Skocz do zawartości

ks11

Problemy z RAM Patriot Viper 4 3000MHz + Ryzen [BSOD]

Polecane posty

Mam problem z pamięciami RAM. Po zaimportowaniu profilu XMP komputer wywala notoryczne BSOD i nie przechodzi jakichkolwiek testów.Na 2133 jest w porządku, ale nie o taką prędkość mi chodzi. Myślałem, że przy docelowym 2933 będzie wszystko działać, ale się zawiodłem.

Kombinowałem z napięciem, opóźnieniami, udało mi się uzyskać najlepiej 2800mhz, 1.350V, 16 18 18 18 36 - przy wyższych taktowaniach już wysypuje w OCCT i AIDA 64 Extreme. Czytałem na zagranicznych forach, działają te RAM-y najczęściej na taktowaniach 2666 na AM4. Wkopałem się jak zwykle..

Macie jakieś pomysły lub podobne konfiguracje i uporaliście się z problemem?

BIOS najnowszy

AsRock B450M HDV
AMD Ryzen 3 2200G
RAM Patriot Viper 4 3000mhz ( 2x4GB ) CL16
Zasilacz Silentium PC Vero L2 500W
Toshiba P300 1TB

REKLAMA WIDOCZNA TYLKO DLA GOŚCI | ADS VISIBLE ONLY FOR GUESTS

@FxJ

Dokładnie te same, z linka od Ciebie.

Bios najnowszy, aktualizacja z końca grudnia. No nic, pozostaje mi się chyba nacieszyć tym 2800mhz, ale ta gadka youtuberów i innych znawców o tym, że Ryzeny lubią wysokie taktowania i polecanie Viperów, czy innych w stylu mija się z celem, bo i tak nie działają jak należy, ale tego już nikt nie sprawdza.

Cytat

AsRock B450M HDV

To nie jest polecana płyta główna, ASRock B450M Pro4 tą powinieneś kupić.

I zamontować RAM w tej kolejności (wg. instrukcji).

Cytat

bo i tak nie działają jak należy, ale tego już nikt nie sprawdza

Dużo płyt i jeszcze więcej kości RAM, możesz zgłosić problem do ASrocka supportu. I załączyć specyfikacje RAM-u z Thaiphoon Burner.

Próbowałeś z wyższym napieciem?

https://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_do_procesora_amd_ryzen_5_test_ddr4_21333200_mhz

Mimo wszystko warto montować kości ale te na B-DIE są drogie.

Tak, próbowałem na 1.40V maksymalnie i po 2 minutach testu stabilności w AIDA64 Extreme wywalało. Próbowałem wszelakich kombinacji z opóźnieniami, skorzystałem nawet z programu DRAM Ryzen Calculator, ale również bez skutku. Sam nie wiem czy się poddawać i pogodzić z tym 2800, bo różnica pewnie nieodczuwalna, ale natura mi nie pozwala tego tak zostawić. W załączniku Screen ze strony ASRock i wsparcia pamięci RAM na Raven Ridge. Z tym, że znalazłem również ciekawą wzmiankę :

Note2: When running XMP at DDR4 2667MHz or higher, the system’s stability depends on the CPU’s capabilities."

Czyli co? W Teorii Ryzen mógłby " zwalniać " w jakiś sposób te pamięci? W tym wypadku to raczej niemożliwe.

Napiszę do ASRock i zobaczymy co odpiszą, ale jak czytam na reddit to dużo ludzi ma problemy z ASRockami, czy to HDV, czy własnie wyżej wspomniana przez Ciebie Pro. Spieprzyłem sprawę, mogłem dorzucić więcej do czegoś lepszego, no ale kto wiedział... 

Postaram się pożyczyć jeszcze Pamięci HyperX DDR4, 2x4GBGB, 3000MHz, CL15  i je przetestować na tej płycie.

Bez tytułu.png

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Ważne informacje

Giełda Komputerowa 🖥️🖱️ Kup Sprzedaj Kupie Sprzedam Oddam Zamienię
Grupa na Facebooku · 4174 członków
Dołącz do grupy

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.