Jump to content
  • Sign Up

Recommended Posts

Witam,

[1] M臋偶czyzna 22 lata.
[2] Bez Windowsa.
[3] 15.6.
[4] Dodatkowy slot na SSD, najlepiej M2. Na pewno po kupnie laptopa dokupi臋 dysk aby mie膰 1 TB.

[5] Najlepiej 3600-3800, ale dla specjalnej okazji mog臋 wyda膰 4000 z艂. Tylko nowe laptopy. Dodatkowo kupi臋 (nie wliczam w cen臋) torb臋聽i podk艂adk臋聽ch艂odz膮c膮.
[5聽b] Posiadam stacjonark臋 (i5 4460, GTX 960) kt贸r膮 najprawdopodobniej sprzedam jaki艣 czas po kupnie laptopa. B臋d臋 go u偶ywa艂 a偶 sko艅cz臋 studia (~3聽lata), jak gdzie艣 zamieszkam to kupi臋 PC a laptopa b臋d臋 u偶ywa艂 gdy b臋d臋 podr贸偶owa艂.聽
[5聽c] Czekam na dobr膮 promocj臋, chcia艂bym kupi膰 w ci膮gu miesi膮ca.
[6] Nacisk na mocne podzespo艂y.聽
[7] Do laptopa b臋dzie pod艂膮czony monitor (23 cale, 60 Hz, Full HD), ekran laptopa b臋dzie stanowi艂 2 monitor.
[8]聽G艂贸wnie w mieszkaniu jako stacja robocza (dodatkowy聽monitor, myszka, klawiatura) na podk艂adce, czasem w 艂贸偶ku.
[9] G艂ownie GTA V oraz WOT. W najnowsze gry praktycznie nie gram.
[10] Programy in偶ynierskie typu MATLAB (Simulink), SolidWorks. Hobbystycznie Blender, DaVinci Resolve.
[11] Brak.
[12] Brak.
[13]聽Legion 5 (i7 10750H, 1660 TI) [81Y600BGPB]聽- czekam na promocj臋 kt贸ra kiedy艣 wynios艂a 3800 z艂. Przekonuje mnie聽SRGB 100%, mocny procek (pojedynczy rdze艅), porty z ty艂u laptopa, slot na M2.聽

ASUS TUF Gaming A15 (R5 4600H, 1660 TI) [FA506IU-HN304]聽- 聽Przekonuje mnie wi臋kszy dysk (nie wiem kiedy b臋d臋 m贸g艂 kupi膰 dodatkowy a 256 GB to malutko na start), Ryzen (pod programy), 144 Hz, nie musze dokupowa膰 RAM.

Jestem mocno niezdecydowany pomi臋dzy laptopami, moje konsternacje wywo艂uje:

1) AMD vs Intel - patrz膮c po testach Intel w grach jest lepszy, jednak w programach to AMD dominuje. Stosunek grania do korzystania z program贸w to 50:50. Zdecydowanie najwi臋cej czasu sp臋dzam w przegl膮darce.

2) Wyb贸r grafiki pad艂 na GTX 1660 Ti ze wzgl臋du na du偶y wzrost wydajno艣ci wzgl臋dem 1650. Jednak dalej nie wiem co z procesorem, zastanawiam si臋 r贸wnie偶 nad Legionem 5 ale w wersji z I5 10300H.

3) SRGB 100% vs 144Hz - dobrze jest mie膰 艂adne kolory jednak z grafik膮 nie pracuj臋 a laptop i tak b臋dzie g艂贸wnie stanowi艂 2 monitor wi臋c raczej to nie na nim b臋d臋聽gra艂.

4) Uk艂ad ch艂odzenia - nie wiem jakie dok艂adnie osi膮gaj膮 temperatury oraz jak du偶o da podk艂adka ch艂odz膮ca, ale oczywi艣cie im ciszej tym lepiej.聽Asus ma z tym wi臋kszy problem bo dolny panel ma bardzo ma艂o otwor贸w na wlot powietrza.

5) Historia cen oraz przysz艂o艣膰 -聽nie siedz臋 w tym rynku i nie wiem czy ceny laptop贸w w najbli偶szym czasie maj膮 wzrosn膮膰 czy spa艣膰. Jak napisa艂em, wybrane przeze mnie laptopy by艂y wcze艣niej du偶o ta艅sze i nie wiem czy szybko kupowa膰 czy poczeka膰.

Je偶eli kto艣 ma czas aby pom贸c mi znale藕膰 odpowied藕 na pytania wzgl臋dem ankiety by艂bym bardzo wdzi臋czny.

Teraz ceny znowu podros艂y i przy okazji laptop贸w brakuje na magazynie, wi臋c nie liczy艂bym na jak膮艣 dobr膮 obni偶k臋. Jedyne co to mog臋 powiedzie膰, 偶e ceny na pewno b臋d膮 skaka膰 i raczej b臋d膮 wy偶sze.

TUF jest bardzo s艂abo ch艂odzony i ma bardzo s艂ab膮 matryc臋.

Skoro b臋dziesz gra艂 na zewn臋trzym monitorze, nie bierz 144hz na ips, bo po co. No i druga sprawa no te ips z wysokim od艣wie偶aniem maj膮 s艂abe kolory. Dobr膮 opcj膮 jest starszy legion, czyli y540. Tutaj propozycja na i7+1660Ti, ale niestety przekracza 4000 z艂.聽 Lenovo Legion Y540-15 i7-9750H/8GB/256 GTX1660Ti (81SX00PRPB)

Cytat

4) Uk艂ad ch艂odzenia - nie wiem jakie dok艂adnie osi膮gaj膮 temperatury oraz jak du偶o da podk艂adka ch艂odz膮ca

Undervolting to pierwsza i najprostsza rzecz jak膮 warto zrobi膰 by zmniejszy膰 temp.

Cytat

mocny procek (pojedynczy rdze艅), porty z ty艂u laptopa, slot na M2

Jedynie pozbycie si臋 wyseparowanych przycisk贸w touchpada uznaj臋 za wad臋.

Cytat

nie wiem czy ceny laptop贸w w najbli偶szym czasie maj膮 wzrosn膮膰 czy spa艣膰

Teraz b臋d膮 z p贸艂tora bez zmian troszk臋 promocji i podnios膮 przed 艣wi臋tami, by na 艣wi臋ta opu艣ci膰 do ceny jak膮 mamy ju偶 teraz. A potem najlepszy okres to zwykle prze艂om luty-marzec.

Cytat

Przekonuje mnie wi臋kszy dysk (nie wiem kiedy b臋d臋 m贸g艂 kupi膰 dodatkowy a 256 GB to malutko na start), Ryzen (pod programy), 144 Hz, nie musze dokupowa膰 RAM.

Kosztem matrycy聽no i RAM fabrycznie z 3200MHz (CL22) a mo偶na znale藕膰 ko艣ci Cruciala z CL16 lub taniej聽G.Skill z CL18.

Lenovo Legion Y540-15 i7-9750H/8GB/256 GTX1660Ti (81SX00PRPB)聽- teraz najlepszy ale du偶o sztuk im ju偶 nie zosta艂o, ostatnich kilka b臋dzie taniej wypychane na 100%.

Lenovo Legion 5-15 Ryzen 7/8GB/512 GTX1650 144Hz (82B500AMPB) - 4249z艂 (w tej chwili) chyba 偶e olejesz grafik臋 a skupisz si臋 na wielow膮tkowo艣ci. Wiesz sztuka kompromisu.

Cytat

G艂贸wnie w mieszkaniu jako聽stacja robocza聽

To ju偶 lepsz膮 alternatyw膮 dla Asusa b臋dzie ten kad艂ubek.

HYPERBOOK NH5 ZEN AMD RYZEN GTX 1660TI (Clevo NH57AC)聽i osobno RAM, dysk M.2 i聽Ryzen 5 3600 (mo偶e by膰 u偶ywany bez coolera).

Dzi臋ki za pomoc, fundusze mi nie pozwalaj膮 na kupno tego Legiona Y-540 wi臋c b臋d臋 czeka艂 na jego promocje lub Legiona 5.

Cytat

i5-9300H vs i5-9300HF

i7-9750H vs i7-9750HF

Uwaga laptop ma procesor "HF" pozbawiony grafiki zintegrowanej, dzia艂a ponad dwukrotnie kr贸cej na baterii.

Osobi艣cie bym unika艂 laptopa z wydajnym procesorem wysoko napi臋ciowym "H" bez grafiki zintegrowanej.