Jump to content
  • Sign Up
asdf_00

Głośna praca laptopa - ASUS VivoBook 15 X571

Recommended Posts

Czy normalnym jest, że gdy laptop( asus vivobook x571g) podłączony do zasilania łapie temperatury w zakresie 62-70*C podczas używania przeglądarki? Wentylatory głośno chodzą wtedy albo cały czas albo co chwile się wyłączają i włączają. Gdy odłączę tylko kabel zasilania temperatura momentalnie maleje do około 50*C i wentylatory cichną. Natomiast gdy bateria jest rozładowana to podczas ładowania temperatura wzrasta nawet do 80*C. Wydaje mi się, że po zakupie nie było takich problemów, po czasie trafił na gwarancje i po powrocie głośna praca zaczęła mi trochę dokuczać. Sterowniki wszystkie zaktualizowane.

Tu sterowniki nie pomogą.

Trzeba będzie rozkręcić i wyczyścić. Po podłączeniu zasilania wyższe temperatury, bo wtedy przełącza się na tryb większej wydajności = większe temperatury. Kup puchę sprężonego powietrza, pastę np takiego Pactuma PT-2i  to powinno pomóc.

Najlepiej zadzwonić do serwisu i zapytać. Lenovo pozwala na wymianę pasty bez utraty gwarancji. Nie wiem jak asus, dlatego warto przedzwonić do serwisu niż później się zdziwić.

Wydaje mi się, że ASUS nie pozwala nawet na rozkręcenie laptopa, najlepiej zapoznaj się z papierkiem gwarancyjnym lub tak, jak kolega @qonsta mówi - przydzwoń do serwisu i zapytaj.

gpu.PNG

Powyłączaj akceleracje GPU w programach. Robiłeś udervolting procesora?

Możesz utworzyć nowy plan zasilania i ustawić max wydajność procesora na 95%.

Nie robiłem udervolting jeszcze. Jeżeli chodzi o nowy plan zasilania zamiast 100% dać 95%? Nie jestem pewien czy aby na pewno o to chodziło, ale w internecie szukając jak to zrobić znalazłem tylko to.

0oeAloZ.png

Możesz stworzyć własny - żeby nie zmieniać cały czas opcji.

Cytat

w internecie szukając jak to zrobić znalazłem tylko to

Tutaj zmieniasz jeśli chcesz edytować istniejące.

Cytat

zamiast 100% dać 95%?

Nawet 99% możesz wpierw sprawdzić.