Jump to content
  • Sign Up

FxJ

Matryce w laptopach i monitorach - jaką wybrać do grafiki a jaką do grania?

Recommended Posts

Rodzaje matryc w notebookach i ich zastosowanie

Podczas zakupu notebooka ważną kwestią jest nie tylko dobranie odpowiednich podzespołów, ale także wybór odpowiedniej matrycy ekranu. Inne potrzeby mają bowiem graficy, inne programiści, a jeszcze inne gracze stawiający na intensywną rozgrywkę. 

Poniżej wymieniamy i opisujemy kilka najpopularniejszych rodzajów matryc, które są stosowane we współczesnych notebookach. Radzimy też, dla kogo dana matryca jest przeznaczona.
 

Matryce z powłoką matowa i błyszcząca

Ważną kwestią podczas wyboru ekranu jest rodzaj powłoki ekranu. Obecnie wyróżniamy powłokę matową oraz błyszczącą. Użytkowanie błyszczącego ekranu może być mało komfortowe, szczególnie jeżeli będzie on wystawiony na działanie światła.

Błyszcząca (Glare/Glossy) matryca odbija bowiem światło, nie tylko słoneczne ale i od oświetlenia w pomieszczeniach, tworząc tzw. efekt lustra, który sprowadza się do tego, że zamiast wyświetlanego obrazu, widzimy siebie i wszystko za nami.

Matowe skutecznie rozpraszają światło, dzięki temu nawet w mocnym słońcu wyświetlany obraz jest widoczny. Warto zdecydować się na taki ekran, szczególnie jeżeli zamierzamy pracować/grać na notebooku na zewnątrz lub mając okno bezpośrednio za plecami.

 

Matryca TN

TN (Twisted Nematic) to najczęściej spotykane matryce LCD, głównie ze względu na fakt, że są tanie w produkcji. Panele te charakteryzują się przede wszystkim krótkim czasem reakcji i możliwością osiągnięcia większej częstotliwości odświeżania (75Hz-165Hz zamiast standardowych 95Hz-60Hz) w bardziej zaawansowanych modelach. Dzięki temu nie występuje w nich tzw. efekt smużenia.

Niestety ze względu na sposób ułożenia ciekłych kryształów matryce TN charakteryzują się stosunkowo wąskimi kątami widzenia. Pełnię obrazu najczęściej można podziwiać, siedząc centralnie przed ekranem. Obraz oglądany z boku lub góry laptopa będzie częściowo zniekształcony, choć to oczywiście zależy od konkretnego modelu.

Technologia TN nie radzi sobie także z odwzorowaniem i nasyceniem barw, w tym przede wszystkim czerni. Niezadowalający może być również kontrast. 

Matryce TN są zatem przeznaczone przede wszystkim dla graczy, którym zależy na szybkim czasie reakcji w dynamicznych grach (np. sieciowych FPS-ach). Ze względu na niską cenę ekran tego typu może być także dobrym wyborem do pracy biurowej.
Przykład: Dell Inspiron 7567

 

Matryca IPS
IPS (In Plane Switching) jest niejako efektem prac nad usprawnieniem technologii TN. W tym przypadku molekuły ciekłego kryształu leżą równolegle do siebie i powierzchni ekranu. Dzięki temu oferują znacznie szersze kąty widzenia, co sprawia, że tego typu matryca nadaje się np. do oglądania filmów.

IPS docenią także graficy, ze względu na znacznie lepsze odwzorowanie kolorów, ich nasycenie oraz kontrast. W przypadku matrycy IPS możliwe jest pełne pokrycie palety barw sRGB, choć dokładna jakość obrazu zależna jest oczywiście od klasy matrycy i przedziału cenowego. 

Ze względu na swoją specyfikację panele IPS mają jednak większy czas reakcji, co w przypadku energicznych gier czy intensywnych filmów może prowadzić do efektu smużenia. Na rynku dostępne są jednak panele S-IPS (Super IPS) o poprawionym parametrze czasu reakcji.

Notebooki z matrycami IPS są przeznaczone przede wszystkim dla grafików i graczy, którzy stawiają na jakość obrazu (np. Wiedźmin 3), a nie szybkość reakcji. Docenią je także osoby, które nie przepadają za wąskimi kątami widzenia.
Przykład: Acer Aspire V17 Nitro z matrycą IPS

 

Matryca OLED
OLED (Organic Light-Emitting Diode) jedna z nowszych i najdroższych technologii, która w notebookach nie jest jeszcze zbyt mocno popularna. W porównaniu do innych rodzajów matryc OLED nie wymaga dodatkowego podświetlenia pikseli. Każdy piksel aktywuje się w momencie, gdy zachodzi taka potrzeba.

Dzięki temu matryce OLED charakteryzują się niskim zużyciem energii oraz niewielką grubością. Ta ostatnia pozwala tworzyć niezwykle cienkie notebooki.

Panele OLED biją konkurencję na głowę także pod względem jakości obrazu. Dominuje przede wszystkim znakomite odwzorowanie kolorów oraz prawdziwa czerń (piksele prezentujące czerń nie są po prostu podświetlane). Matryce charakteryzują się również wysokim kontrastem i głębią kolorów.

Technologia OLED przypadnie do gustu przede wszystkim grafikom, którym zależy na wysokiej jakości obrazie i znakomitym odwzorowaniu kolorów.

Przykład: Lenovo ThinkPad X1 Yoga z matrycą OLED

 

Matryca IGZO
IGZO (Indium Gallium Zinc Oxide) wśród notebooków można także znaleźć ekrany z matrycą IGZO, choć nie jest ona szczególnie popularna. Kryształy w tym przypadku są znacznie mniejsze, przez co można „upakować” ich więcej na mniejszej powierzchni, zwiększając rozdzielczość.

Matryce tego typu charakteryzują się wysoką szczegółowością i dobrym odwzorowaniem kolorów. Przy okazji wykazują znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię i świetnie nadają się na ekrany dotykowe.

Panele IGZO są przeznaczone przede wszystkim dla grafików, podobnie jak OLED-y. Zadowolą także fanów wysokiej rozdzielczości i nasyconych barw.
Przykład: Dell Precision 7510 z matrycą IGZO

 

Inne:

QD-LED (Quantum Dot LED) od 2019 r.

 

Informacje o rodzajach synchronizacji:

 

Przykładowe porównanie:

screen_table_1.jpg
 

Zobacz też:

 

Edited by FxJ
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...