Skocz do zawartości
  • Zarejestruj się

caamel

Długi czas oczekiwania na start Windows 10/minuta "myślenia" przez płytę

Polecane posty

Problem: zbyt długi czas oczekiwania na start systemu

Objaw:
https://drive.google.com/file/d/1_E6SVgENWv8g_1T0mBXjLQgfhmF7poeG/view?usp=sharing
Wyłączyłem graficzny start i przez minutę wygląda to tak https://drive.google.com/file/d/1jLVTeulRncrfXXvTfNW1WP1MJk43FcNq/view?usp=sharing Nie wiem co oznacza ta liczba na dole?

Opis:
Problem z kategorii metoda prób i błędów. Jak widać na załączonym filmiku, mam problem z uruchomieniem. System jest świeży, wstaje i działa bez problemu, ale zanim zacznie się w ogóle ładować, to coś powoduje, że płyta "myśli" przez dosłownie minute, jakby się z jakiegoś powodu zawieszała czy cuś... Do uefi mogę wejść, ale nawet jak przez minute naparzam w klawisz, to i tak zaskoczy dopiero po minucie. Płyta to AsRock AB350 Pro4 nowa, używana przez miesiąc.

Poprzedni właściciel nie miał tego problemu, ale działał na innych kościach https://www.x-kom.pl/p/476943-pamiec-ram-ddr4-adata-8gb-3200mhz-xpg-gammix-d30-cl16.html Nie ma ich też na liście, ale to nie ma znaczenia. Pierwsze co mi przyszło do głowy to ram, więc ustawienia bios na zero i wkładam moją kość irdm to każdego slotu, nie pomogło. To samo robię z inną kością goodrama 4gb i znowu efekt ten sam. Ok, jest szansa, że trafiłem pechowo na kosci i płytę, które się nie lubią. Mogę jeszcze oddać na szczęście tego iridiuma na zwrot, więc tak zrobię i zamówię kość, która jest na liście przetestowanych pamięci na tej płycie https://www.x-kom.pl/p/448172-pamiec-ram-ddr4-adata-8gb-2666mhz-xpg-gammix-d10-black-cl16.html , bo wtedy mam pewność, że się dogadają i będzie można wykluczyć ram jako powód.

Może to dyski? Nie, wyciągnąłem obydwa i to samo.

Ok twardy reset cmos, bo skoro ostatnio był inny sprzęt użwany, to wypada cofnąc do fabryki. Bateryjka wyjęta na pół godziny, zwarcie pinow zworką i nic. Próbowałem kilka razy na kilka sposobów. A najlepsze jest to, że za każdym razem po uruchomieniu nie było żadnej informacji związanej z tym, że był reset cmos. Po prostu system zaczał się normalnie uruchamiać … ale zerowanie ustawień w samym uefi się zrobiło, bo sprawdzałem.

Aha na mojej poprzedniej płycie AsRock A320M-HDV R3.0 wszystko było ok, łącznie z tym ramem.

Jedyne co mi przychodzi jeszcze do głowy, to test napięć zasilacza i bateryjki, która jest nowa przecież, ale nigdy nic nie wiadomo.

Aktualny zestaw na którym jest problem:
Ryzen 5 1600x + SPC Spartan 3 LT HE1012 | Palit GTX 750 Ti StormX Dual 2GB | AsRock AB350 Pro4 | 1x8GB Goodram Iridium 2400 MHz | SPC Elementum E2 SI 350W | LiteOn MUX 256GB PCIe x2 + PNY 120GB | SPC Regnum RG4 Pure Black

REKLAMA WIDOCZNA TYLKO DLA GOŚCI | ADS VISIBLE ONLY FOR GUESTS

Problem rozwiązany, pacjent jest zdrowy 😜 Na 99% winowajcą jest zepsuty hub w obudowie, a dokładnie to czytnik SD, który w nim jest. Doszliśmy do tego na podstawie tych kodów błędów, na stronie asrocka była gdzieś rozpiska co który oznacza. Generalnie 98, który cały czas się pojawiał, dotyczy problemów z USB, więc odpiałem wszystko co nie jest niezbędne, zostały tylko ram i grafika. Włączam i wstał od razu bez problemów, więc wkładam złącze usb 3.0 i jeszcze raz start, poszło gładko. Wkładam ponownie złącze od czytnika do 6pin na płycie (zgodnie z instrukcją, bo są dwa takie same) i error. Wniosek jest oczywisty. Na szczęście to tylko taka pierdoła, której i tak nie potrzebuje, bo mam zewnętrzny czytnik. Reklamować mi się nie chce, bo po prostu szkoda prądu i czasu, zostałbym bez obudowy... Ale zanim do tego doszliśmy, to sprawdzane było wszystko grafika, różne sloty, trzy rodzaje kości przekładane, odłączane wentyle, zerowanie biosa zworką, wyjmowanie baterii. Gdyby nie ten kod, to pewnie do tej pory bym się zastanawiał o co chodzi, bo nie wpałbym na to, że powodem jest złącze od czytnika kart Dopiero jak już było jasne co się dzieje, to skojarzyłem, że wczoraj nie chciał mi za każdym razem odczytać karty SD, więc ewidentnie cos jest z nim nie tak. Najważniejsze, że to nie jest wina ani kości, ani przede wszystkim plyty WSZYSTKO JEST MOŻLIWE w przypadku problemów z kompem

Aha obudowa to SPC RG4T

Poustawiałem wszystko jeszcze raz na spokojnie w biosie i o dziwo wentyl cpu działa tak jak ja chce, nie wariuje tak jak wcześniej. Nie wiem czy to było powiązane czy nie, ale po prostu jest stabilnie ok.

Jeżeli chodzi o ram, to irdm w moim przypadku nie chcą pójść więcej niż 2666 niezależnie od profilu on/off. Nie pomaga zmiana opóźnień ani napięcie 1.4. Wszystko powyżej 2666 kończy się resetem ustawień, więc wymieniam na G.Skill Aegis, DDR4, 8 GB,3000MHz, CL16 (F4-3000C16S-8GISB). Dopłace 20zł, więc cena taka sama.

Cytat

Wniosek jest oczywisty.

Jakieś zapętlenie i wyszukiwał w czytniku dysku do bootowania.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się