Jump to content
  • Sign Up

siwekg

Dodatkowe chłodzenie SilentiumPC RG4

Recommended Posts

Witam,

posiadam komputer o poniższej specyfikacji z obudową SilentiumPC Regnum RG4.

Chciałbym dorzucić do tego chłodzenie CPU w formie SilentiumPC Fortis 3 - czy na pewno się zmieści do tej obudowy? Wiem, że teoretycznie powinno się zmieścić do 159mm ale czy ktoś to testował? (wiem, że może bardziej opłacalna jest Fera ale trafiło się akurat używane Fortis)

Drugie pytanie: jakie wentylatory wrzucić do tej obudowy w dwóch wolnych gniazdach na górze?

teoretycznie mieszczą się 2x120mm lub 2x140mm, a myślałem np o jednym 140mm i dobrej wydajności. I na jakim podłączeniu? Wydaje mi się, że 4 piny PWM ale wolałbym się upewnić.

Trzecie pytanie może mało z obudową związane ale już w jednym wątku zadam: czy jakąś specjalną pastę do tego chłodzenia dokupić czy np SilentiumPC Pactum PT-2 będzie ok?

zapomniałem dodać jaki to zestaw:

CPU: Ryzen 5 2600

Grafika: Sapphire Radeon RX580 Nitro+ 8GB GDDR5 (256bit)

RAM: G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16

Płyta główna: MSI B450-A PRO

Zasilacz: SilentiumPC Supremo L2 550W

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG4 Pure Black

Mam wrażenie, że po prostu trochę za bardzo się grzeje, szczególnie procek.

Wentylatory oryginalne w obudowie muszę nastawiać na najwyższe prędkości (regulator w obudowie) bo inaczej już robi się około 47-48°C na CPU tylko prze przeglądaniu neta i jakimś niewielkim excelu.

Cytat

czy na pewno się zmieści do tej obudowy? 

Cytat

Maksymalna wysokość układu chłodzenia CPU [cm]

15.9

Tak, możesz regulować wysokość wentylatora.

Scythe Kotetsu Mark II jak byś chciał jakieś lepsze.

Cytat

Wydaje mi się, że 4 piny PWM ale wolałbym się upewnić.

A chcesz by miał płynną regulacje obrotów ?? Jeśli tak to PWM.

Mógłbyś dać np.

SilentiumPC Sigma Pro 140 PWM

Be quiet! Pure Wings 2 PWM (BL040)

Dziękuję za podpowiedź. Jeśli nie uda mi się kupić tej używki to ze względów budżetowych wybiorę pewnie SPC Fera.

Jeśli chodzi o wentylatory to ta regulacja, która jest na obudowie z 3 prędkościami jest właśnie pod PWM?

3 pinowe - tylko napięciem można regulować, a 4 pinowe płynnie każdym kontrolerem lub programem a z automatu płyta główna nim steruje.

02-1.jpg

A czy do chłodzenia Fera trzeba dokupić jakąś lepszą pastę? Teoretycznie jest w zestawie Pactum PT-2 (5 W/m2) tylko z tego co widziałem jest masa teoretycznie lepszych, tylko czy jest potrzeba je stosować w normalnym użytkowaniu?

wynikicakowite1.jpg

Możesz zostawią albo komuś sprzedać i dołożyć do lepszej, wszystko rozchodzi się o cenę.

zamówiłem wentylatory be quiet! Pure Wings 2 PWM

Mam teraz problem, żeby je podłączyć do obudowy, ponieważ w obudowie SilentiumPC Regnum RG4 Pure Black jest wbudowany przełącznik sterujący prędkością wentylatorów jednak podłączenia są w nim jedynie na 3 piny.

W związku z tym mam pytanie: czy powyższe wentylatory można jakoś zamontować do tej obudowy czy należy wymienić na wersję z 3 pinami?

Na płycie głównej znajdują się jakieś złącza opisane "System Fan" z dopiskami od 1 do 4 i one rzeczywiście mają 4 piny - czy ewentualnie w ten sposób mogę podłączyć wentylatory z PWM?

Chyba  Chyba najwygodniejszą opcją byłoby podłączenie wszystkich wentylatorów do kontrolera w obudowie, wtedy jednym przełącznikiem można byłoby zmieniać prędkości, w innym przypadku trzebaby pewnie coś kombinować.

Proszę o jakieś porady, jak to najsensowniej rozwiązać

Cytat

czy powyższe wentylatory można jakoś zamontować do tej obudowy

Podpinasz do płyty głównej bezpośrednio i niech ona steruje nim.

Cytat

Chyba  Chyba najwygodniejszą opcją byłoby podłączenie wszystkich wentylatorów do kontrolera w obudowie

Tamte zostaw, będziesz nimi sterował z przycisku.

Thermaltake Commander FP (AC-023-AN1NAN-A1) - jak byś kiedyś chciał sterować np. 6-cioma na raz.

Corsair Commander PRO (CL-9011110-WW) - pod sterowanie RGB