Jump to content
  • Sign Up

Recommended Posts

Witam. Po prawie 7 latach u偶ytkowania Lenovo Y580 w wersji z i7 podpi臋tym zwyczajowo do monitora przyszed艂 czas, gdy b臋d臋 musia艂 komputer mie膰 cz臋艣ciej przy sobie. M贸j egzemplarz ma matryc臋 HD, 8GB pami臋ci RAM i dogorywaj膮c膮 bateri臋. Chc膮c go ulepszy膰/odnowi膰 musia艂bym zainwestowa膰 jakie艣 700 z艂, a nadal nie wiem na ile jeszcze mi on pos艂u偶y - Windows 10 jest oficjalnie niewspierany, wi臋c wyst臋puj膮 problemy z USB 3.0, brak Bluetooth, czasem znika d藕wi臋k po HDMI itd. Do tego 3kg wagi i ponad 3 cm grubo艣ci zniech臋caj膮 mnie do podr贸偶owania z nim.

Szukam wi臋c 14", najlepiej ultrabooka/biznes贸wki, o mo偶liwie jak najwi臋kszej wydajno艣ci. Niestety, procesor贸w typu i5-8300H czy i7-850H nie uda艂o mi si臋 w takowych znale藕膰. Ryzen 5/7 czy te偶 i5/i7 z serii U maj膮 wydajno艣膰 kompletnie r贸偶n膮 w zale偶no艣ci od modelu - czasem i5 jest szybszy ni偶 i7... M贸j obecny sprz臋t osi膮ga oko艂o 550/115 pkt w Cinebenchu R15 i tak膮 wydajno艣膰 jestem w stanie zaakceptowa膰, je艣li zyskam na komforcie, ekranie, czasie pracy, mobilno艣ci. W przeciwnym razie zakupi臋 co艣 w stylu Y530 i b臋d臋 musia艂 prze偶y膰 wi臋ksze gabaryty.

Poni偶ej zwyczajowa lista wymaga艅:

[1] Laptop ma by膰 nowy, z gwarancj膮, pe艂n膮 faktur膮 z VAT, bo to sprz臋t firmowy do pracy.
[2] Posiadam oryginalny Windows 10 w wersji Home, dodatkowo u偶ywany jest/b臋dzie linuks. System nie jest wi臋c wymagany, aczkolwiek obecno艣膰 wersji Pro b臋dzie jakim艣 plusem (szyfrowanie, wsparcie dla Dockera itd.)
[3] Rozmiar matrycy mi臋dzy 13,8" a 14,2". Obudowa mo偶liwie jak najcie艅sza, aczkolwiek nie kosztem absurdalnej g艂o艣no艣ci/throtlingu - powiedzmy, 偶e do 1,9-2cm mo偶emy szuka膰. Waga jak najni偶sza - marzeniem by艂oby co艣 rz臋du 1-1,2kg, ale powiedzmy, 偶e do tych 1,7kg b臋dzie ok.
[4] Laptop powinien mie膰 dwa sloty dla dysk贸w, najlepiej aby posiada艂 ju偶 zamontowany szybki m.2. PCIe 3.0x4 (2.0x4 te偶 prze偶yj臋) minimum 256GB oraz z艂膮cze sata3 pod dyski 2,5" (posiadam Cruciala 500GB). Jestem w stanie prze偶y膰 jeden dysk, je艣li b臋dzie to co艣 szybkiego o pojemno艣ci 500GB.
[5 a] Bud偶et najlepiej jak najmniejszy. Zak艂adam sobie tak膮 p贸艂k臋 4000 z艂, aczkolwiek w uzasadnionych przypadkach (czyli odpowiednio wiele zyskuj膮c) jestem w stanie do艂o偶y膰 500-1000 z艂. Kwota dotyczy samego komputera, 偶adne akcesoria nie s膮 potrzebne. N贸wka, sklep, no chyba, 偶e istniej膮 miejsca, gdzie da si臋 kupi膰 komputer z gwarancj膮 i faktur膮 VAT.聽
[5聽b] Komputer b臋dzie jedynym i g艂贸wnym narz臋dziem pracy. Przez wi臋kszo艣膰 czasu pod艂膮czony do monitora, myszki, klawiatury, zewn臋trznych dysk贸w - gdyby by艂a opcja stacji dokuj膮cej jak w dawnych czasach, to zapisujemy to na plus. Mimo to szukam urz膮dzenia mobilnego, bo obs艂uguj膮c systemy klient贸w wola艂bym mie膰 narz臋dzie pracy ca艂y czas przy sobie i m贸c nanie艣膰 krytyczne poprawki nawet b臋d膮c w aucie na parkingu. Komputer ma s艂u偶y膰 tak d艂ugo jak to mo偶liwe - obecny mam prawie 7 lat i dalej jest w znakomitym stanie wizualnym/technicznym (nawet fabryczna bateria - 1,5h).
[5聽c] Zakupu chcia艂bym dokona膰 mo偶liwie szybko, aczkolwiek poczekanie miesi膮ca czy maksymalnie dw贸ch te偶 nie stanowi jakiego艣 wi臋kszego problemu.
[6] Celujemy w jak najwy偶sz膮 wydajno艣膰. Reszta schodzi na drugi plan, aczkolwiek je艣li 5-10% wydajno艣ci wi臋cej ma si臋 odbi膰 na znacznie gorszym wykonaniu czy czasie pracy na baterii, to priorytetem staje si臋 wtedy bateria i wykonanie. Aluminiowa obudowa bardzo ch臋tnie, ale sztywne tworzywo te偶 b臋dzie ok (bez tendencji do wycierania si臋 jak np. w dawnych HP serii konsumenckich).
[7] Koniecznie rozdzielczo艣膰 fullHD b膮d藕 wy偶sza i jak najw臋偶sze ramki. Proporcje 3:2 jak w Matebooku X by艂yby wielkim atutem. B艂yszcz膮ca czy matowa - bez r贸偶nicy, byle by艂y dobre k膮ty widzenia (IPS), 偶ywe kolory i dobra ostro艣膰. Co prawda b臋dzie praca stacjonarna z monitorem, ale u klient贸w czy w podr贸偶y chc臋 mie膰 jaki艣 komfort.
[8] Laptop u偶ytkowany co prawda g艂贸wnie w domu, ale stawiamy na mobilno艣膰, aby nie by艂o powod贸w zostawia膰 go w domu wyje偶d偶aj膮c.
[9] Gram naprawd臋 sporadycznie i potrafi臋 dobra膰 sobie co艣 do danej konfiguracji. Obecny leciwy GTX 660m nadal mi wystarcza, wi臋c integra z Ryzen贸w b膮d藕 MX150 by艂yby wystarczaj膮ce. Bardzo chcia艂bym unikn膮膰 samej integry Intela i takie konfiguracje pomi艅my.
[10] 艢rodowiska programistyczne typu "wszystko w jednym" (a wi臋c zasobo偶erne), serwery, bazy danych (cz臋sto kilka na raz), przetwarzanie danych, aplikacje sieciowe, wirtualki, Docker itd. Wa偶ne, aby z danym komputerem poprawnie wsp贸艂pracowa艂y popularne dystrybucje linuksa.
[11] Pod艣wietlana klawiatura b臋dzie na pewno plusem. Wygodny i mo偶liwie du偶y touchpad. Co do zestawu wyj艣膰 nie mam szczeg贸lnych wymaga艅, aczkolwiek czym wi臋cej tym lepiej.
[12] Laptop贸w mia艂em kilka: Compaq Armada M600, jaki艣 nisko-biznesowy HP z celeronem M, Acer 5739g, teraz Lenovo Y580. Nie mam jaki艣 uprzedze艅 do 偶adnej marki.
[13] Lenovo E485/A485, wzgl臋dnie E480 je艣li wyst臋puje w MX150, ProBook 445 G6, Lenovo 530s. No i wiele innych...
[14] Minimum 16GB RAM (mo偶e by膰 8GB i wolny 1 slot). Minimum 4 rdzenie, brak nadmiernych problem贸w z throtlingiem (czasem laptop par臋 godzin przetwarza dane). Czas pracy na baterii od 6h w g贸r臋.

Przegl膮dam od tygodnia asortyment sklep贸w i ci膮gle co艣 z danym modelem nie gra. Matebook D14 ma wlutowany RAM, Matebook X dopiero w wersji za 7k z艂 posiada 16GB ramu, 330s wyst臋puje w dziwnych konfiguracjach pami臋ci (co pod Ryzenem generuje problem DC). E485 brak pod艣wietlanej klawiatury i problemy z linuksem, A485 power throtling. 530s ma dziwnie niskie wyniki w testach (poni偶ej 500pkt na i7).

Z g贸ry dzi臋ki za wszelkie sugestie.

Cytat

Niestety, procesor贸w typu i5-8300H czy i7-850H nie uda艂o mi si臋 w takowych znale藕膰.聽

OUTLET DELL Latitude 5491 i5 8GB 256SSD FHD WinPro - 4899z艂 (pe艂na 3 letnia gw)

+ ko艣膰 RAM 8GB聽Kingston KCP426SS8/8 za 150z艂

https://www.notebookcheck.net/Lenovo-ThinkPad-T480-i7-8550U-MX150-FHD-Laptop-Review.293682.0.html

Thinkpad T480聽- s膮 te偶 z matryc膮 WQHD ale w膮tpi臋 by艣 znalaz艂 poni偶ej 5 ty艣 jaki艣 egzemplarz.

https://www.notebookcheck.net/HP-EliteBook-840-G5-i7-8550U-SSD-FHD-Laptop-Review.306238.0.html

HP EliteBook 840 G5 (1.48 kg - biznesowy mode)

Cytat
  • Ekran FHD IPS o przek膮tnej 35,6 cm (14鈥), z pow艂ok膮 antyrefleksyjn膮 i pod艣wietleniem LED, 220 cd/m虏, 67% sRGB (1920 脳 1080)
  • Ekran dotykowy FHD IPS o przek膮tnej 35,6 cm (14鈥), z pod艣wietleniem LED i szk艂em Corning庐 Gorilla庐 Glass 3, 220 cd/m虏, 67% sRGB (1920 脳 1080)
  • Ekran dotykowy FHD IPS o przek膮tnej 35,6 cm (14鈥), z funkcj膮 HP Sure View, pod艣wietleniem LED i szk艂em Corning庐 Gorilla庐 Glass 3, 700 cd/m虏, 100% sRGB (1920 脳 1080)
  • Ekran IPS 4K o przek膮tnej 35,6 cm (14鈥), z pow艂ok膮 antyrefleksyjn膮 i pod艣wietleniem LED, 400 cd/m虏, 100% sRGB (3840 脳 2160)
  • Ekran FHD IPS o przek膮tnej 35,6 cm (14鈥), z funkcj膮 HP Sure View, pow艂ok膮 antyrefleksyjn膮 i pod艣wietleniem LED, 700 cd/m虏, 100% sRGB (1920 脳 1080)
  • Ekran FHD IPS o przek膮tnej 35,6 cm (14鈥), z pow艂ok膮 antyrefleksyjn膮 i pod艣wietleniem LED, 400 cd/m虏, 100% sRGB (1920 脳 1080)

http://www8.hp.com/pl/pl/products/laptops/product-detail.html?oid=18491271#!tab=specs

Warto spyta膰 kt贸r膮 matryce ma zamontowan膮

Cytat

Bardzo chcia艂bym unikn膮膰 samej integry Intela i takie konfiguracje pomi艅my.

Masz monitor wi臋c do grania z艂贸偶 sobie z u偶ywanych cz臋艣ci ma艂ego PC-ta np. z nowszymi i5 albo starszym i7-4770.

ASUS ZenBook UX433FN i7 16GB 512SSD MX150 Win10聽-聽5399z艂 tyle 偶e tylko 2 lat gwarancji, brak thunderbolt 3 /聽z艂膮cza stacji dokuj膮cej.

Dell do艣膰 gruba艣ny, rozmiarami te偶 nie zachwyca. Do tego dochodzi kwestia samotnej integry intela... W takim uk艂adzie wola艂bym ju偶 Y530 w niewiele wi臋kszych gabarytach, a dost臋pny z 6 rdzeniowym i7 i jak膮艣 tam uczciw膮 grafkart膮.

Co do Elitbook贸w z allegro - multum tego, ale wszystko "odnowione". Nie znaj膮c procedur troch臋 obawiam si臋 艂adowa膰 w to a偶 tyle kasy.

T480 odpada z podobnych przyczyn, co cho膰by Dell. Zreszt膮 pr臋dzej szuka艂bym ju偶 wersji T480s.

呕adnych dw贸ch komputer贸w - przerabia艂em ten temat maj膮c s艂abszy laptop i mocn膮 stacjonark臋. Koniec ko艅c贸w ci膮g艂e kombinowanie, bo na przeno艣nym co艣 nie dzia艂a. Wtedy jeszcze powiedzmy mog艂em sobie na to pozwoli膰, ale teraz prowadz膮c w艂asn膮 DG ju偶 nie. Konsola do gier te偶 艣rednio mi si臋 u艣miecha - gram g艂贸wnie w jakie艣 RTSy sprzed lat, a z nowszych jedynie FPP - jako dinozaur zdecydowanie myszka+klawiatura.

Asus wygl膮da fajnie, maca艂em to nawet w sklepie. Jednak cenowo drogawy - por贸wnywalny na papierze 530s kosztuje oko艂o 1000 z艂 mniej. Musz臋 sprawdzi膰 jak膮 wydajno艣膰 ma i7 w tym Asusie - je艣li tak, jak wsz臋dzie 520-600pkt, to dop艂acanie ma 艣redni sens - zw艂aszcza w zestawieniu z modelami znacznie ta艅szymi jak E485 czy 530s z Ryzenem 7 - ten ostatni kosztuje 3000 z艂.聽

Niestety zapomnia艂em dopisa膰 o jednym z do艣膰 istotnych oczekiwa艅 - osobne klawisze Home/End, a najch臋tniej te偶 Page Up i Page Down. Tutaj zn贸w na prowadzenie wychodz膮 produkty HP i ThinkPady ?

Cytat

Do tego dochodzi kwestia samotnej integry intela...

Jest konfiguracja z dedykowan膮 MX130 ale $$$.

Cytat

W takim uk艂adzie wola艂bym ju偶 Y530

Lenovo Legion Y730-15 i7-8750H/8GB/256 GTX1050Ti聽- 5099z艂

By膰 mo偶e da si臋 w nim zaprogramowa膰 na bocznych funkcyjnych PG-UP PG-DW albo stosowa膰 "Fn + xxx".

Cytat

ale wszystko "odnowi锘縪n锘縠"

Odnowione przez producenta jak najbardziej ok, to refurby po serwisowe to miny.

Wiem, 偶e Y530 si臋 grzeje, ale z tego, co sprawdza艂em to samo tyczy si臋 HP, Acer贸w i MSI. Praktycznie nie ma dobrych maszyn, kt贸re nie borykaj膮 si臋 z takim cyrkiem. 7 lat temu by艂o identycznie - jedynie Y580 dawa艂 rad臋 z i7-mk膮. Dzisiaj, po wymianie pasty i termopad贸w na jedne z najlepszych nawet w stresie nie wychodzi mi poza 83 stopnie.

W Y730 co艣 rozwi膮zano w tej materii, 偶e sugerujesz sporo dro偶szy model, kt贸ry technicznie rzecz ujmuj膮c prawie niczym nie r贸偶ni si臋 w specyfikacji od Y530 ?

Y530 musia艂bym bra膰 w wersji z 1060, bo dopiero tam daj膮 zasilacz 170W. Ze s艂abszymi kartami leci mniejszy i nieszcz臋sna blokada w uk艂adzie, gdzie do艂o偶enie samodzielnie mocniejszego zasilacza nic nie zmienia - dalej procesor ma ci臋te TDP i zbijane takty mimo drenowania baterii... No chyba, 偶e jestem nie na bie偶膮co z tematem i co艣 drgn臋艂o ze strony Lenovo...

Cytat

W Y730 co艣 rozwi膮zano w tej materii
technicznie rzecz ujmuj膮c prawie niczym nie r贸偶ni si臋 w specyfikacji od Y530 ?

Mo偶e tak co ma Y730 -聽lepsza karta Wi-Fi, klawiatur臋 z pod艣wietleniem RGB, Thunderbolt 3, pojemniejsz膮 baterie i aluminiow膮 konstrukcje chyba jest te偶 minimalnie l偶ejszy.

Tak lepiej sobie radzi o wiele z ch艂odzeniem, patrzy艂e艣 na testy? Bo m贸wisz 偶e niczym si臋 nie r贸偶ni.

Cytat

Praktycznie nie ma dobrych maszyn, kt贸re nie borykaj膮 si臋 z takim cyrkiem.

Te ci臋偶sze ok聽3kg klasy "DTR" tak, to te cienkie i lekkie w okolicy 2,0-2,5kg maj膮 problem z odprowadzeniem ciep艂a.

Zerka艂em na testy Y730 na YT, bo na notebookcheck nie znalaz艂em test贸w wersji 15" z i7. Zerka艂em r贸wnie偶 na wn臋trze - uk艂ad ch艂odzenia wydaje si臋 by膰 zbudowany identycznie jak w Y530, bebechy (procesor, ram, grafa, etc.) takie same. O lepszej karcie wifi pami臋ta艂em, ale nawet m贸j Y580 nie przysparza mi z tym problemu, wi臋c nie szukam nie wiadomo czego. Pod艣wietlenie RGB by艂oby pierwszym, co pr贸bowa艂bym wy艂膮czy膰, za艣 thunderbolta jakiegokolwiek do tej pory ani razu nie potrzebowa艂em. Pojemniejsza bateria na plus, wiadomo, aczkolwiek mocno ro艣nie cena.

Mimo wszystko na dzi艣 dzie艅 do艣膰 daleki jestem od p贸j艣cia w stron臋 mocarnej 15" - nadal szukam czego艣 sympatycznie mobilnego. Sens kupna Y530 dzisiaj jest s艂aby, skoro za moment b臋dzie Y540 z now膮 rodzin膮 grafkart - Y530 poleci cenowo w d贸艂, a by膰 mo偶e nowy model oka偶e si臋 bardziej ogarni臋ty w kwestii temperatur. Lada dzie艅 powinny si臋 r贸wnie偶 pojawi膰 HP 445 G6 w innych sklepach ni偶 u ku藕niewskiego, a wtedy zobaczymy jak z cenami. Na ten moment w艂a艣nie ten model wydaje mi si臋 najsensowniejszy - ma w zasadzie wszystko, co m贸g艂bym oczekiwa膰.

Cytat

Zerka艂em na testy Y730 na YT, bo na notebookcheck nie znalaz艂em

https://www.notebookcheck.net/Lenovo-Legion-Y730-15ICH-i5-8300H-GTX-1050-Ti-Laptop-Review.388266.0.html

Cytat

Pod艣wietlenie RGB by艂oby pierw锘縮zym, co pr贸bowa艂bym wy艂膮cz锘縴锘磕

M贸g艂by艣 ustawi膰 jednolite

Cytat

za锘颗 thunderbolta jakiegokolwiek do tej pory ani razu nie potrzebowa艂em

Nigdy nie mia艂e艣 jakiej艣 stacji dokuj膮cej na USB-C z TB3 albo eGPU.

Cytat

HP ProBook 445 G6 Notebook PC Specifications
14" diagonal FHD IPS eDP anti-glare LED-backlit slim, 220 cd/m虏, 67%聽sRGB (1920 x 1080)

http://www8.hp.com/pk/en/laptops/product-details/product-specifications/25017112

Matryca bez rewelacji ca艂kiem, ju偶 lepiej szukaj z 840 G5.

Kurcze, s艂abiutka faktycznie matryca w ProBooku 445 - w takim razie nie ma za bardzo za czym czeka膰.

Y730 zlinkowa艂e艣 z i5tk膮, a wspomina艂em o i7 ? Jak mia艂bym ju偶 zn贸w wskoczy膰 w pe艂nowagowe 15", to z najmocniejszym procesorem. Je艣li oceniamy ciep艂o, to jednak jest r贸偶nica mi臋dzy 6 a 4 rdzeniami i troch臋 trudno jedno do drugiego w ciemno odnie艣膰.

Z t膮 stacj膮 dokuj膮c膮 mnie zaciekawi艂e艣 - musz臋 zg艂臋bi膰 temat, bo to akurat by mi si臋 przyda艂o.

EDIT:

======

Znalaz艂em pomiary Y730 z i7 na YT - faktycznie temperatury o oko艂o 10 stopni ni偶sze ni偶 por贸wnywalny konfig Y530. Swoj膮 drog膮 ciekawe dlaczego, skoro uk艂ad ch艂odzenia jest identyczny. Czy偶by sama zmiana obudowy na alu mia艂a a偶 taki wp艂yw ? Wg. danych z notebookcheck Y730 jest ca艂kiem ch艂odny na zewn膮trz. Tak czy inaczej znalaz艂em konfig z i7, 16GB RAM, SSD m2 256 i Win10 za r贸wne 5k, wi臋c mo偶na powiedzie膰, 偶e w kwestii 15,6" temat chyba wyja艣niony ?

Cytat

Znalaz艂em pomiary Y730 z i7 na YT

Podawaj linki jak si臋 odnosisz do czego艣 (wrzucaj 艣mia艂o wszystkie).

Cytat

skoro uk艂ad ch艂odzenia jest identyczny.锘

Przecie偶 nie jest, ciep艂owody od CPU i GPU nie s膮 po艂膮czone w Y730.

Lenovo Legion Y730-15ICH i7-8750H/16GB/SSD256GB/GTX1050Ti Win10 (81HD003APB)聽- 4999z艂

Y730 jedn膮 z rurek ma wsp贸ln膮 mi臋dzy CPU i GPU, podobnie jak Y530:

Y730 vs Y530聽 - r贸偶nica w zasadzie opiera si臋 na rozsuni臋ciu radiator贸w od siebie w Y730. Ciekawe, czy to jest g艂贸wn膮 przyczyn膮 czy mo偶e u偶yto innych stop贸w do wykonania uk艂adu ch艂odzenia. Wiem, 偶e dyszk臋 teoretycznie mo偶na zbi膰 dobr膮 past膮, ale tutaj ludzie z Y530 kombinowali ju偶 od ka偶dej strony wiele to nie dawa艂o.

PS. Tak, o tej ofercie ze Sferisa wspomina艂em ? Tylko, 偶e tak sobie dzisiaj szperam po sieci i okazuje si臋, 偶e w drugiej po艂owie roku powinny si臋 pojawi膰 intele 9tej generacji. Dobrze by艂oby wiedzie膰 przed zakupem, czy b臋dzie skok wydajno艣ciowy jak mi臋dzy 7 i 8m膮 generacj膮, czy mo偶e te偶 wtopa jak mi臋dzy 3ci膮 a 4t膮 ?