Jump to content
  • Sign Up
Random00

[3000] Laptop do pracy, programowania z czytelnym wyraźnym ekranem

Recommended Posts

Na wstępie - przed poszczególnymi punktami - najważniejsza jest dla mnie matowa, nie błyszcząca, wyraźna, widoczna w każdym oświetleniu matryca.

[1] Komp do codziennej pracy (programowanie), używany będzie stacjonarnie z drugim monitorem, ale chcę w końcu móc coś szybko spakować do plecaka jak muszę wyjechać na weekend, a nie jak w latach 90tych taszczyć całe PC :P.
Zakup będzie na firmę, więc preferowana gwarancja "niekonsumencka" dłuższa niż 12 miesięcy, ale nie jest to warunek konieczny (najwyżej dokupię jakieś rozszerzenie albo ubezpieczenie)

[2] Może być bez systemu - docelowo ma pracować na Linuksie

[3] Matryca powyżej 14" i co ważne - zależy mi na wyraźnym obrazie bez refleksów, przebarwień  w różnych warunkach. Mam dość solidną wadę wzroku i niestety tanie ekrany są dla mnie po prostu nieczytelne. Fajnie jakbyście dali znać, które modele od razu na tej podstawie zdyskwalifikować pomimo dobrych pozostałych parametrów

[4] Dysk SSD, min. 256, preferowane M.2 i wolny slot na SSD/HDD, min 16GB RAM, z możliwością rozbudowy do 32GB

[5a] Kwota około 3000 brutto, +/- 500. Nowe, używane, outlety.

[5b] Komp ma być na dłużej - min. 2-3 lata. Obok lapka jest stacjonarny PC z i5, 16GB RAM (DDR3), SSD, całkiem niezłą kartą graficzną, który zaspokaja w pełni moje potrzeby, no ale jest mało mobilny. Nowy sprzęt ma być "trochę mocniejszy", ale przede wszystkim oparty o współczesną architekturę (DDR4, nowe serie procesorów).

[5c] Zakup ASAP

[6] Tak, ma być solidnie wykonany - żeby nie pękał i nie rozleciał się od rzucenia plecakiem o podłogę

[7] Matryca FullHD mat. jak w pkt 4

[8] Używany głównie na biurku / stoliku, ale sporadycznie na otwartym terenie. Często przenoszony z biurka X do biurka Y

[9] Gry? Mamo, nigdy, to tylko do pracy! A tak poważnie - powiedzmy średnie wymagania, gram co najwyżej w Cities Skylines

[11] HDMI, ekstra jakby jeszcze DP był. 

[12] Z dotychczasowych doświadczeń Delle mi pasowały, Lenovo mniej

Pozostałe:
Mobilność nie jest tak ważna - moze być większy i cięższy, w góry z nim nie będę chodził. 

Sporo na tym forum się pojawia propozycji AMD Ryzen - mam zerowe doświadczenie z AMD. Mam się czego obawiać? Coś może nie działać?
Nie wykluczam AMD, ale nie chciałbym się wpakować na minę

Jeśli chodzi o matrycę to koniecznie coś z IPS Full HD. Ten Acer ma dobre recenzję i chyba nikt nie narzekał na matrycę z nim zamontowaną. Posiada nowej generacji procesor właśnie Ryzen5 6 rdzeniowy, który będzie bardziej wielozadaniowy w pracy na wielu programach. Dodatkowo 16GB ram w tym pomoże. Bateria trzyma przyzwoicie, a w dodatku nie jest ciężki. Wykonanie tez ma na dobrym poziomie i mieści się w budżecie. Wiem, że i tak będziesz pracować na Linuxie, ale bez systemu nie udało mi się do znaleźć. 

Acer Aspire 5 R5-4500U/16GB/512/W10 IPS Czarny 2999zl

Modeli do dyskwalifikacji nie potrafię znaleźć, ale na pewno unikaj matrycy TN. Ewentualnie matryca AVHA by była ok, bo oferuje lepszy kontrast i poziom czerni niż IPS, ale mimo wszystko IPS wygrywa. 

Przeglądam i przeglądam....
A gdyby tak pójść w stronę ASUSa z Ryzen?
Np.:https://www.x-kom.pl/p/533816-notebook-laptop-156-asus-tuf-gaming-fx505dv-r7-3750h-16gb-512-120hz.html

Duży ekran, trochę się odbijał, ale bez tragedii. Widzę, że mocne są.
Oczywiście coś za coś - przy Dellach czy HP to wyglądają trochę jak plastikowe zabawki 😄 
Jak jest z solidnością wykonania tych Asus-ów i Acerów z AMD?

A może w stronę HP? 
https://www.x-kom.pl/p/534214-notebook-laptop-156-hp-15s-ryzen-7-3700-16gb-512-win10.html
Widziałem w paru wątkach dość niepochlebne opinie o HP-kach, ale trudno mi ocenić, czy dotyczą one konkrentej serii, czy "w ogóle"

Cytat

Jeśli wygląd gamingowy nie przeszkadza ... , jeśli wygląd stanowi barierę ...

Bez przesady - wygląd jest najmniej istotny, raczej solidność wykonania i użyte materiały. Jak wspomniałem - jestem programistą, nie Project Managerem czy Designerem :P

Cytat

wobec Twojego linku rozumiem, że dysponujesz kwotą około 4k

I tak i nie... To że pod wskazanym linkiem jest za 4k jescze nie znaczy, że nie można go taniej dorwać 😉

Dzięki za podpowiedzi!