Jump to content
  • Sign Up

Recommended Posts

[1] Dorosły mężczyzna, zakup prywatny, interesuje mnie laptop NOWY, który będzie służył do pracy na projektach Data Science
[2] Najlepiej bez systemu (pracuję na Linuxie), ale jeśli cała konfiguracja będzie tego warta to dopłatę do Windowsa też przeboleję (Linuxa i tak będę instalował)
[3] Maksymalnie do 15,6 cala, dobrze byłoby gdyby nie był ciężki, ale to sprawa drugorzędna
[4] SSD
[5] Około 6000, jeśli będzie warto jestem w stanie kilka stówek dołożyć, ale 7 000 to jest mój maks. Pewnie będę chciał dokupić podkładkę chłodzącą, ale jej do ceny nie wliczam (choć propozycje chętnie przyjmę).
[5 b] Co najmniej 3 lata, będzie to mój jedyny komputer i będę jedynym użytkownikiem
[5 c] Chciałbym właściwie kupić jak najszybciej, ale jeśli będzie warto to jestem w stanie poczekać 1 lub 2 miesiące.
[6] Jakoś jest ważna, ale jednak wydajność ważniejsza
[7] Tu niestety nie orientuje się, ale wydaje mi się że nie jestem wybredny
[8] Głownie w domu na biurku, okazjonalnie będzie zabierany na wyjazdy (raczej w Polsce)
[9] - (Nie gram w gry)
[10] Programowanie w Pythonie, R + biblioteki do Deep Learningu
[11] -
[12] -
[13] Na ten moment rozważam  Dream Machines RS2060, ale obawiam się trochę o chłodzenie - nie znalazłem żadnych recenzji itd. a jest bardzo cienki co wydaje mi się może utrudniać schładzanie karty
[14] Last but not least - laptop służyć będzie do szeroko pojętego Data Science - głównie trenowania modeli machine learningowych i pracy z dość dużymi zbiorami danych. Mam świadomość, że do zadań nieco bardziej skomplikowanych obliczeniowo i tak skończy się na chmurze, ale jednak chciałbym, żeby laptop wystarczył mi do większości projektów robionych "na boku". Mam zamiar także zająć się Deep Learningiem, a więc chciałbym wykorzystać laptopa do nauki na niebanalnych zbiorach danych, a w dłuższej perspektywie do trenowania lub chociaż prototypingu. Jeśli chodzi o hardware to jestem laikiem, więc przyjmę każdą poradę odnośnie tego, w co warto doinwestować lub co można potraktować drugorzędnie. Myślę jednak, że minimalna konfiguracja, a zarazem najbardziej istotne dla mnie rzeczy to:

- karta graficzna - min. NVIDIA GeForce 1060, skłaniam się ku RTX 2060

- 32GB RAM

- Dysk SSD min. 256GB

- Procesor i7

- Matryca maksymalnie 15,6

- WYDAJNE CHŁODZENIE

- dobrze byłoby, gdyby nie był zbyt ciężki

Generalnie zależy mi na układzie, w którym wszystkie części będą ze sobą grać i nie będą się nawzajem "blokować". Stąd też zależy mi na wydajnym chłodzeniu, bo na nic mi np. świetna karta graficzna czy CPU, gdy podczas trenowania modelu laptop będzie się przegrzewać i efektywność spadać.

Cytat

- WYDAJNE CHŁODZENIE

Wymiana pasty w laptopie na liquid metal (Thermal Grizzly Conductonaut)

Najlepiej takie kadłubki clevo przesmarować od razu pastą typu Liquid Metal to da nawet do 20 stopni niższą temp. pod obciążeniem (patrz podlinkowane tematy).

Cytat

Na ten moment rozważam  Dream Machines RS2060

Ma zwykły dysk SATA III, nie jest to NVMe i RAM CL19 jak znam życie.

Hyperbook NH5 i7-9750H RTX 2060 - to w zasadzie to samo tylko nowszy

Hyperbook SL504 i7-9750H RTX2060 - lepszy model częściowo aluminiowy, do tego warto było by dołożyć

HyperX Impact DDR4 SODIMM 16GB 2666MHz CL15 - 358,20zł x 2 = 716,40zł

ADATA XPG SX8200 PRO 512GB PCIe x4 NVMe - 377,80zł

Te z procesorami 9-gen będą pewnie miały inne oznaczenia kadłubków, np. zmienioną jedną literę ale jeszcze ich dokładnie nie znam.