Jump to content
  • Sign Up

Recommended Posts

Witam,
Szukam laptopa do +-3500zl. Jeśli będzie super mogę dać 4000zl.

Laptop ma służyć do programowania c++, java, c#, python, Unity, Android Studio itp. oraz ewentualnej pracy. Spoko by było, gdyby dało się odpalić na nim również jakiegoś minecraft na nudniejszym wykładzie.

Laptop może być z systemem lub bez, nie robi to różnicy.

Na mobilności bardzo mi nie zależy. Nie musi być ultra lekki ani mały. Przekątna - zdecydowanie 15 cali. Lepiej mi się używa takich laptopów. RAM 16GB. Dobry procesor. Wymóg to bateria, która wytrzyma spokojnie 4-5h+.

Chciałbym, żeby laptop był jakimś sprawdzonym modelem, który się nie psuje i nie grzeje. Ogółem jest dobrze wykonany i wygodny.
Dysk SSD obowiązkowo i na pewno większy niż 256GB.

Ankieta:

[1] Student 21 lat

[2] Obojętne

[3] Celował bym w ok. 15 cali

[4] SSD lub SSD+HDD

[5a] Raczej w granicach do 3500zł, jednak gdyby był super, to mogę dołożyć pod 4k

[5b] Laptop na kilka lat. W domu mam starszego PC, którego będe wymieniać na nowego w innym czasie

[5c] W przeciagu kilku dni

[6] Chciałbym, aby laptop był solidny. Na baterii wytrzymywał spokojnie z 5h podczas używania jakiegoś środowiska programistycznego + wifi + przeglądarka. Podzespoły też są ważne.

[7] Matryca na pewno matowa i taka przy której nie będą boleć oczy

[8] Używany będzie na uczelni, w pracy i czasem w domu

[9] Gry raczej okazjonalnie i niezbyt wymagajace

[10] Wszystkie programy i środowiska związane z programowaniem i ewentualnie innymi zadaniami informatycznymi

[12] Ostatni laptop to był HP, 10 lat temu, który się niemiłosiernie grzał

[13] Nie do końca wiem, czy iść w procesor niskonapięcowy, czy może szukać czegoś wysokonapięciowego + np słabsza karta graficzna. Pytanie czy taki laptop dał by radę pociagnąć z 5h na baterii przy podanych wyżej zastosowaniach.

Tak jak na komputerach się znam, tak o laptopach nie mam zielonego pojęcia. Ostatni raz miałem z nimi doczynienia kilka lat temu.

Liczę na propozycje i merytoryczna dyskusję.

Cytat

Pytanie czy taki laptop dał by radę pociagnąć z 5h na baterii przy podanych wyżej zastosowaniach.

Tak przy baterii >50Wh i trybie oszczędzania baterii.

Cytat

który się nie psuje i nie grzeje

Najlepiej unikać najniższych serii oraz od razu wymieniać pastę termoprzewodzącą.

Dell Inspiron G3 i5-9300H/8GB/512/Win10 GTX1650 (51Wh)

Trochę z dziwnego źródła z importu ale w bardzo dobrej cenie i dobrą matrycą

HP Omen 15 i7-8750H 8GB HDD-1TB GTX1060 144Hz (70Wh) + dokupić dysk SSD M.2 NVMe 256GB/512GB a moze uda się ogarnąć voucher na 400zł.

Dziękuje za odpowiedź.

Niestety ten Dell G3 wychodzi lekko po za budżet przy wzięcy 16GB ramu. No i bateria w porównaniu do Aspire 7 wypada dosyć słabo?

Laptopa chciałbym również zakupić z jakiegoś "sprawdzonego" miejsca.

Na innych forach polecili mi te laptopy (do moich wymagań):

Nowy procesor 10gen.

Acer Aspire 5 i5-10210/16GB/512/Win10 MX250 (NX.HN0EP.003)

Procesor wysokonapięciowy+dobre GPU+dobre czasy na baterii

Acer Aspire 7 i5-9300H/16GB/512/Win10 GTX1650 IPS (NH.Q5TEP.017)

Dell Vostro 3580 i5-8265U/16GB/480+1TB/Win10Pro FHD

Oraz najtańszy:

Huawei MateBook D 15.6" i5-8250U/16GB/480+1TB/Win10 MX150

Mógłbyś się do nich odnieść i wymienić ich ewentualne wady?

Do tych pięciu jeszcze możesz zobaczyć Acer Nitro 5 (NH.Q3MEP.006)
Masz 16GB RAM'u, 256GB SSD, procesor i5 i GTX1050 gdybyś chciał w coś pograć od czasu do czasu. Przy oszczędzaniu energii powinien wytrzymać te 5 godzin.

5 godzin temu, Klang napisał:

Do tych pięciu jeszcze możesz zobaczyć Acer Nitro 5 - https://www.komputronik.pl/product/657760/acer-nitro-5-nh-q3mep-006-16gb.html
Masz 16GB RAM'u, 256GB SSD, procesor i5 i GTX1050 gdybyś chciał w coś pograć od czasu do czasu. Przy oszczędzaniu energii powinien wytrzymać te 5 godzin.

Patrzyłem też na tego nitro 5, ale staram się "eliminować" laptopy, ponieważ jest ich za dużo i nie mogę się zdecydować.

Dlatego też szukam wad w nich, tak, żeby został ten który mi będzie odpowiadać.

Twoim zdaniem powinienem iść w laptopa z niskonapięciowym procesorem, czy raczej coś w stylu Aspire 7 jako wydajniejszy i z równie dobrą baterią?

Jak jest z awaryjnością laptopów Acer? Na jakim poziomie są w porównaniu do HP, Asusa, DELL, Lenovo?

47 minutes ago, CrazyFr0g said:

Patrzyłem też na tego nitro 5, ale staram się "eliminować" laptopy, ponieważ jest ich za dużo i nie mogę się zdecydować.

Dlatego też szukam wad w nich, tak, żeby został ten który mi będzie odpowiadać.

Twoim zdaniem powinienem iść w laptopa z niskonapięciowym procesorem, czy raczej coś w stylu Aspire 7 jako wydajniejszy i z równie dobrą baterią?

Jak jest z awaryjnością laptopów Acer? Na jakim poziomie są w porównaniu do HP, Asusa, DELL, Lenovo?

Nigdy nie słyszałem wśród znajomych, żeby ktoś narzekał na awaryjność w Acerach. Wszystko zależy od zastosowań. Jeśli faktycznie będziesz tylko na nim programował, to nieskonapięciowy procesor spokojnie Ci wystarczy.

Cytat

No i bateria w porównaniu do Aspire 7 wypada dosyć słabo?

Nie patrz na mAh a na pojemność w Wh bo to lepiej reprezentuje pojemność baterii.

Cytat

wychodzi lekko po za budżet przy wzięcy 16GB ramu

Można kupić taniej RAM na allegro, nawet używany.

Cytat

480+1TB

https://ssd.userbenchmark.com/Compare/Patriot-Burst-480GB-vs-Crucial-MX500-500GB/m509160vsm418385

https://ssd.userbenchmark.com/Compare/Crucial-BX500-480GB-vs-Crucial-MX500-500GB/m579817vsm418385

Dysk dyskowi nie jest równy. Jak chcesz to polecam kupić Crucial MX500 500GB.

ℹ️ Informacja - oprogramowanie do dysku SSD (Crucial/Samsung itp) pobierasz ze strony producenta (monitorowanie parametrów, stanu SMART, aktualizacji firmware).

Cytat

Cytat

"W domu mam starszego PC, którego będe wymieniać na nowego w innym czasie"

"Używany będzie na uczelni, w pracy i czasem w domu"

Nie żeby jednoznacznie z opisu to wynikało ale mógłbyś kupić lżejszy 15,6" lub mniejszy 14,x" a do wszystkiego innego (Unity) używać PC-ta.

Tegoroczne dostały słabe matryce, przynajmniej te FullHD dostępne w Polsce.

Cytat

Nigdy nie słyszałem wśród znajomych, żeby ktoś narzekał na awaryjność w Acerach.

Na pewno serwis mają bardzo sprawny ale też się zrażają problemy jak u wszystkich, ini w końcu wszystkie komponenty (także te na płycie głównej) kupują u dostawców jak każdy inny producent. Więc może się trafić zawsze wadliwa partia, miałem dawno dawno temu drogie zasilacze Corsaira które wywalały korki prosto z zafoliowanego boxa.

Problem w tym, ze kompletnie nie wiem juz co kupić. Tych laptopów są setki. O większości znajdzie sie pozytywne opinie i również bardzo złe.

Aktualnie rozważam te dwa:

ACER Aspire 7 A715-74G-54K3 (NH.Q5TEP.017) i5-9300H/8GB/512GB SSD/GTX1650/Win10H

Jednak dalej nie wiem czy jest to dobry wybór. Praktycznie każdy mówi co innego, pisząc na kilku forach - 0 spójności.

Cytat

O większości znajdzie sie pozytywne opinie i również bardzo złe.

Widzisz mój podpis, zdobycie jakiejś opinii od posiadacza choćby 5 zdań równa się małemu cudowi. Częściowo promowanych testów/recenzji często modeli przedprodukcyjnych można znaleźć ale w większości mają inne matryce lub dyski SSD *(sklepy zamawiają różne konfiguracje).

https://laptopmedia.com/review/acer-aspire-5-a515-54g-review-they-got-it-back-on-track/ - 48 Wh

https://www.notebookcheck.net/Aspire-7-A715-Laptop-Review-Acer-s-upgrade-giant-with-gaming-potential-and-long-battery-life.435242.0.html - 58.7 Wh

Proponuję jednak dopytać supportu Acera bo te w PL maja chyba mniejszą pojemność (zamówili inną konfigurację) ok 55Wh.

Jak kupie laptopa to napisze na forum recenzję na miarę moich możliwości.

Jutro podjadę do MediaMarkt, bo podobno mają tego Aspire 7 w wersji 8GB na stanie. Chciałbym zobaczyć tą matrycę i ocenić, czy będzie mi ona przeszkadzać. Spytam również, czy gwarancja jest anulowana jeśli dołożę kolejne 8GB ramu samemu.  Jak będzie wszystko ok, to zamówię przez internet z odbiorem własnym, po to, żeby mieć 14dni na zwrot bez przyczyny. Jutro dam znać 🙂

Cytat

Spytam również, czy gwarancja jest anulowana jeśli dołożę kolejne 8GB ramu samemu.

Możesz dokładać, bez problemu tak samo jak dysk SSD.

6 minut temu, FxJ napisał:

Racja, w mediamarkt potwierdzone 🙂

Kupiłem go za 3799zł. Niestety tak jak wspomniałeś - baterią 55Wh (to jest wersja na middle europe and africa). Wersja na USA ma 58Wh, niby nie duża różnica ale zawsze coś.

Jak potestuje go troche więcej i nie oddam, to napiszę recenzję - może się komuś przyda.

Laptopa jeszcze testuję. Więc recenzja za 2-3 dni.

Tak z ciekawości, jaki RAM i SSD najlepiej dokupić do tego modelu? (w rozsądnej cenie/jakości)

Dnia 11.10.2019 o 21:26, FxJ napisał:

Potrzebuję rady. Gdy używam laptopa w kompletnej ciszy i pracuje on na bardzo niskich obrotach wentylatorów, to co jakiś czas słychać bardzo niskie (ale za razem ciche) piski trwające 1-5sek . Najprawdopodobniej w okolicy wiatraczków?

Gdy wiatraczki mocniej zaczynają działać to ustaje. Co może być powodem? Opłaca się oddawać laptopa i ewentualnie wymieniać na taki sam model?

Cytat

jaki RAM i SSD najlepiej dokupić do tego modelu?

Dedykowany a jeśli chodzi o dysk SSD (SATA 2,5") to np. Crucial MX500 500GB / 1TB.

ℹ️ Informacja - oprogramowanie do dysku SSD (Crucial/Samsung itp) pobierasz ze strony producenta (monitorowanie parametrów, stanu SMART, aktualizacji firmware).

Cytat

co jakiś czas słychać bardzo niskie (ale za razem ciche) piski trwające 1-5sek

Piszczące cewki (coil whine)? Jak to brzmi?

Dnia 15.10.2019 o 11:24, FxJ napisał:

Piszczące cewki (coil whine)? Jak to brzmi?

Laptop podczas pracy na niskim obciążeniu wydobywał dosyć ciche, ale za to wysokiej tonacji dźwięki. Normalnie może by aż tak nie przeszkadzało, jednak lubię programować/uczyć się w ciszy. Piski podobne do takiego jakby "piszczenia w głowie" więc dosyć irytujące.

Laptop wymieniłem I niestety z kolejnym było to samo. Najprawdopodobniej taki urok tego modelu. Muszę kupić coś innego, i szczerze powiedziawszy, raczej pójdę w procesor niskonapieciowy. Właśnie przeglądam modele różne, zamówię na xkom z odbiorem, obejrzę sobie je i wybiorę jakiś jeden 🙂

Zamówiłem te 3 modele. U mnie na uczelni większosć osób ma niskonapięciowe procesory i mówią, że do takich rzeczy jak opisałem, to wystarcza. Jak bym chciał coś więcej porobić to mam PC.

Mógłbyś się wypowiedzieć na temat tych 3 modeli? - na pewno ułatwiło by mi to wybór.

Huawei MateBook D 15.6" i5-8250U/16GB/480+1TB/Win10 MX150 (53010CEP)

ASUS VivoBook S530FN i5-8265U/16GB/480/Win10 (S530FN-BQ074T)

Huawei niby najsłabszy procesor, ale jednak opinie ma super, za równo w internecie jak i u znajomych.

Vovobooki też mają, ale mniej osób.

Aspire 5 kusi specyfikacją, jednak po tym Aspire 7 co oddałem pozostał chyba lekki niesmak.

Cytat

Huawei niby najsłabszy procesor

Przez wojnę USA-Chiny nie wypuszczali nowych modeli.

Cytat

co oddałem pozostał chyba lekki niesmak

To jak z backlight bleeding matryc IPS, może się pojawić i niewiele poradzisz.

Cytat

Huawei niby najsłabszy procesor

Bardziej się opłaca kupić z 128GB+1TB lub 256GB dyskiem SSD i dokupić np. Crucial MX500 500GB

Zostają jeszcze Paviliony 15 z procesorami i5 U i Ryzen 5 U.

Cytat

jednak po tym Aspire 7 co oddałem pozostał chyba lekki niesmak

Mógł być zalążek tematu poświęcony temu modelowi, nie będzie. Dzięki temu właśnie to forum się nie rozwija, zerowa wymiana informacji.

• Upvote 1

15 minut temu, FxJ napisał:

Przez wojnę USA-Chiny nie wypuszczali nowych modeli.

To jak z backlight bleeding matryc IPS, może się pojawić i niewiele poradzisz.

Bardziej się opłaca kupić z 128GB+1TB lub 256GB dyskiem SSD i dokupić np. Crucial MX500 500GB

Zostają jeszcze Paviliony 15 z procesorami i5 U i Ryzen 5 U.

Paviliona chyba odpuszczę. Niestety huawei pozostał tylko w konfiguracjach z dyskiem HDD 1TB, stąd zamówiłem 480+1TB. Mogę ewentualnie 1TB wymontować i zainstalować ten SSD co dałeś link?

Czyli patrząc na te 3 modele, Twoim zdaniem najlepiej iść w stonę huawei, czy może inny jak np. Aspire 5 z nowym procesorem i lepszą grafiką?

10 minut temu, Tamagotchi napisał:

Mógł być zalążek tematu poświęcony temu modelowi, nie będzie. Dzięki temu właśnie to forum się nie rozwija, zerowa wymiana informacji.

Oczywiście mogę w kategorii Acera napisać "krótką" recenzję, jednak nie będzie ona jakoś bardzo wartościowa, ponieważ sprzęt używałem dosyć krótko i nie testowałem wszystkiego.

Jeśli krótka recencja będzie wystarczająca, oczywiście mogę poświęcić czas :) W ramach podziękowania za pomoc w moim temacie.