Jump to content
  • Sign Up

Recommended Posts

[1] Dla mnie, studenta automatyki i robotyki, 22 lata, prywatnie
[2] Mam Windowsa z uczelni, obok będzie postawiony linux
[3] 13-15 cali, najlepiej 14'
[4] SSD, może być hdd lub nawet bez - wtedy dokupię osobno - najlepiej pod m2 NVMe (bo chyba jest lepszy?)
[5 a] 3500-4200 PLN, mogę trochę dołożyć dla wydajności (max 300 zł). Sam laptop. Wolałby nowy, natomiast przez ostatnie 3 lata używałem poleasingowego EliteBook 8570w i byłem zadowolony, także jestem otwarty na inne propozycje, jeśli warto.

[5 b] Jakieś 3-4 lata, nie mam innego komputera (poza 8570w, którego raczej się pozbędę)

[5 c] W ciągu 2 tygodni
[6] Wydajność (CPU) + bateria + jakość wykonania, możliwie jak najlepszy kompromis
[7] Co najmniej Full HD, będę chciał podpiąć zewnętrzny monitor (jeszcze nie kupiłem, także mogę dostosować do portów w laptopie)
[8] Studia, wyjście na uczelnię, na miasto, dom
[9] Nie gram

[10] Microsoft Visual Studio, ROS + Gazebo, Matlab, CLion, Office, VirtualBox

[11] Bardzo dużo piszę, chciałbym żeby klawiatura byłą wygodna. Jej podświetlenie i stacja dokująca byłyby plusem, ale to nie must. Nic gamingowego.
[12] EliteBook 8570w w wersji z i7-3630MQ, zmnieniam tylko dlatego, że jest bardzo ciężki - każde wyjście to wyprawa. 
[13] DELL Vostro 5481

[14] Zależy mi na mobilności, ale nie chcę stracić zbyt wiele na wydajności, chociaż liczę, że w tym budżecie nawet procesory U pokonają dość starą i7.

Siedzimy obecnie na tym samym procesorze i szukamy zdaje się prawie tego samego. Od jakiś 2-3 tygodni poluję na swój "ideał", więc podpowiem co udało się mi już ustalić.

Większość lekkich maszyn 14" wyposażonych w niskonapięciowe procesory ma spore problemy z trzymaniem wydajności - przez chwilę osiągają fajne wyniki, które potem widać w testach, ale pod stałym obciążeniem jest lipa i spadki czasem o 30% - trzeba na to wybitnie zważać, bo problem dotyka nawet konstrukcji teoretycznie typowych jak Matebook X Pro.

Drugi problem - większość tych, które są sensowne, posiada wlutowany RAM i to 8GB. Przykładem niech będzie Matebook 13, który ma znakomity ekran w proporcjach 3:2, wybitnie szybki dysk, bardzo dobrze trzymający taktowanie procesor i wyróżniającą się jakoś wykonania.

I tutaj pada główne pytanie - czy owe 8GB na pewno Ci wystarczy na przestrzeni wspomnianych 3-4 lat ? Jako programista aplikacji sieciowych jakoś sobie obecnie z 8GB żyję, ale jeśli potrzebujesz uruchomić kilka mocnych aplikacji i jeszcze puścić wirtualkę, to będzie licho.

Obecnie czekam na pojawienie się w sprzedaży Lenovo E495. Obecna wersja, czyli E485 ma dwa kluczowe problemy - brak podświetlania klawiatury oraz przeciętne (do 5h) czasy na baterii. Nowy model będzie oparty na Ryzenie 3ciej genercji i już od testerów wersji Txxx dochodzą słuchy, że czas pracy na baterii faktycznie się poprawił w sposób odczuwalny. Doszła również podświetlana klawiatura i pamięć RAM 2666mhz. Komputer ten ma 2 sloty na RAM (fabrycznie jeden wolny), dysk NVMe (fabrycznie zamontowany całkiem szybki) + wolna zatoka 2,5". Dobre chłodzenie umożliwia pracę z niezłą mocą procesora + ewentualne podbicie TDP programowo i wtedy sięganie już całkiem wysoko. Do minusów można zaliczyć przeciętną kompaktowość - 20 mm grubości, 1,8kg wagi, zasilacz taki typowy, a nie "ładowarkowy" jak w Huaweiu.

Mała wskazówka - Della i biznesówek nie szukaj odruchowo w sklepach, które mają dobre ceny np. na gamingówki (X-kom, Media Markt, Sferis itd.). Nie wiem jak działa ich dogadanie, ale lepsze oferty znajdziesz w sklepach celujących w klienta biznesowego, jak np. Delkom, ITnes, dell24. Przykładowo wybrany przez Ciebie model: https://www.delkom.pl/p/51671-laptop-dell-vostro-5481-n2207vn5481btppl01-1905-16gb-240ssd-i5-8265u-14fhd-16gb-240ssd-int-w10pro.html

• Like 1

3 godziny temu, darks86 napisał:

czy owe 8GB na pewno Ci wystarczy na przestrzeni wspomnianych 3-4 lat ?

Wątpię, chciałbym raczej od razu 16GB lub przynajmniej możliwość rozbudowy.

Obecnie czekam na pojawienie się w sprzedaży Lenovo E495.

Wiadomo kiedy można się go spodziewać?

Nowy model będzie oparty na Ryzenie 3ciej genercji

Czy on nie jest wyraźnie słabszy od inteli? Przejrzałem kilka benchamarków w których o dziwo wciąż domyślnie porównują go do naszej i7, wypada jednak słabiej. To jest chyba moje jedyne zmartwienie. Jeśli chodzi o zasialacz, to w porównaniu do 8570w, czyli 19.5 x 9.5 x 5 cm raczej mogę liczyć na poprawę? ? 

Dzięki za wskazówkę, te sklepy właśnie zawsze wydawały mi się droższe, jak się okazuje niesłusznie. 

ITnes dali mi wstępne info, że przełom maja i czerwca powinna przyjść dostawa, kuźniewski nie chciał nic konkretnego powiedzieć i poprosili jedynie o telefon.

Ryzen 3ciej generacji będzie mikroskopijnie wydajniejszy niż generacja druga. Jeśli jednak okaże się, że faktycznie ciągnie mniej prądu, to z 5h powinno zrobić się coś rzędu 7,5h, a wtedy mamy świetny wynik. Odnośnie wydajności oprzyjmy się więc na obecnej generacji, czyli E485 (razen 5 2500u) oraz E480 (i5):

https://www.notebookcheck.net/Lenovo-ThinkPad-E480-i5-8250U-UHD-620-SSD-Laptop-Review.287452.0.html

https://www.notebookcheck.net/Lenovo-ThinkPad-E485-Ryzen-5-Vega-8-Laptop-Review.415811.0.html

Jak spojrzysz na wykresy testów, to okaże się, że i5 uzyskuje 520-500 punktów, podczas gdy Razen 620-590. Intele z reguły mają ciut lepsze wyniki testu 1 rdzenia, Razen wygrywa w wielowątkowości. Każdy z nich ma swoje mocne strony i aplikacje, gdzie potrafi konkurenta przegonić o 30%. Tak czy inaczej sumarycznie Razen w serii E wypada lepiej niż i5/i7, co nie oznacza, że gdybyś zestawił tutaj np. Della XPS 13 z i5, to nie byłby wydajniejszy. Bardzo dużo zależy od tego jak producent rozwiązał kwestię power i thermal throtlingu. Jeśli przycięli masakrycznie ilość W, to ten sam procesor dosłownie zdycha w oczach. W przypadku Razenów w Lenovo IdeaPad mamy właśnie tego pokaz - wyciągają w porywach 480-510 pkt. Modele z serii E są podatne na odkręcenie limitów prądowych - teoretycznie Razeny U chodzą od 15 do 25W, ale ludzie ustawiają tam limity na 30, 34, a nawet 38W i osiągają jeszcze lepsze wyniki. Z tego, co widziałem, to na fabrycznych pastach takim limitem będzie 30-32W, bo proces w stress-testach dobija do 90 stopni. Wyniki lecą jednak w kierunku 700 punktów.

Oczywiście ta sama zależność tyczy się Intela. i5 w Asusie VivoBook S14 czy Dell XPS 13 dostają do 25W, podczas gdy Matebook X Pro jedynie 15W. Koniec końców mamy nawet ponad 100 pkt różnicy wydajności między tymi samymi jednostkami. Nie analizowałem jak wygląda kwestia odkręcania kurka procesorom Intela, aczkolwiek gdzieś widziałem test, jak odkręcony na 25W i7 sięgnął ponad 700 pkt.

Zasilacz dostarczany z E485, to 45W pudełko. Malutkie, aczkolwiek konstrukcja kabel - puszka - kabel. Jakbyś chciał odkręcić Ryzen'a, to wypada kupić model 65W. Dla porównania taki Matebook D 14" posiada zasilacz wielkości nieco większej ładowarki od smartfona ? Typuję, że do Lenovo da się pewnie dokupić jakiś inny model, np. od IdeaPad 530s, coby było bardziej kompaktowo.

Sam jestem w kropce - mobilny sprzęt bardzo potrzebny, w Media Markt siedzi promo na Matebooka D z 512GB dyskiem Liteona NVMe PCIe 3.0x4 za 2599 zł, no ale znów uwięziony na 8GB ramu... E495 bardziej perspektywiczny, ale znów wymiary i waga większe... A jak już mam mieć lapka 1,8kg 22m grubości, to kawałek dalej jest Legion Y730 ważący 2,2kg, gruby na 22mm, a z i7-8650H i GTX 1050 ti, aczkolwiek ze sporym zasilaczem. Liczyłem na Matebooka 13/14 w wersji z i5 i 16GB RAM, ale już wiadomo, że kolejny raz wyjdzie kopia X Pro, czyli i5 z 8gb, i7 z 16GB - ten drugi rzecz jasna o wiele droższy (odpowiednio jakieś 4200 zł oraz 5400 zł). ThinkPad ma jeszcze takiego plusa, że w zestawie leci Windows 10 w wersji Pro - w mojej robocie oznacza to tyle, że mogę odpalić Dockera bez kombinacji z wirtualką i linuksem, a także używać szyfrowania wbudowanym BitLockerem wspomaganym przez moduł TPM.

Cytat

ma spore problemy z trzymaniem wydajności

Słaba pasta + skromy układ chłodzenia, można trochę pomóc sobie robiąc undervolting procesora lub ograniczając turbo boost.

https://www.notebookcheck.net/HP-EliteBook-840-G5-i7-8550U-SSD-FHD-Laptop-Review.306238.0.html

HP EliteBook 840 G5 - np. z fajnych z programu renew HP-ka z fabryczną gwarancją.

Cytat

Jeśli chodzi o zasialacz, to w porównaniu do 8570w, czyli 19.5 x 9.5 x 5 cm raczej mogę liczyć na poprawę?

Tak ultrabooki mają już niewielkie pod względem wymiarów zasilacze.

No, właśnie liczyłem, że będąc obeznanym w temacie HP'ków podrzucisz tutaj takie rozwiązania ?

Co do słabej pasty i chłodzenia - nie zawsze to jest przyczyną. Dość często producent idiotycznie nisko ustawia limit temperatury, np. na 70 stopni. Drugą możliwością jest ograniczenie prądowe - tyczy się to zwłaszcza układów Ryzen, gdzie grafika wbudowana też nieco energii ciągnie. W takich przypadkach wystarczy czasem aktualizacja BIOSu i wyniki lecą o 20-25% w górę. Za przykład podam Lenovo IdeaPad 720s w wersji z Ryzenem 7 2700U. Gdyby tylko o temperatury chodziło, to osobiście tylu modeli bym dla siebie nie skreślał tylko wziął się do roboty i położył co trzeba ?

HP 840 G5 coś takiego na przykład? Designem nie powala, ale poza tym wydaje się całkiem przyjemny. Sam nie wiem czy brać to, czy czekać na thinkpady.

Zastanawiam się jeszcze, co myślicie na temat używanych laptopów, powiedzmy takim DELL XPS, tylko w jakiejś wersji z 16GB ram. Trochę przeraża mnie wydanie tylu pieniędzy na używany sprzęt, ale z drugiej strony mój 8570w kupiłem właśnie w taki sposób i nie było z nim żadnych problemów.

Cytat

RODZAJ GWARANCJI - sprzedającego

OKRES GWARANCJI - 12 miesięcy

Szukaj z gwarancją producenta.

To ten modem o którym wspomniałem post wcześniej (ale to chyba jasne).

HP 840 G5 i5-8350U 8GB RAM 512GB NVMe FullHD IPS - 3250zł

Tylko dokupujesz kolejną kość RAM 8GB.

Zobaczysz jaka będzie klawiatura, najwyżej kupić Polską a tą sprzedasz na ebay.

Raczej bym nie przepłacał za "i7 U".

Cytat

powiedzmy takim DELL XPS

Im większa klawiatura tym wygodniejsza do pisania - moim zdaniem. Zresztą później kleić folie matującą.

Przed chwilą, FxJ napisał:

Ten akurat ma skazy na ekranie, ale rozumiem o co chodzi z tą gwarancją tak będę szukał.

Raczej bym nie przepłacał za "i7 U".

Nie warto? W stosunku do tej i5 faktycznie zysk marginalny, dzięki za uwagę.

Zresztą później kleić folie matującą.

Wszystkie lapki do tej pory miałem z matową matrycą, ale znajomi z błyszczącymi wcale nie narzekają, do tego mam wrażenie, że kolory są bardziej żywe.

Cytat

że kolory są bardziej żywe

Tak wręcz przesycone, a powinny być naturalne.

Mnie zawsze denerwują, zawsze ma okno, wieczorem jakąś lampkę czy telewizor i wiecznie coś się odbija w ekranie.

Ponoć jak ktoś nosi okulary to tak tego nie dostrzega bo odblaski się znoszą.

Tak wręcz przesycone, a powinny być naturalne.

Smartfony samsunga chyba mnie do tego przyzwyczaiły, pewnie masz rację

Ponoć jak ktoś nosi okulary to tak tego nie dostrzega bo odblaski się znoszą.

To wiele wyjaśnia, niestety jestem w grupie okularników

W 840 G5 i5tka pracuje lepiej od i7 na wszystkich rdzeniach, ustępując mu tylko w trybie jednego rdzenia ?

Osobiście po przejrzeniu ofert outletów itp. zacząłem skłaniać się ku T480s, który wydajnościowo wydaje się być najmocniejszym ultrabookiem na obecną chwilę. HP chciałbym uniknąć ze względów światopoglądowych. Zerknij, może coś takiego Ci spasuje.

22 godziny temu, darks86 napisał:

HP chciałbym uniknąć ze względów światopoglądowych.

Zabrzmiało intrygująco, mógłbyś rozwinąć?

22 godziny temu, darks86 napisał:

T480s

Sprawdzę, koniecznie dawaj znać jeśli na coś się zdecydujesz, myślę, że kupię dopiero jakoś w środę.

21 godzin temu, paolo napisał:

Zabrzmiało intrygująco, mógłbyś rozwinąć?

Generalnie chodzi o to, że straszliwie irytują mnie ruchy USA i jeśli nie muszę, to staram się unikać wspierania ich firm. Do tego dochodzi taki myk, że przykładowo 2 lata temu HP udowodniono keyloggery w sterownikach, Huaweiowi nie udowodniono na razie nic - HP cieszy się społecznie super opinią, a Huawei uchodzi za firmę-szpiega. Mając do wyboru produkty chińskie i amerykańskie wybieram te pierwsze - może i Chiny aniołkiem nie są, to jednak nie ingerują tak nachalnie i agresywnie w sferę polityczną / światopoglądową innych państw.

Zaznaczam, że to jest moje prywatne zdanie i jak widać nie przekładam go na polecanie bądź nie danego sprzętu innym.

Elitebook 840 G5, to bardzo dobra opcja i jeden z najlepszych laptopów w swojej klasie. Cena sklepowa jest dość zaporowa i wówczas pojawiają się poważni konkurenci, ale biorąc pod uwagę co da się kupić na Allegro, to ciężko o coś sensowniejszego.

Do Thinkpada dopiero się przymierzam - muszę zgłębić temat eGPU, bo w przeciwieństwie do Ciebie raz po raz jakąś grę lubię sobie odpalić, a nie lubię zabawy z dwoma komputerami. Stąd też produkty takie jak wspomniany Elitebook czy T480s początkowo odrzucałem kompletnie, skupiając się na czymś bliżej E485 (Vega 10) bądź kombinacji i5/i7 + MX150. Teraz jestem kompletnie zarobiony, parsuję duże bazy i nawet gdybym kupił jakiś sprzęt, wcześniej niż za tydzień nawet bym go nie wykorzystał ?

Cytat

Huaweiowi nie udowodniono na razie nic

Bloomberg: Vodafone zlokalizowało we własnej infrastrukturze backdoory od Huawei

https://sekurak.pl/bloomberg-vodafone-zlokalizowalo-we-wlasnej-infrastrukturze-backdoory-od-huawei/

Cytat

Chiny aniołkiem nie są, to jednak nie ingerują tak nachalnie i agresywnie w sferę polityczną / światopoglądową innych państw.

Weź się może przyjrzyj działaniom w Afryce? Skala jest bezprecedensowa.

Cytat

a nie lubię zabawy z dwoma komputerami

To kup wydajniejszy model nie skupiając się na biznesowych ultrabookach.

52 minuty temu, FxJ napisał:

Bloomberg: Vodafone zlokalizowało we własnej infrastrukturze backdoory od Huawei

https://sekurak.pl/bloomberg-vodafone-zlokalizowalo-we-wlasnej-infrastrukturze-backdoory-od-huawei/

To kup wydajniejszy model nie skupiając się na biznesowych ultrabookach.

W linku, który podałeś znajdują się jeszcze inne linki, które ową sprawę nieco rozjaśniają. Huawei jest teraz liderem w zakresie 5G, na początku roku podpisał umowy z wieloma krajami. USA niestety z 5G została w tyle i nie ma jak na ten moment rywalizować. No i dziwnym zbiegiem okoliczności nagle Huawei oskarżony o szpiegostwo. Tyle, że zamiast zasypać ich mocnymi dowodami następuje cisza... Po paru miesiącach próba pierwsza - wielki szum odnośnie tego, że Huawei "zdalnie" resetuje oprogramowanie narzędziowe w swoich komputerach. Przyznali się - co więcej, wykorzystywali do tego backdoora zrobionego dla NSA ? Po co w ogóle to robiono ? Bo dziwnym trafem po kolejnej aktualizacji Windows 10 ich aplikacja narzędziowa (drivery itp.) "się wyłączała" . Teraz znów wielkie halo i Bloomber wyciąga temat sprzed 7 lat, który okazuje się zwyczajnie słaby.... Żeby to chociaż była jakaś tutejsza agencja prasowa, ba, nawet japońską bym jeszcze mógł jako tako poważać, ale to jest amerykańskie korpo... No sorry, są stroną konfliktu i próbują coś znaleźć. Na korzyść Huaweia działa w tym momencie to, że chociaż USA wiesza na nich psy i rozpoczęło mega kampanię antyreklamową, to nie padły żadne konkrety. Skoro zaangażowano na to takie środki, to użyto ich również do znalezienia jakiegoś faktycznego backdoora. Jeśli nie znaleziono, to albo zwyczajnie ich tam nie ma, albo zakładamy, że Chińczycy mocno przewyższyli specjalistów z USA. Tyle że na taki komunikat pracę zaczynają nie tylko technicy amerykańscy, ale każdego kraju, który ze sprzętem Huaweia ma styczność na poziomie administracji.

Co do mojego zakupu laptopa - cały czas rozchodzi się o mobilność ... Pełnowartościowy lapek już jest wybrany, zresztą za Twoją wskazówką (Y730). Tyle, że naprawdę średnio mam ochotę na akcje pt. wypad pod namioty, spacery w terenie itd. z takim klockiem na plecach. Mam jeszcze ze 2-3 tygodnie zanim będę musiał być 24h online, więc szukam dalej ?

Dnia 12.05.2019 o 21:38, FxJ napisał:

Odświeżam, bo jestem już prawie pewny, że kupię tego, ale martwią mnie jedynie te plamki na czarnych tłach. Gwarancja nie bierze czegoś takiego pod uwagę? Mogą się poszerzać? Jednak pracuję w większości na ciemnych tłach i próbuję ocenić czy będzie mi to przeszkadzało. W załączniku dałem zdjęcie na którym dodatkowo zaznaczyłem o czym mówię. Zauważcie tylko, że jest bardzo rozmazane. 

Jeśli nie ten, to znalazłem taki: HP EliteBook 840 G5 i5-8350 FHD 8GB 256 NVMe LTE - 3799

Mniejszy dysk, ale jest nowy z rodzimej dystrybujci, do tego polska klawiatura i modem, którego w sumie pewnie nigdy nie wykorzystam, ale raczej nie szkodzi? To znaczy, wyłączony nie będzie wpływał na baterię itp?

skazy.jpg

Nie mogę edytować, ale czy to może być mechaniczne uszkodzenie? To całkowicie pozbawia gwarancji, czy wyłącza z niej tylko usterki ekranu? To by wyjaśniało dlaczego po prostu nie wymienili w jej ramach ekranu.

Cytat

ale martwią mnie jedynie te plamki na czarnych tłach

Tak bardzo rozmazane zdjęcie że nic nie widać, masz opcje zwrotu.

Cytat

Jednak pracuję w większości na ciemnych tłach

To LCD a nie OLED (jak w smartfonach), na tych matrycach jak wyświetlasz czarne tło świecą się wszystkie składowe RGB każdego piksela, w OLED-ach się wyłącza piksela.

Cytat

To znaczy, wyłączony nie będzie wpływał na baterię itp?

Jeśli jużto w minimalnym stopniu jak pojedyncza dioda.

1 godzinę temu, FxJ napisał:

To LCD a nie OLED (jak w smartfonach), na tych matrycach jak wyświetlasz czarne tło świecą się wszystkie składowe RGB każdego piksela, w OLED-ach się wyłącza piksela.

Tak, wiem, ale chodziło mi o to, ze będzie to po prostu widać.

A możesz powiedzieć coś o gwarancji w tym przypadku? Czy bez oględziń nie da rady? Nie chciałbym żeby w razie czego okazało się, że jednak gwarancja jest nieważna

Nie wiem czy to uszkodzenie mechaniczne matrycy np. a w takim wypadku nie wymienią, tylko na własną rękę wtedy.