Skocz do zawartości

Polecane posty

To ze taktowanie się obniża to żaden problem, ograniczenie by nie przegrzać procesora.

13 godzin temu, FxJ napisał:

To ze taktowanie się obniża to żaden problem, ograniczenie by nie przegrzać procesora.

Rozumiem. Spadków temperatur nie widać, ale pod obciążeniem taktowanie procesora jest większe niż przed obniżeniem napięcia - co oznacza poprawę wydajności. Dzisiaj będę kontynuował undervolting, do tej pory nic się nie wykrzaczyło i nie było błędów. Zobaczymy jak nisko uda się zejść z napięciem.

A co sądzisz o obniżaniu napięcia na GPU? Ma to sens w tym przypadku?

Znowu znalazłem trochę czasu i zszedłem z napięciem do -0,15V. Nic złego się nie dzieje, stress test i benchmark w XTU bez problemu. Jak doszedłem do -0,15V to wykonałem test programem Intel Burn Test - z chwilowymi przerwami szedł ponad 2h (z przerwami, bo zdarzyło mi się usnąć przy laptopie i po prostu wchodził w stan uśpienia :P). Też nic złego się nie działo. No cóż - w takim razie dalej będę obniżał napięcie.

Poszedłem za ciosem i doszedłem do -0,2V! 😮 Powiem szczerze, że nie spodziewałem się, że uda się aż tyle zejść. Z poradników czy filmików, które widziałem na internecie nie przypominam sobie, aby ktoś aż tak bardzo obniżył napięcie. Sprzęt przy tak  obniżonym napięciu chodzi stabilnie. Stress test z XTU został zaliczony i stwierdziłem, że dla pewności przetestuję programem Intel Burn Test. Test zakończył się bez problemu. Tym razem pozwoliłem mu się zakończyć, a oto są wyniki z tego programu i HWiNFO zapuszczonego na czas testu: SCREEN. Dodatkowo wstawiam też print screena z programu XTU: SCREEN.

Szczerze przyznam, że nie przypuszczałem iż undervolting aż tyle pomoże! Porównując czas testu (przy obniżonym napięciu o 0,2V, do nie obniżonego napięcia) w programie Intel Burn Test to czas każdego testu spadł o prawię minutę, wcześniej średnie taktowanie podczas testu lekko przekraczało 3GHz, a teraz jest to ponad 3,6GHz z czego najniższe wcześniej wynosiło 2,3GHz, a teraz jest to prawie 3,4GHz! 

Co o tym sądzisz? Mam dalej obniżać napięcie? Wyczytałem, że undervoltingiem nie można uszkodzić procesora, a jedynie spowodować crash i reset systemu co przywróci pierwotne napięcia - ale z drugiej strony -0,2V to jest chyba dosyć sporo?

Witam, ze względu na brak odzewu dalej obniżałem napięcie. Doszedłem do -0,210V, stress test przeszedł bez problemu, ale przy benchmarkingu laptop się wyłączył. Powróciłem do wartości -0,205V. Stress test przeszedł, benchmarking też, intel burn test szedł 20 min i nie było problemu. Gdy będę miał chwilę czasu odpalę go, aby przeszedł cały i wtedy się przekonamy, czy na tym napięciu będzie chodził stabilnie. Krótko mówiąc -0,205V to chyba będzie granica. Podczas intel burn testu thermal throttling nie występuje, a taktowanie utrzymuje się na poziomie 3,5/3,6GHz ze względu na power limit throttling. Da radę coś z tym zrobić, czy już odpuścić i wszystko będzie w jak najlepszym porządku? 🙂

Jeszcze pytanie odnośnie GPU, brać się za undervolting? Ma to sens przy takiej konfiguracji sprzętu? Co o tym sądzisz?

Dzięki wielkie za pomoc i pozdrawiam 😉

10 godzin temu, Surchon napisał:

Tak, do niego jeszcze dysk Samsung 970 EVO 500Gb

Przecież on już ma SSD :) zamieniłeś na lepszy to wyszło ponad 9 tys. :) a w opisie masz 5000 zł :) co Cie skłoniło do wyjścia tak poza budet prawie dwa razy tyle :)

Będę wdzięczny za odpowiedź bo też się przymierzam do kupna wydajnego lapka.

47 minut temu, obek napisał:

Przecież on już ma SSD 🙂 zamieniłeś na lepszy to wyszło ponad 9 tys. 🙂 a w opisie masz 5000 zł 🙂 co Cie skłoniło do wyjścia tak poza budet prawie dwa razy tyle 🙂

Będę wdzięczny za odpowiedź bo też się przymierzam do kupna wydajnego lapka.

Tak, ma SSD, ale tylko 250GB. Dołożyłem dodatkowo dysk Samsung 970 EVO 500Gb, tamtego się nie pozbyłem. Ciągle jest w laptopie. Wyszło około 9 tys. Normalna cena za laptopa to 8999zł (już z promocją 600zł, która ciągle obowiązuje) i dodatkowo  600zł promocji z kodu rabatowego MSI co dało 8399zł. Dysk też był w promocji, już nie pamiętam dokładnie za ile, ale coś koło 650zł? W opisie dałem 5000zł, bo tyle chciałem na laptopa przeznaczyć. Ze względu na to, że nie było takich, które by mnie zaciekawiły stwierdziłem, że muszę trochę zwiększyć kwotę - budżet do tego miałem. Trafiłem na tego laptopa, był dla mnie trochę zbyt drogi, ale niestety nic co by spełniało moje wymagania (mobilność, bateria, wydajność i solidność wykonania) nie było w normalnej kwocie dostępne. Stwierdziłem, że kupię tego laptopa w raz z dodatkową gwarancją i będę miał spokój na conajmniej 5 lat 🙂

Generalnie polecasz ten model laptopa? Ma wszystko co potrzeba ?:)

Jak uzyskac promocję w MSI?:)

13 godzin temu, obek napisał:

Generalnie polecasz ten model laptopa? Ma wszystko co potrzeba ?:)

Jak uzyskac promocję w MSI?:)

Czy polecam? Generalnie według mnie to ktoś kto ma laptopa dwa tygodnie nie może jeszcze o tym mówić. Na pewno ma jeden spory minus. Ja lubię korzystać ze sprzętu w łóżku, a nie mam jeszcze podstawki chłodzącej. Laptop ze względu na aluminiową obudowę, gdy jest pod dużym obciążeniem dosłownie parzy od spodu w górnej części (tam gdzie otwory wentylacyjne). Góra (nad klawiatura) też jest dosyć ciepła, ale tam rąk nie trzymasz. Klawiatura i okolice z których się korzysta nie nagrzewają się. Tak to głośniki mogłyby być trochę lepsze - ale te też wystarczają. Ja z reguły i tak na słuchawkach, albo głośnikach zewnętrznych. Wentylatory w trybie turbo boost są głośne, ale ja tego trybu nie używam i laptop daje radę bez problemu 🙂

kodu na 600zl już chyba nie ma.

Osobiście do swojego staruszka  lapka posiadam taka podstawkę jest niezła tylko strasznie osiada kurz na wiatrakach 🙂

SilentiumPC CGlacier NC400 (SPC078)

1. Tylko czy podstawka jest wskazana ??? Nie będzie kurzu wrzucać do środka laptopa ??

2. Generalnie laptopa warty swojej ceny? Instalowałeś system od nowa jak polecał FxJ - pobrać ze strony WIndowsa i wgrać od nowa?

Cytat

Nie będzie kurzu wrzucać do środka laptopa ??

A masz oczyszczacz powietrza w domu lub regularnie odkurzasz 🙂 ? Można zrobić filtr np. z pończoch.

I tak się powinno przedmuchać co jakiś czas (2-4 miesiące).

15 godzin temu, FxJ napisał:

A masz oczyszczacz powietrza w domu lub regularnie odkurzasz 🙂 ? Można zrobić filtr np. z pończoch.

Tak regularnie czyszczę mieszkanie z kurzu co tydzien i cały czas mam go pełno 😕

W stacjonarce boję się co będzie. Jak dodatkowo można zrobić filr w budzie gdzie mam spore dziury wylotowe w obudowie?

19 godzin temu, obek napisał:

Generalnie laptopa warty swojej ceny? Instalowałeś system od nowa jak polecał FxJ - pobrać ze strony WIndowsa i wgrać od nowa?

To zależy do czego potrzebujesz laptopa. Jeśli chcesz typową maszynkę do grania, którą w razie czego spakujesz i przewieziesz w inne miejsce - wydaje mi się, że znajdziesz lepszy sprzęt pod względem wydajności i temperatur. Oczywiście to kosztem dużej baterii i lekkiej, cienkiej budowy laptopa. Ja potrzebowałem sprzętu na studia i na wyjazdy (lekki, mobilny, dobra bateria) oraz do grania (wydajnego). Ja zastanawiałem się też nad komputerem + jakiś ultrabook, ale to byłby jeszcze większy koszt - nie mam NIC z rzeczy potrzebnych do komputera. Jeśli jesteś w sytuacji takiej jak ja, że potrzebujesz solidny, mobilny i jednocześnie wydajny sprzęt z dobrą baterią - możesz bez problemu go brać i będziesz zadowolony.

Nie, na razie nie formatowałem jeszcze systemu - dopiero co minęło 15 dni od zakupu sprzętu, a kiepsko stoję z czasem. Na razie zająłem się undervoltingiem procesora i testowaniem sprzętu. Teraz czekam aż ktoś mi doradzi odnośnie GPU (jakieś obniżanie napięć czy inne zabiegi?), trochę jeszcze potestuję i pewnie zrobię tego formata jak już będę miał wszystko gogtowe - aby po formacie nie zaśmiecić od razu laptopa zbędnymi programami.

3 godziny temu, obek napisał:

W stacjonarce boję się co będzie.

Jeśli masz stacjonarkę, to może bardziej opłaci Ci się ulepszyć komputer i kupić ultrabooka?

5 godzin temu, FxJ napisał:

Kup po prostu kompresor i przedmuchuj 😉

https://www.komputronik.pl/product/497962/xiaomi-mi-air-purifier-2.html

Na zimę warto kupić, bo ludzi to śmieciami normalnie palą w domach 😕

@FxJKompresor koszt 🙂 oczyszczasz koszt 🙂 korzystasz może z oczyczacza? bo szczerze moim zdaniem to chwy marketingowy... czy pomaga w kurzu?

@Surchon Szukam czegoś mobilnego, wydajnego do obróbki zdjęć i wideo na kilka lat.

Ultrabook? Moim zdaniem ultrabook nie wyciągnie na niskonapięciowym procesorze dużo, stacjonarka jest dobra 🙂

11 godzin temu, obek napisał:

Szukam czegoś mobilnego, wydajnego do obróbki zdjęć i wideo na kilka lat.

Ultrabook? Moim zdaniem ultrabook nie wyciągnie na niskonapięciowym procesorze dużo, stacjonarka jest dobra

Chyba, że tak. W takim razie powinien spełnić Twoje oczekiwania 😉

Surchon, jak spisuje się klawiatura w Twoim MSI GS65? Jest inna niż SteelSeries w GV, GE lub GP, ma większe klawisze, ale chyba o mniejszym skoku. Nie wydaje Ci się trochę "gumowata"? Wygodnie się na niej pisze? Podobna jest w MSI GF63, ale nie wiem czy ta sama (według mnie ta w GF63 nie jest najlepsza do pisania).

Pozdrawiam

Cytat

bo szczerze moim zdaniem to chwy marketingowy... czy pomaga w kurzu?

W zimę jak u mnie palą na domkach to nie idzie otworzyć okna, więc tak bardzo się przydaje.

Ale żeby tak kurz zaciągało to musiałby być na maxa ustawiony.

2 godziny temu, Grzegorz napisał:

Surchon, jak spisuje się klawiatura w Twoim MSI GS65? Jest inna niż SteelSeries w GV, GE lub GP, ma większe klawisze, ale chyba o mniejszym skoku. Nie wydaje Ci się trochę "gumowata"? Wygodnie się na niej pisze? Podobna jest w MSI GF63, ale nie wiem czy ta sama (według mnie ta w GF63 nie jest najlepsza do pisania).

Powiem Ci, że nie bardzo wiem co Ci powiedzieć. Ja nie wiem jaka jest, nie miałem do czynienia z innymi klawiaturami - jedyna to ta w lenovo y580 i bardzo dawno jakaś zwykła komputerowa. Dla mnie jest ok, korzysta się wygodnie. Jedyne czego mi brakuje to numpada 😄

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się