Skocz do zawartości

lukaszj94

Dell Vostro 7580 - głośna praca wentylatorów

Polecane posty

Witam,

Zakupiłem niedawno laptopa Dell Vostro 7580 z i7-8750H oraz GTX 1050Ti, 8GB RAM z dyskiem SSD 250GB + HDD 1TB. Na starcie był wyposażony w system Win10.

Spodziewałem się, że laptop będzie pracował głośniej przy bardziej wymagających operacjach, ale jestem nieco zaniepokojony, gdyż przy każdym odpaleniu gry (konkretnie jest to FIFA 19) wentylatory zaczynają stopniowo pracować coraz głośniej i mam wrażenie, że wchodzą na pełne obroty, co jest bardzo głośne. Z kolei po wyłączeniu gry trzeba odczekać około 15-20 min aż całkowicie się wyciszą. Czy jest to normalne czy jednak coś może być nie tak? Po zakupie zainstalowałem sterowniki ze strony producenta: https://www.dell.com/support/home/us/en/19/product-support/servicetag/221sxq2/drivers?showresult=true&files=2 + sterowniki karty graficznej oraz zaktualizowałem BIOS do najnowszej wersji. Może przeoczyłem coś podczas instalacji sterowników? Czy może jest jakaś aplikacja producenta pozwalająca na zarządzanie pracą wentylatorów? 

Obciążenie podczas gry to jakieś 30% CPU, 40% GPU, 85% Pamięć, 2% Dysk.

Cytat

Czy może jest jakaś aplikacja producenta pozwalająca na zarządzanie pracą wentylatorów? 

Jest kilka od aktualizacji sterowników itp.

Zrób koniecznie undervolting procesora, a możesz też ograniczyć taktowanie/turboboost bo Fifa jest mało wymagająca.

Dnia 10.10.2018 o 19:36, FxJ napisał:

Zrób koniecznie undervolting procesora, a możesz też ograniczyć taktowanie/turboboost bo Fifa jest mało wymagająca.

Zainstalowałem intel XTU, zszedłem z Core Voltage Offset do -0.1 V, godzinny Stress Test zakończony pomyślnie. Jest delikatna poprawa, aczkolwiek wydaje mi się, że może być lepiej. Czy warto jeszcze zejść z offsetem? Jeśli tak, to do jakiej wartości?  Czy ruszać też Cache Voltage Offset? Czy mógłbyś wskazać i zaproponować jakieś wartości do ograniczenia taktowania/turboboost? Przyznam szczerze, że nie bardzo się w tym orientuję.

-0,120V do gdzieś -0,160V

Cytat

Cache Voltage Offset

Możesz ale znacznie mniej jakieś 50% tego co wyżej

Turboboost Short Power Max / Power Max - możesz zmniejszyć

+ pobawić się ustawieniami w oprogramowaniu Della.

Dzięki wielkie za sugestie.

8 godzin temu, FxJ napisał:

+ pobawić się ustawieniami w oprogramowaniu Della.

Czy chodzi o Dell Power Manager? Zainstalowałem tę aplikację stąd: Link, ale nie mam w ogóle zakładki Thermal Management. Chodziło może o inne oprogramowanie?

Dodatkowo zauważyłem, że jak zmieniam Core Voltage Offset do jakiejś wartości to na tyle samo wskakuje Cache Voltage Offset. Da się to jakoś rozdzielić?

Z tego co ustaliłem jest to Dell Power Manager Service i pozwala on między innymi na wybór profilu pracy wentylatorów. Pobrałem tę aplikację z kategorii Sterowniki -> Zarządzanie systemami. W trakcie instalacji pojawiło się okienko z informacją w stylu, że jest to tylko częściowa instalacja i żeby po jej ukończeniu pobrać jeszcze aplikację Dell Power Manager z Windows Store. Tak też zrobiłem. Po odpaleniu widoczne są tylko 3 zakładki (a powinno być ich więcej). Brak zakładki Thermal Management. Dla potwierdzenia screen w załączniku.

Wracając do ustawień w intel XTU - gdy chcę ustawić Core Voltage Offset na -0,120V to na tyle samo ustawia się Cache Voltage Offset, a ma być przecież około 50% tego. Co więc jest nie tak?

dell-power.jpg

Cytat

gdy chcę ustawić Core Voltage Offset na -0,120V to na tyle samo ustawia się Cache Voltage Offset

Jeżeli przy przesuwaniu zmniejszają się obie wartości to tak ma być, to chyba kontroluje firmware/bios. Czyli się nie przejmuj.

Zszedłem do -0,120V i zmniejszyłem też turboboost. Szczerze mówiąc nie widzę większej różnicy. Czy są jakieś inne sposoby kontrolowania pracy wentylatorów? Trochę dziwne, żeby przy graniu w FIFĘ laptop zachowywał się prawie jak odkurzacz. Bardzo proszę o pomoc.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się