Jump to content
  • Sign Up
Izythor

[4000+] Laptop na studia, do gier, do wszystkiego

Recommended Posts

Witam
[1] Student politechniki, nie musi by膰 na raty.
[2] Bez systemu, przenios臋 Win 10 Pro ze starego laptopa (jak sprawdzi膰, czy system jest zapisany w biosie?), a jak nie to z uczelni.
[3] 17,3'
[4] Na pocz膮tek SSD na m.2 i wolny slot na do艂o偶enie 2,5'. ( Warto pyta膰 sklep czy montuj膮 SATA AHCI czy PCIe NVMe?), bez nap臋du DVD.
[5a] Nowy lub powystawowy, kwota mia艂a by膰 oko艂o 4000z艂, ale po przejrzeniu ofert my艣l臋, 偶e oko艂o 4500z艂 trzeba b臋dzie przeznaczy膰. Laptop bez dodatk贸w.
[5b] Jedyny laptop u偶ywany do wszystkiego, zast膮pi lenovo y510p u偶ywane od ponad 5 lat.
[5c] Wtedy kiedy b臋dzie taniej, czyli druga po艂owa stycznia.
[6] Jako艣膰 mia艂a by膰 wa偶na, ale patrz膮c na oferty wol臋 kupi膰 laptop z mocniejszym 艣rodkiem ni偶 wyrafinowan膮 obudow膮.
[7] 1920, chyba IPS bo w obecnym TN k膮ty widzenia s膮 s艂abe. Praca tylko na tym, chyba 偶e za kilka lat odpale co艣 na telewizorze.
[8] Dom, mieszkanie, uczelnia, b臋dzie podr贸偶owa膰 co tydzie艅.
[9] 艢rednie wymagania: CS:GO

du偶e wymagania: F1 2019, Dirt Rally, WoT

najwi臋ksze wymagania: b臋dzie Wied藕min 3, chce odpali膰 Cyberpunka 2077 i jakie艣 inne produkcje w艂a艣nie po zakupie lapka.

CS:GO i WoT to oko艂o 60% czasu sp臋dzonego w grach.
[10] Oczekuje p艂ynno艣ci: Autocad, Inventor, Solidworks, DSMechanical, Eagle, co艣 do programowania (visual/dev c++). Generalnie studia, studia i studia, troch臋 projekt贸w oraz hobbystycznie.
[11] Matowa matryca (ale nie koniecznie), pod艣wietlenie klawiatury, port USB, kt贸ry jest aktywny (mo偶na z niego zasila膰 przy wy艂膮czonym sprz臋cie).
[12] Pierwszy i aktualny Lenovo y510p, przetrwa艂 bardzo du偶o i wyrobi艂 sobie opinie. Aluminiowa obudowa plusuje, ale bior膮c pod uwag臋 jego temperatury, kt贸re i tak by艂y wysokie oraz aktualny rynek, my艣l臋, 偶e nic z aluminium si臋 nie znajdzie w tych wymaganiach.
[13] Po przeanalizowaniu rynku bior臋 pod uwag臋 narazie taki model:

https://www.delkom.pl/p/59256-laptop-lenovo-legion-y540-17irh-81q4009dpb-16gb-500ssd-i5-9300h-173fhd144hz-16gb-500ssd-gtx1660ti-noos.html

S膮 jeszcze modele HP Pavilion i MSI o podobnych parametrach.
[14] Po researchu doszed艂em do wniosk贸w:
Grafika: najpopularniejsze modele to gtx 1650 i gtx 1660ti, bior膮c pod uwag臋 swoje wymagania gtx 1650 by艂by stagnacj膮, to ma by膰 sprz臋t na dobre kilka lat, dlatego gtx 1660ti wydaje si臋 by膰 najrozs膮dniejszy. Nie wiem czy warto i艣膰 w starsz膮 generacj臋 gtx 10xx?
Procesor: Z t膮 kart膮 s膮 to Ryzeny w Asusach, kt贸re s膮 po prostu moim zdaniem za s艂abe dlatego odpadaj膮. Poza tym i5-9xxx, i7-9xxx (czy s膮 jakie艣 oferty z t膮 grafik膮 i procesorem z 8 generacji?) Najwi臋cej jest i5-9300H oraz i7-9750H, a w zwi膮zku z tym, 偶e bud偶et jest ograniczony i7, co prawda 6 rdzeni, ale cena znacznie wy偶sza wi臋c mam nadziej臋, 偶e 4 rdzeniowa i5 powinna pos艂u偶y, cho膰 s艂ysza艂em opinie, 偶e 4 rdzenie ju偶 si臋 sko艅czy艂y i nie warto ich bra膰. Na pewno i7 lepiej radzi艂a by sobie z Autocad/Inventor itp., ale aktualnie radzi sobie z tym i5-4200m wi臋c chyba tutaj musz臋 zaoszcz臋dzi膰.
RAM: Przy tym co robi臋, masakrycznie m臋cz臋 si臋 z 8Gb. Dop艂acenie 150z艂 w sklepie za kolejne 8Gb ramu pokrywa si臋 z cen膮 rynkow膮 za ko艣膰, wi臋c 16Gb RAM musi by膰.
Dysk: Rozwa偶am mi臋dzy kupnem laptopa z ssd 500Gb m.2 + wolny slot na 2.5' lub kupno ssd 256Gb m.2 + ssd 500Gb 2.5', cenowo wygl膮da podobnie, ale w drugiej opcji ogranicz臋 si臋 do 750Gb wi臋c bardziej jestem sk艂onny za pierwsz膮. Co wybra膰? Aktualnie jad臋 na 1Tb SSHD, wi臋 r贸偶nic臋 odczuj臋 na pewno.
Matryca: Tutaj mam problem, nie wiem czy warto dop艂aca膰 300z艂 za 144Hz, jedyny fps w kt贸rego gram to cs:go, ale podobno r贸偶nic臋 czu膰 nawet na pulpicie, a w grach wy艣cigowych tak偶e by艂aby ona widoczna.

Pytanie: S膮 2 laptopy z takimi samymi bebechami ale o matrycach 15,6 i 17,3. Co si臋 dzieje z wolnym miejscem we wi臋kszym sprz臋cie, jak jest wykorzystane? Jak wygl膮daj膮 temperatury, czy聽 wi臋kszy b臋dzie mia艂 je ni偶sze?
Co mog臋 sam zrobi膰 w laptopie, kiedy jest na gwarancji? Czy mog臋 wymieni膰 dyski, do艂o偶y膰 ram, czy to zale偶y od producenta sprz臋tu?
Mam wra偶enie, 偶e sam odpowiedzia艂em sobie na wszystkie pytanie, ale mo偶e mnie zaskoczycie. Pami臋tam jak kupowa艂em aktualny sprz臋t; powystawowo 3200z艂 i dawa艂 rad臋 tyle lat, a teraz wydaje mi si臋, 偶e nie kupie w tej cenie laptopa o proporcjonalnej specyfikacji. Dolar ro艣nie, a technologia p臋dzi, na polskim rynku to nie zwiastuje oszcz臋dno艣ci.
Pozdrawiam