Skocz do zawartości

FxJ

Ankieta personalna - jak napisać prośbę o pomoc w wyborze laptopa

Rekomendowane odpowiedzi

FxJ    197

Ankieta personalna jak napisać prośbę o pomoc w wyborze odpowiedniego modelu laptopa

 

Słowem wstępu, szablon powstał by ułatwić komunikację pomiędzy osobami szukającymi porady zakupowej a doradzającymi.
Zalecane jest odpowiedzieć na jak najwięcej pytań, jeśli coś jest nam obojętne to też wpisujemy, jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, również to piszemy. Im więcej i dokładniej się opisze, tym łatwiej nam będzie doradzić i tym lepsze rady otrzymacie.


1.     Nie zapominając o kwestii prywatności, napisz dla kogo ma być przeznaczony laptop (płeć, dzieciak/podstawówka/gimnazjum/liceum/student/dorosły/30+/40+/50+) czy rodzinny (np. małe dzieci - dokupienie dodatkowej lub rozszerzenie gwarancji producenta / zewnętrznej np. w Hestii), dopisz jeśli na firmę (kwestie gwarancji, na osobę prawną zwykle jest ograniczona do 12m ale są modele z 36m gwar.) także jeśli na raty.
2.     Czy laptop ma być od razu w zestawie z systemem Windows 10 (nowe modele nie są już od 2017 z Windows 7 i 8.1 sprzedawane) jeśli nie czy cena ma uwzględniać jego zakup? Masz własny (BOX lub OEM) albo z uczelni (DreamSpark - program dla studentów) lub wgrasz wersje demonstracyjną Windows lub będziesz używać Linuxa - napisz. Nie pytać o płatny pakiet biurowym Office nie jest sprzedawany “w zestawach” poza wersjami testowymi (trial).
3.     Jaki rozmiar matrycy Cię interesuje podaj z zakresu: 10,1”-11,6”, 12,x”-13,3” 14,x"-15,6”, 17,3”, (18,4” zaczynają powyżej 10 tyś zł więc lepiej dokupić 24" monitor lub podłączyć pod TV). Sprawdź miarką (szerokość z parametrów) jeśli nie jesteś pewien. Czy waga jest istotna np. mniej niż 2kg?
4.     Czy laptop ma być z SSD czy HDD (ewentualnie hybrydowy SSHD). W 90% sprzedawanych modeli z dyskami SSD są one dokładane przez sklepy (HDD są wyjmowane i wsadzane do obudowy USB 3.0). Jeśli chcesz dokupić lub zamontować własny SSD oddzielnie - jak maja być zamontowany na SATA (2,5”) lub mSATA lub M.2. Czy zależy Ci na napędzie DVD (nagrywarka) oraz montażu w jego miejsce z HDD za pomocą “HDD Caddy”? Modele z klapą serwisową w 100% pozwalają na wymianę dysku i ramu bez utraty gwarancji.
5.     Jaką kwotę (brutto z VAT) chcesz przeznaczyć (PLN) i co w niej ma się znaleźć - czy to kwota maksymalna czy orientacyjna (jakie widełki). Tylko nowe czy też używane, powystawowe. Ewentualnie do czego możesz dołożyć albo z czego zrezygnować w tej cenie? Czy sam laptop czy jeszcze w cenie ma się znaleźć (jakby trafił się “zestaw” żeby było wiadomo od razu czy go pomijać) np. torba/plecak, myszka przewodowa/bez przewodowa, podstawka chłodząca (przy mocnej grafice zalecane) i inne.

5b.   Jak długo zamierzasz go używać? Jeśli masz inne komputery napisz (np. drugi laptop - żebyśmy wiedzieli czy to np. będzie jedyny komputer w domu, komputer stacjonarny np. z i3/i5/i7 dobrą grafiką - gdybyśmy mieli jakieś sugestie np rozbudowa PC i tańszy laptop itp.).

5c.   Napisz też na kiedy przymierzasz się do dokonania zakupu (jak najszybciej, w ciągu 1/2/3/6 miesięcy?).
6.     Czy jakość wykonania jest dla ciebie ważna (aluminiowa obudowa, wytrzymała konstrukcja, serie biznesowe) czy oczekujesz najwyższej wydajności procesor/grafika w tej cenie czy może ważniejsza jest długość pracy na akumulatorze (baterii)
7.     Jaka rozdzielczość matrycy (porównanie) cię interesuje (1366/1600/1920) oraz typ matrycy (TN - IPS, błyszcząca - matowa) i czy ewentualnie rozważasz pracę na zewnętrznym monitorze (lub jednocześnie na kilku) np. po HDMI/DisplayPort/WiDi/Stream (WiFi). Istnieją folie matujące (anti-glere) jeśli komuś nie odpowiada matryca typu glere (refleksyjna)
8.     Gdzie będzie on używany, głównie biuro, dom biurko - łóżko, samochód/tir, w terenie? Tylko w Polsce czy często wyjazdy zagraniczne (gwarancja międzynarodowa)
9.     Gry - określ jakie według podanych wymagań (pomiń jeśli w nic nie grasz) - podaj inne tytuły przykładowe albo określ ich wymagania. Podaj detale na jakich chcesz grać

klasy 0: przeglądarkowe np. z Facebooka, NK.pl i inne oparte na flash, HTML5, Hearthstone HoW

niskie wymagania: League of Legends, DOTA2, Counter-Strike 1.6, The Sims 3, Minecraft

średnie wymagania: Fifa 15, Diablo III, Counter-Strike: GO, The Sims 4

duże wymagania: Crysis 3, GTA IV (średnie), Battlefield 4

największe wymagania: Assassin’s Creed Unity, Wiedźmin 3: Dziki Gon, GTA V (ultra)

10.     Programy - można przypisać wagi procentowe poszczególnym zadaniom albo ułożyć je w kolejności malejącej

■ konkretne programy np. VMware, Adobe Ps/Ae/Lr, AutoCad (2D/3D), Sony Vegas, dopisz czy profesjonalnie/zawodowo/amatorko/okazjonalnie/nauka jak duże projekty ile elemetów itp.

■ inne multimedia, praca biurowa, akceleracja sprzętowa dla programów profesjonalnych …

■ wszystko o zastosowaniu i czego oczekujesz

11.     Wymagania specjalne (np. VGA/D-SUB lub DisplayPort, USB-C, matowa matryca, obudowa aluminiowa, podświetlana klawiatura, subwoofer, modem 3G(HSPA+)/4G(LTE), złącze stacji dokującej (replikator portów, USB-C z Thunderbolt etc.)
12.     Osobiste preferencje (np. niechęć do konkretnej marki, konkretny kolor, etc.) napisz z jakimi do tej pory pracowałaś modelami
13.     Aktualnie rozpatrywane modele (laptopy wybrane samemu - wrzucaj śmiało linki)
14.     Istotne informacje które nie ujęła ankieta.

 

Wypełnioną ankietę wrzuć do działu "Kupno laptopa, zakup notebooka, porównywanie modeli"

PS jeśli nie masz żadnego awatara (nie oznacza zdjęcia) na portalu/forum/grupieFB - wgraj koniecznie jakikolwiek.

 

Odp:
1.
2.
3.
4.
5.
5b.

5c.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.

  • Upvote 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Reklama widoczna jedynie dla gości - niewidoczna dla zalogowanych użytkowników forum


Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×