Jump to content
  • Sign Up

Jedi

[~2500-3500] mobilny: podróże, uczelnia, "na mieście"

Recommended Posts

[1] kobieta, 26. Zakup prywatny/firmowy - wolę prywatnie, ale jeśli będzie się opłacało z jakiegoś powodu to może być i na firmę.

[2] Od razu z systemem Windows.

[3] Matryca - 13,3”- 14-coś. Od wielu lat miałam Asusa eee PC 1215n posiadającego zawrotne 12,1 cala więc 14 to i tak zmiana na lepsze.
Waga - <2kg (im mniej tym lepiej)
[4] 250GB SSD + super, gdyby był 1TB.
[5 a] ~2500 - ~3500. To wstępne widełki, wiadomo, wolałabym wydać mniej niż więcej ale jeśli warto dołożyć dla lepszej specyfikacji - jestem otwarta na propozycje. Poproszę jednak by główne mieściły się w widełkach.
Wolę nowy, jeśli używany to z gwarancją.
Nie zależy mi na "zestawach".
Uwaga: mogę kupić w Szwajcarii/z niemieckiego sklepu i odebrać w okolicy świąt wielkanocnych, więc może da się tutaj zaoszczędzić i wybrać dzięki temu lepszy model. Pod rozwagę.

[5 b] Jak najdłużej. Z Asusa 1215n korzystałam siedem lat.
W domu mam:

• PC i5-4590, 3.30GHz, 8GB RAM który służy mi do pisania, gier, multimediów etc. + Monitor Samsung S24D391HL
  • starego Asusa eeepc 1215n - czeka na wyczyszczenie ?

[5 c] Najchętniej do Wielkanocy (patrz punkt 5a)

[6] Ważne cechy:

• Jakość wykonania: dobra! Wstyd przyznać, ale firmy elektroniczne mogłyby mnie zatrudniać jako ultimate hardware tester. Jeśli coś mnie przeżyje to znaczy, że jest trwałe.
  • Długa praca na baterii - min. 7h (nie chcę zastanawiać się na uczelni czy mi zaraz padnie, w okresie wiosna-jesień często jeżdżę w skały wspinać się, więc wtedy też chcę mieć gwarantowany długi czas pracy żeby nie szukać ładowarki ilekroć będę chciała zrzucić zdjęcia).
  • Płynność działania: stosunkowo często robię researche z tego czy innego powodu - mam wtedy pootwieranych tryliard okienek i to, by działały płynnie, to mus. Nie znoszę zacinającego się sprzętu.

[7] Typ: wolę mat.

Rozdzielczość: Żyłam z 1366x768, teraz chcę powiewu świeżości ? 1920.
W domu i tak korzystam z monitora (Samsung S24D391HL).
[8] Ma to być podstawowy mobilny laptop =/= głównej pracy zarobkowej (tam mam stricte biznesowy, z pracy). Będzie więc używany w:

• mieście: uczelnia, gdzieś na herbacie czy w parku, przenoszony głównie w torbie/plecaku w komunikacji miejskiej i na rowerze.
  • terenie: podczas wyjazdów (głównie wspinaczkowych, więc namiot). Będzie noszony w takim przypadku w plecaku.

[9] Gry - bardzo lubię, ale to nice to have a nie mus. Wymagania średnie do niskich. Lubię klasyki, więc Heroes III pójdzie przecież na wszystkim ale miło by poszły też takie gry jak Civilization VI, Divinity: Original Sin 2, etc. Do Wiedźmina mam PC.

[10] Duża wygoda przy programach biurowych (dokumenty, prezentacje etc - dużo pisania), intensywne przeglądanie internetu,  amatorskaobróbce graficznej (zdjęcia z różnych wydarzeń / wyjazdów wspinaczkowych), gry/filmy poza domem.

[11] Chcę mieć min. dwa porty USB, HDMI/VGA lub przejściówkę która załatwi sprawę. I to w sumie wszystko.
[12] Mam sentyment do Asusów, w pracy przyzwyczaiłam się do Thinkpadów. Z reszty nie korzystałam. 
[13] Kilka propozycji, które zwróciły moją uwagę. Spodobały mi się konwertowalne (lubię gadżety) stąd Asus Flip i z kategorii UX---... liczę na pomoc, bo wersji jest od groma i im więcej czytam tym bardziej nie wiem jaki wybrać.

[14] Nie lubię touchpadów - i tak będę mieć myszkę bezprzewodową ze sobą, więc jego jakość nie ma znaczenia.  

Cytat

mogę kupić w Szwajcarii/z niemieckiego sklepu

Ale wiesz że wtedy będziesz mieć z inną klawiaturą, trochę inny układ klawiszy - są naklejki na klawiaturę na allegro.

Cytat

Spodobały mi się konwertowalne (lubię gadżety) stąd Asus Flip i z kategorii UX

Tylko te maja powłokę matrycy lustrzaną co na słońcu działa tak samo jak w smartfonie, czyli nic nie widać bez rozkręcenia jasności na maksa.

No i licz że to już prawie 4000zł a jakoś niebawem wychodzi jego następca na ten rok.

https://www.notebookcheck.net/HP-EliteBook-840-G5-i7-8550U-SSD-FHD-Laptop-Review.306238.0.html

Te najtańsze mogą być z słabszymi matrycami niż w teście.

HP EliteBook 840 G5 (1.48 kg - biznesowy mode) w przedziale 3000-3200zł mozesz kupić z gwarancją trochę poniżej 34-35 miesięcy.

A z tańszych:

Huawei MateBook D 14' Ryzen 5/8GB/256/Win10 FHD - RAM wlutowany jak w MacBookach

Dell Inspiron 5370 i5-8250U/8GB/256/Win10 FHD - można rozbudować pamięć RAM do 16GB

Lenovo Ideapad 720s-13 Ryzen 7/8GB/256/Win10  - z procesorami Ryzen z wydajną grafiką zintegrowaną, RAM wlutowany.

MSI PS42 i5-8250U/8GB/128/Win10X IPS - tyle że ma najmniejszy dysk SSD w cenie

JedynNa wstępie - dziękuję za odpowiedź! Przeczytałam, pojeździłam żeby "pomacać" proponowane laptopy i z moich wędrówek wyszło że:

- najbardziej pasuje mi jednak ekran 13,3"

- Huawei ma dziwną klawiaturę - to znaczy, nie chcę być wybredna ale wydała mi się mało wygodna. 

- argument o ekranie mnie przekonał, zostaję przy macie

- hp elite book zostaje na razie jako opcja, bo nie udało mi się go znaleźć jako jedynego. 

Natomiast spodobał mi się jeszcze inny asus - vivobook s330 w euro rtv agd był za 3500, ale w xkomie widzę za ładną cenę 3000 ? ASUS VivoBook S330 i5-8250U/8GB/256SSD/Win10 (S330UA-EY027T)

Co o nim sądzisz? Warto?

Ma mat, 8gb ramu, super waga. 

Jedyny minus jaki na razie widzę to złoty kolor.  ??‍♀️

Cytat

bo nie udało mi się go znaleźć jako jedynego

Co najmniej 6 dostępnych do 3400zł w tej chwili.

https://www.notebookcheck.net/Asus-VivoBook-S13-S330UA-i7-FHD-Laptop-Review.376761.0.html

Na pewno minus za głośniki i wlutowany RAM.

ASUS VivoBook S330FA i5-8265U/8GB/512/Win10 (S330FA-EY025T) - jest srebrny w przedsprzedażny z nowszym procesorem.

Tu jest nawet na stanie. Różnica 300pln. Uważasz, że warto dopłacić? W pakiecie dostaję 2x większy dysk więc chyba za samo to... 

https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/laptop-asus-vivobook-s13-s330fa-ey025t-i5-8265u-8gb-512gb-ssd-int-win10h-transparent-silver

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-8265U-vs-Intel-Core-i5-8250U/m566107vsm338266 Z tego wynika, że różnice nie są jakieś powalające...

no i nie mam za bardzo doświadczeń z mediamarkt. Lepiej u nich czy w x-komie? ?

Komputera jeszcze nie kupiłam, czekając na jakąś ciekawą promocję. W tak zwanym międzyczasie rozglądam się po alternatywach i natrafiłam na Della ? więc będę wdzięczna za opinię.

Gdy w końcu któregoś kupię, chętnie podzielę się wrażeniami ?

• Co byś wziął, gdybyś miał wybierać dla siebie?
  • Czy różnica 8 -> 12GB Ramu będzie odczuwalna? (mam zazwyczaj tryliard otwartych okienek + .doc + czasem do tego .ppt więc nie chcę aby się zawieszało) czy też 8 wystarczy?
  • Dell wydaje się być lepiej skonstruowany (bardziej wytrzymały), popierasz tę opinię? Z drugiej strony niby oba mają 13,3 cala, ale ekran w Dellu wydaje się być mniejszy niż ten w Asusie...
  • Kamerka w laptopie bez znaczenia, więc Asus nie ma tutaj minusa z uwagi na jej brak.
  • Dell ma 3-komorowa, 3166 mAh, Li-Ion, Asus: 3-komorowa, 3640 mAh, Li-Polymer
    Zależy mi na jak najdłuższej pracy na baterii, asus tutaj z kolei wygrywa.. .Asus VivoBook S13 S330UA Review

ASUS Vivobook s330

1. 3000 pln
    i5-8250u, 256gb, 8 RAM
    ASUS VivoBook S330 i5-8250U/8GB/256SSD/Win10 (S330UA-EY027T Gold)

2. 3500zł -> 3400zł w promocji.
    i5-8265u, 512 gb, 8 RAM
    ASUS VivoBook S330FA i5-8265U/8GB/512/Win10 (S330FA-EY025T Silver)

W obu przypadkach do tego Open Office 1 rok + 199PLN

DELL Inspirion 13

1. 3100zł komputronik / 3000 w x-komie / 3149 na stronie della (-5% z uwagi na zniżkę studencką -> 2991,55pln)
    i5-8250u, 256GB, 8 RAM

3250zł
    i5-8250u, 265GB, 12 RAM

3300zł w komputroniku / 3400 w x-komie
    i5-8250u, 265GB, 16 RAM

Dell Advantage dla studentów? [campaign]
    Dell Inspiron 5370 i5-8250U/8GB/256/Win10 FHD
    Dell Inspiron 5370 i5-8250U/16GB/256/Win10 FHD
    DELL Inspiron 13 5370-1967
    DELL Inspiron 13 5370-1967
    DELL Inspiron 13 5370-1967 (16GB)

Do każdego: Open Office 1 rok +199pln
    W promocji 10 biletów do kina (nie jest to w żaden sposób decydujące, ale jak już spisuję ? ).

battery.png

Cytat

Co byś wziął, gdybyś miał wybierać dla siebie?

Jakiegoś lepszego laptopa klasy biznes z fabryczną 3 letnią gwarancją ?

Cytat

mam zazwyczaj tryliard otwartych okienek

4+4 będzie mało, więc lepiej od razu 4+8, najlepiej jak by miał jednak 8 i wolny slot na kolejną kość 8GB. VivoBook S330 mozesz skreślić.

Cytat

Dell wydaje się być lepiej skonstruowany (bardziej wytrzymały), popierasz tę opinię?

Obudowę ma częściowo z aluminium ale raczej nie podzielam tej opinii, Inspirony 5000 nie mają jakoś znacznie lepszej konstrukcji od podobnych. Za to może sa lepiej przemyslane i nie jako typowe ultrabooki dlatego nie mają wlutowanego RAM-u i można tu dołożyć kolejną kość.

Cytat

Dell ma 3-komorowa, 3166 mAh, Li-Ion, Asus: 3-komorowa, 3640 mAh, Li-Polymer

Powinno się patrzyć na pojemność w Wh a nie mAh a najlepiej na testy, ale czasem aktualizacja bios/sterowników tutaj poprawia wyniki z testów robionych zaraz po "premierze" rynkowej.

Cytat

2991,55pln

Napisz do x-kom to może dadzą z 10zł ?

Kingston Dedicated KCP424SS8/8 8GB [1x8GB 2400MHz DDR4 CL17 SO-DIMM] - 189.90zł kość 8GB do Inspiron 13 5000 (5370)

No dobrze, to Asus wypada.

Najlepiej by miał 8 + wolny slot... Czyli ten Dell się łapie, kość już sobie zapisuję i wychodzi taniej niż Asus. 
Tylko kurcze w nim faktycznie widać, że to jest 13 cali; w Asusie sprawiało wrażenie ogromnego ekranu... i dogódź tu ?

3 godziny temu, FxJ napisał:

Jakiegoś lepszego laptopa klasy biznes z fabryczną 3 letnią gwarancją ?

Czyli HP EliteBook 840 G5 (1.48 kg - biznesowy model), którego polecałeś na samym początku?

Czy jeszcze jakiegoś innego? ?

3 godziny temu, FxJ napisał:

Napisz do x-kom to może dadzą z 10zł ?

Dali i stówkę, ale na asusa. ta śmieszna kwota z groszami to po odjęciu 5% z promki della na dellowskiej stronie ?

( nie mogę już edytować)

Zaczęłam z tego wszystkiego myśleć o Thinkpadzie: x240 służył mi dobrze dzień w dzień po kilkanaście godzin i nie dało się go zajechać, więc może ten kierunek jak wspomniałeś już o biznesowych...

Jedyne co, to jak na razie spotkałam się z tym, że owszem, sprzedają używane ale z baterią która się do niczego nie nadaje (czyli granica 1-5h).

Jeszcze taki wpadł mi w oko: HP ProBook 430 G6 (5TJ87EA)

z voucherem HP to jakieś -600pln, więc ~3700. Trochę przekracza budżet, ale powieedzmy że jeszcze akceptowalne.

Cytat

Czy jeszcze jakiegoś innego? ?

Są jeszcze bardzo podobne trochę taniej z procesorami Ryzen.

HP EliteBook 745 G5 Ryzen 5 2500U 8GB 256PCIe 3Y - 3 284,09 zł

Cytat

więc może ten kierunek jak wspomniałeś już o biznesowych...

Elitebooki to też są biznesówki.

Cytat

z voucherem HP

A co ja napisałem, na biznesowy nie dostaniesz zwrotu.

Dzięki za pomoc. 

Finalnie stanęło na Dellu 13 5370 i5, 8gb ram plus polecona przez Ciebie kość, która dojdzie na dniach ? 

Za jakiś czas dam znać jak wrażenia. 

Na razie czas instalować podstawowe programy i wybierać antywirusa ? 

Jak na razie:

+ dobrze się na nim pisze :) Jeszcze nie przyzwyczaiłam się do końca do klawiatury, ale przepisując wywiad błędów wynikających z innego układu klawiszy (niż inne moje sprzęty) miałam stosunkowo mało.

+ Przy oryginalnym 8gb ram (po majówce odbieram dodatkową kość 8gb), dał sobie radę bez problemu z lightową próbką mojego "researchu" tj ok 20 okienek, word, paint, w tle działający spotify. Będę jeszcze testować przed upływem 14 dni większe obciążenie.

+ wymiary, waga - są ok. Nie odczułam ich jakoś znacznie podczas weekendu na uczelni.

+ Generalnie nienawidzę touchpadów, a przy tym komputerze moim pierwszym odruchem nie jest sięgnięcie po myszkę. Oczywiście przy dłuższej pracy mycha to mus, ale przy podstawowych czynnościach nie przeszkadza mi korzystanie z tego rozwiązania. A to już coś mówi

+/- mam wrażenie, że bateria stosunkowo szybko pada. Ale nie robiłam jeszcze dokładnego testu - uzupełnię tę kwestię po jego wykonaniu.

+/- Ekran jest OK. Nie zachwyca feerią barw, ale nie jest też źle.

+/- Ramka wokół ekranu - mogłaby być zdecydowanie węższa, szczególnie gdy porównywałam z innymi laptopami - wielki logotyp pod ekranem przypomina, że w tej konstrukcji dałoby się spokojnie poszerzyć ekran! A tak sprawia wrażenie mniejszego niż jest w rzeczywistości.

+/- Oprócz powyższego nie mam większych zastrzeżeń, konstrukcja wydaje się wytrzymała.

- Raz miał dziwną zwiechę z ekranem: nie działało rozjaśnienie/przyciemnienie. Ani poprzez klawisze funkcyjne ani poprzez ustawienia systemowe. Problem rozwiązał reset komputera, więcej nie wystąpiło.

- zostają palce na obudowie (srebrna wersja); wystarczy co prawda przejechać kawałkiem materiału albo dłonią i trzeba się przyjrzeć, ale jestem przyzwyczajona do thinkpada więc od razu rzuca mi się w oczy. 

- System Windows 10 uważam za przekombinowany, ale to już nie wada konkretnego laptopa.

- Oczywiście wiedziałam, że system trochę zajmuje z dysku, ale nie sądziłam że aż 69. No cóż.

Będę jeszcze testować przy większym obłożeniu okienek i programów + w grach to dam znać.

Jak chcesz to daj jako osobny temat.