FxJ

Lenovo ThinkPad E560 (15,6") seria Edge

2 posty w tym temacie

1.jpg2.jpg

3.jpg4.jpg
Spokrewnione modele
Następca modelu: w 2017
Mniejszy model: Lenovo ThinkPad E460 / większy model: -
Poprzedni model: Thinkpad E550
Podobny model:  HP ProBook 450 G3

Informacje
Dostępne kolory: -
Dostępne warianty

Testy i recenzje
◦ notebookcheck.net (EN) - wersja z matrycą FullHD

Instrukcje
YouTube dołożenie kości RAM

Gwarancja
◦ Długość gwarancji dla osób prywatnych: 24 miesiące
◦ Długość gwarancji dla firm: 12 miesiące
◦ Długość gwarancji na baterię: 12 miesiące
◦ Rodzaj gwarancji: Carry-In (w serwisie)
◦ Możliwość wykupienia dodatkowej gwarancji: tak
◦ Ingerencja użytkownika: ...

Zalety i wady
Najważniejsze powody zachęcające do rozważenia zakupu (++)
◦ ..........
◦ ..........

Najważniejsze powody zniechęcające do dokonania zakupu (--)
◦ Brak złącza do stacji dokującej jedyni dostępny port do podłączenia replikatora portów
◦ Krótka gwarancja przy zakupie na firmę

Plusy
+ Świetna klawiatura
+ ..........
+ ..........

Minusy
- Cena
- Brak slotu M.2 dla dysku SSD
- ..........

Uwagi
◦ Po zakupie wgraj najnowszy bios i zaktualizuj sterowniki - ze strony producenta
◦ Występują wersje z kamerą Intel RealSense 3D lub 720p
◦ Wersje z grafiką dedykowaną mają zasilacz 65W a ze zintegrowaną 45W

Podstawowe warianty tego modelu (objaśnienie)
20EVA004PB Lenovo ThinkPad E560 i3-6100U/4GB/500/DVD-RW
20EV000MPB Lenovo ThinkPad E560 i3-6100U/4GB/500/DVD-RW/7Pro64
20EV000UPB Lenovo ThinkPad E560 i5-6200U/4GB/500/DVD-RW/7Pro64
20EV000TPB Lenovo ThinkPad E560 i5-6200U/8GB/192SSD/DVD-RW/7Pro64
20EV000SPB Lenovo ThinkPad E560 i5-6200U/8GB/1000/Win10 R7 M370 FHD
20EV0011PB Lenovo ThinkPad E560 i5-6200U/8GB/500/7Pro64 R7 M370 FHD
20EV000XPB Lenovo ThinkPad E560 i7-6500U/8GB/192/7Pro64 R7 M370 FHD
20EV000WPB Lenovo ThinkPad E560 i7-6500U/8GB/1000/Win10 R7 M370 FHD

Jeśli potrzebujesz pomocy z oznaczeniami lub wyborem wersji napisz pod spodem.

Data aktualizacji 06.06.2016

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Reklama widoczna jedynie dla gości - niewidoczna dla zalogowanych użytkowników forum

Recenzja Lenovo ThinkPad E560, model 20EVA004PB (kupiony na początku kwietnia 2017)

Ogólna ocena 8,5/10.

Cześć,
poszukiwałem laptopa do biura do kwoty 2100 zł (nie droższy), który:

• ma ssd
  • działa na baterii 6 godzin lub dłużej (wifi+word)
  • nie reaguje kilkanaście sekund na kliknięcie w celu otwarcia notatnika.

Moje najdłuższe doświadczenia z laptopami to stary IdeaPad od Lenovo - jeszcze na Core2Duo, ale do niego nie będę się odnosił w tym wpisie - oraz Emachines e730g, którego darzę sentymentalną nienawiścią, gdyż jest to zdecydowanie zbyt słaby laptop na obecne czasy (7 lat mu minęło). Pokrótce opiszę specyfikację Emachines, aby stała się ona dobrym punktem odniesienia niniejszej mini-recenzji:

• CPU i3 350M @ 2.27 GHz (Arrandale, 32 nm);
  • RAM 4GB Dual-Channel DDR3 @ 532 MHz (7-7-7-20);
  • GPU Radeon HD 5000 512 MB;
  • HDD HTS545025B9A300 250 GB;
  • Ekran typu glare, rozdzielczość 1366x768 px.

Na co dzień korzystam z komputera stacjonarnego, jego parametry służą głównie grze, ale wydajność jego podzespołów też jest znaczącym punktem odniesienia:

• CPU i5 4460 @ 3.20 GHz (Haswell, 22 nm);
  • RAM 8 GB Dual-Channel DDR3 @ 769 MHz (10-10-10-30);
  • GPU GTX 960 4 GB MSI-Gaming;
  • HDD #1 Goodram C100 120 GB (system);
  • HDD #2 WD 1 TB RED WD10EFRX-68FYTN0 (magazyn);
  • Ekran #1 matowy LG IPS 1920x1080 px;
  • Ekran #2 glare HP w2207 1050x1680 px.

Tak, jak wspomniałem na początku wstępu - zastosowanie laptopa ma być typowo biurowe, czyli Office oraz internet i recenzowany przeze mnie laptop w pełni się wywiązuje z tychże zadań, a także potrafi więcej.

Sam laptop nabyłem w cenie 1909 zł, w tym sklepie - link, ale w stanie bezpośrednio po zakupie go nie testowałem, od razu uzupełniłem sprzęt o:

• dodatkową kość RAM - link;
  • zamieniony HDD na SSD - link.

Doinwestowałem więc 368 zł, co dało łączną kwotę 2277 zł, ale mam do tego wolny do dyspozycji HDD 500 GB. Dysk twardy najprawdopodobniej umieszczę w przyszłości w kieszeni zamiast napędu DVD (zaktualizuję ten wpis).
Obecnie cena tego laptopa znacznie wzrosła (~2213 zł 18.05.2017).
Dostęp do podstawowych wymienialnych podzespołów laptopa jest bardzo prosty, ogranicza się do odkręcenia paru standardowych śrubek.

Proszę zwrócić uwagę, że w zakupionej przeze mnie wersji, laptop nie posiadał systemu operacyjnego, tzn. był wgrany jedynie Free DOS :) - link.
Jednego wieczora przetestowałem na nim Fedorę i Ubuntu, które poprawnie współpracowały z podzespołami laptopa.
Ostatecznie laptop działa pod systemem Windows. Przeszedł drogę aktualizacji z Windows 7, do którego musiałem ręcznie przy użyciu drugiego komputera pobrać sterownik do karty sieciowej i do portów USB. Teraz laptop działa pod Windows 10 w wersji Professional. Oczywiście mowa o 64-bitowych edycjach systemów.

Obecna konfiguracja komputera prezentuje się następująco:

• Oznaczenie firmowe 20EVA004PB;
  • CPU Intel Core i3 6100U (2.3 GHz, rdzenie 2/40; obsługuje wirtualizację; wspiera AES;
  • GPU Intel HD Graphics 520;
  • RAM 1x Ramaxel i 1x Kingston 4GB, DDR3, 1600 MHz, CL 11, 1.35V; łącznie 8 GB w dualchannel;
  • HDD120 GB; SanDisk SDSSDA120G; rewizja Z32080RL;
  • Napęd DVD HL-DT-ST DVDRAM GUC0N; rewizja LP20;
  • BIOS R00ET50W (v1.25);
  • Bateria firma LGC; model LNV-45N1; pojemność ~47500 mWh; napięcie 10800 mV; litowo-jonowa; 6 komór;
  • Zasilacz 45 W;
  • Ekran 720p (1366x768 px); Lenovo N156B6-L07; nazwa producenta N156BGE-EA2;
  • Karta sieciowa Intel Ethernet Connection I219-V;
  • Karta Wi-Fi Intel Dual Band Wireless-AC 8260 AC 2x2 HMC WiFi Adapter;
  • Bluetooth Intel(R) Wireless Bluetooth(R);
  • Dodatkowo trackpoint, touchpad, skaner linii papilarnych; czytnik kard;
  • Porty 1x Ethernet; 1x VGA; 3x USB 3, w tym jedno do ładowania urządzeń przy wyłączonym laptopie, brak usb typu C; 1x HDMI, 1x Lenovo Onelink;
  • System operacyjny Windows 10 Professional 64-bit; wersja 1703; kompilacja 15063.296.

Czasy działania na baterii:

• Jasność 50%, włączone Wi-Fi, włączone oszczędzanie baterii, obciążenie w postaci uruchomionych:
    - Przeglądarka Opera z włączonym trybem turbo (oszczędzanie baterii i transferu), z kilkoma kartami;
    - Czytnik SumatraPDF z 8-oma PDFami z dużą ilością zdjęć i tekstu; łączna waga plików ~230 MB;
    - Prezentacja w MS Powerpoint 2016; duża ilość osadzonych multimediów i animacji; waga pliku ~490 MB.
    Laptop działa ~10 godzin.
    Na zdjęciu pod tą linijką widać szacowany czas do rozładowania przy 78% stanu baterii po ciągłej pracy na powyższym obciążeniu ze stanu baterii 100%.
    V4XRyCv.png

• Jasność 100%, reszta obciążenia j. w., ale z dodatkowo włączonym Spotify z dźwiękiem puszczonym na słuchawki bluetooth.
    Laptop działa ponad 5 godzin (5h 20 min).
    Obecnie mam uruchomionych kilka wirtualnych pulpitów, gdzie na #1 jest otwarta przeglądarka z kilkunastoma kartami oraz kilka okien worda i pdfy, na #2 VLC z zatrzymanym filmem, na #3 przeglądarka i Spotiffy i bateria trzyma ponad 5 godzin, tak samo przy odtwarzanym filmie więc nie ma to większego wpływu na czas działania na baterii.

• Jasność 0%, obciążenie w postaci włączonego Firefoxa i Spotify (j. w.), czyli tryb nocny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    Laptop działa ponad 15 godzin. Tego nie weryfikowałem, ale "na oko" wydaje być się to zgodne z luźnymi szacunkami opartymi o wcześniejsze wskazania.

Komfort pracy:
Muszę jasno powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem sprawności tego sprzętu, nie oczekiwałem takiej sprawności przy takim wydatku.

• Laptop działa "bez przycinek", a obawiałem się tego po doświadczeniu z ekstremalnie budżetowym Emachines.
  • Pracuje długo na baterii.
  • Przy normalnej pracy jest bezgłośny, chłodzenie uaktywniło się dopiero przy odtwarzaniu nagrania video 4K o bitrate ~25 Mbps. Przy czym muszę nadmienić, że sam laptop jest neutralny temperaturowo od strony roboczej (rąk), ale przy odtwarzaniu filmów na Netflixie delikatnie, ale wyraźnie się nagrzewa od spodu w części środkowej. Po "wyrobieniu się" systemu chłodzenia uaktywnia się częściej niż w początkowym okresie używania laptopa, ale jego kultura pracy nie zmieniła się.
  • Rozkład klawiszy, działanie touchpada i "sutka" stoją na bardzo wysokim poziomie. Widać tu dobrze przemyślany projekt, dzięki czemu na tym sprzęcie pisze się bardzo wygodnie. Sam touchpad posiada obsługę gestów, które wspaniale wpływają na nawigację po środowisku Windowsa.
  • Rozdzielczość ekranu wpływa pozytywnie na baterię, ale niestety pozostawia mniejszy obszar roboczy, o dziwo nie sprawia mi to problemu mimo codziennej pracy na dwóch monitorach ~FHD. W razie potrzeby mogę podłączyć dodatkowe ekrany.

Na plus:

• Dodatkowe klawisze nad sekcją numeryczną (kalkulator, blokada, przeglądarka, mój komputer).
  • Można zamienić miejscami działanie przycisków Fn i Ctrl.
  • Diody informujące o pracy laptopa, jego ładowaniu oraz diody sygnalizujące aktywowaną kamerkę i wyciszony mikrofon są bardzo pomocne i nie rażą w oczy.
  • Wszystkie porty USB to USB3.

Na minus:

• Brak przycisków do sterowania odtwarzaniem multimediów (play, pauza, stop, next/previous).
  • Brak USB typu C. Nie korzystałbym wprawdzie z tego USB, ale myśląc przyszłościowo, to ma być chyba standardem?
  • Brak możliwości podpięcia dysku pod M2. Ale patrząc realistycznie, czy ten laptop byłby w stanie wykorzystać możliwości takiego dysku?
  • Głośniki są pozbawione niskich tonów, ale grają bardzo poprawnie i głośno i nie "pudełkowo". Ogólnie da się obejrzeć film i posłuchać muzyki przy śniadaniu.

Dodatkowe uwagi:

• Ktoś kiedyś pisał o braku możliwości otwarcia laptopa jedną ręką, otóż zaprzeczam tej opinii. Łapiąc za górną krawędź matrycy (przy kamerce) i odchylając ją do momentu, gdy dolna część laptopa zaczyna się unosić z wyczuciem "strząchamy" laptopem, wtedy laptop się nam ładnie rozkłada. "Na oko" nie wydaje mi się, aby towarzyszyło temu większe obciążenie zawiasów.
  • Nie miałem sposobności, aby sprawdzić zasięg sieci Wi-Fi, gdyż laptop pracuje w bliskim otoczeniu routera/hotspota.
  • Laptop nadaje się do prostych gier, największym testem dla niego była uruchomiona gra Torchlight przy maksymalnych ustawieniach graficznych i włączonym v-sync - gra działała stabilnie, laptop się nagrzewał, ale nie do nieznośnego poziomu.
  • Pod tym linkiem można zapoznać się z wynikiem testu laptopa w userbenchmarku.

Dziękuję za przeczytanie mojego wpisu.
Jeżeli uważasz, że czegoś w nim brakuje bądź masz jakieś dodatkowe pytania, pisz śmiało w tym wątku, a ja postaram się zareagować adekwatnie szybko, pozdrawiam :)

hKCB62n.jpg

1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta