Jump to content
  • Sign Up

siwekg

SSD do starego PC

Recommended Posts

Witam,
czy mógłbym prosić o pomoc w doborze dysku SSD do takiego zestawu? I odpowiedź na pytanie czy w ogóle jest sens, chociaż wolę dorzucić SSD i jakiś większy HDD i dalej na tym pracować niż sprzedać za 200-250 zł ? w pracy głównie programy jednowątkowe więc nie powinno być problemu z ich obsługą ?

Planowany budżet to najlepiej tak do 200 zł ale generalnie chodzi o dysk na system i ewentualnie jakieś podstawowe dane czyli pewnie coś koło 256GB. Jeśli warto dopłacić do czegoś sesnownego to też nie problem aby było warto.

Dell Optiplex 760

CPU - Intel Core 2 Duo E8400 @ 3.00GHz
RAM 8GB DDR2
Płyta - Dell 0M863N
Grafika Intel Q45/Q43 Express Chipset (Dell)
Dysk - HDD WD Blue 160GB 7.200obr
System - Win 10Pro

Po przejrzeniu kilku wątków wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł - chyba trochę bardziej kosztowny

Do kompa, którego ostatnio składałem dla siebie mam Samsunga 850 PRO 256GB.

Czy może sensownie byłoby przerzucić tego Samsunga do starego PCta a do nowego kompa wrzucić coś na NVMe (M.2 czy PCIe) - przyspieszyłoby nowego kompa a w starym też byłoby czuć różnicę. Wtedy też pewnie 256 albo 500GB dla czegoś takiego.

Płyta główna: MSI B450-A PRO

CPU: Ryzen 5 2600

RAM: G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16

Z tego co widziałem w tym momencie dyski SSD na NVMe nie są aż tak dużo droższe od tych na SATAIII.

na przykład ADATA XPG SX6000 PRO 512GB

lub jakieś Samsungi jeśli warto jest dopłacić do jakiegoś MLC? - tylko cena prawie dwukrotnie wyższa.

Cytat

na przykład ADATA XPG SX6000 PRO 512GB

Dopiero od SX8200 się opłacają.

ADATA XPG SX8200 PRO 512GB lub jakiś lepszy.

Cytat

warto jest dopłacić do jakiegoś MLC?

Nie warto, zbyt szybko tanieją, dobry TLC 3D Samsunga z 5 letnią gwarancją i czego tu więcej chcieć, taka wydajność zadowoli już każdego bez wyjątku.

W takim razie rozważę wrzucenie tam jakiegoś Samsunga EVO Plus lub ADATA XPG SX8200

Tylko zastanawiam się jeszcze czy jest potrzeba ładowania się w dyski po 500GB jeśli miałby to być dysk głównie na system, jakieś podstawowe programy i podręczne dane.
Narazie przy win10, office pro, wiedźminem 3 i innymi podstawowymi programami użytkowymi mam zajęte około 85GB. Wydaje się, że więcej niż 250 to już trochę za dużo, chociaż może źle myślę?

Jednemu wystarczy 250GB innemu 500GB a bardziej wymagający kupi 500GB NVMe i 1TB SSD np. Cruciala MX500.

Sam musisz sobie przemyśleć ile chcesz mieć tam gier, danych.

Racja, pomyślę nad pojemnościami i coś podziałam.

Myślisz, że wymiana SSD na NVMe do nowego to lepsze rozwiązanie niż zakup nowego SSD do starucha?

Sam sobie odpowiedz na pytanie, czy "850 PRO 256GB" aktualnie ci wystarcza. Jeśli tak to kup jakiś tani dysk do tamtego staruszka.

9 minut temu, FxJ napisał:

Skoro się zastanawiasz

Chodzi o to, że nie powinienem się zastanawiać nad wyborem tylko od razu brać Samsunga, czy po prostu jest zbyt drogi w stosunku do osiągów?

To te SX8200 są po prostu ostro tanie obecnie, skoro 850 PRO ci wystarczał to Adata też wystarczy całkowicie.