów to robi więc bez problemu 😉

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się