Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam,

Rozważam kupno laptopa jak w tytule. Wybrałem ten model ponieważ:

- potrzebuję laptopa do pracy (Autocad, Photoshop)

- będę na nim też sporo oglądał, stąd koniecznie potrzebuję jak najlepszej matrycy

- nie ukrywam że chętnie czasem zagram

- mam dobre doświadczenia z marką Acer

Mam kilka pytań. Oczywiście dostępnych jest wiele konfiguracji w różnych cenach. Za około 4000 mogę mieć wersję z dyskiem HDD 1TB + windows 10. Jestem jednak zdecydowany na dysk SDD. I tu pytanie czy warto poprosić sklep o dołożenie takiego dysku czy kupić na własną rękę? Czytałem tu na forum, że polecane jest kupno na własną rękę. A więc pierwsze pytanie: czy lepiej kupić dysk SSD i wymienić go z HDD czy lepiej dokupić SSD pod M.2?

Czy jeśli kupię zestaw z zainstalowanym windowsem to czy bezproblemowo będę mógł go przeinstalować na ewentualnie dokupiony SSD?

A może lepiej kupić zestaw bez windowsa i tego dokupić oddzielnie (wtedy jednak cena rośnie)?

Jestem zdecydowany raczej na wersję 15.6". Czy warto szukać matrycy 4K czy zostać przy FHD? Słabszej nie rozważam. Czytałem, że nie warto iść w 4K przy takiej przekątnej.

Acer Aspire VN7-592G (NX.G6JEP.004) najprawdopodobniej mówisz o tym modelu

I tu pytanie czy warto poprosić sklep o dołożenie takiego dysku

Raczej warto poprosić o zamontowanie takiego dysk, bo do tego Acera dostęp jest utrudniony bo nie ma klapy serwisowej.

Przed zakupem dopytaj obsługę czy jeśli zakupisz tego laptopa i dysk SSD czy go bezpłatnie zamontują.

Co do samego zakupu wybierz któryś z polecanych modeli który przetrwa długie lata i takiej pojemności jakiej potrzebujesz.

czy lepiej kupić dysk SSD i wymienić go z HDD czy lepiej dokupić SSD pod M.2?

Szkoda by była rezygnować z HDD gdy jest wolne złącze M.2, a do zamontowania dysku na M.2 potrzebna jest tylko jedna śrubka.

A może lepiej kupić zestaw bez windowsa i tego dokupić oddzielnie (wtedy jednak cena rośnie)?

Cena systemu zintegrowanego przez producenta jest zawsze niższa od sklepowych OEM-ów i BOX-ów

Czy warto szukać matrycy 4K czy zostać przy FHD?

Tylko jeśli naprawdę dużo czasu spędzasz na obróbce zdjęć/grafiki. Jeśli chodzi o gry czy internet, prace z dokumentami to tylko FHD.

W PC mam monitor 2K na 25" i muszę dość blisko go mieć bo plamka jest naprawdę mała, bez skalowania interfejsu systemu nie dasz rady z niej korzystać.

• Upvote 1

Bardzo dziękuję za szybką i rzeczową odpowiedź. Z tymi sklepami najgorsze jest to, że wysyłam maila z zapytaniem i dostaję jedynie automatyczną odpowiedź, że odpiszą mi najszybciej jak to będzie możliwe i dalej cisza. Nie sądzę, żeby mieli tyle pracy, żebym musiał czekać kilka dni. A tak dzieje się już w kolejnym sklepie.

Aha, proszę jeszcze odpowiedź jak jest w przypadku reinstalacji systemu. Nigdy nie korzystałem z takiej opcji (system zainstalowany już na nowym sprzęcie). Do tego ten laptop nie ma stacji DVD. Nie podejrzewam też, żeby mi przysłali bootowalnego pendrive'a...

Skoro jest problem z kontaktem emailowym to skorzystaj z infolinii.

Nie muszą ci wysyłać pendriva bo sam możesz narzędziem od Microsoftu to zrobić i to od razu z systemem.

Co do braku nagrywarki są jeszcze pewne opcje by sobie z tym poradzić.

Opcje z pendrivem jest dla mnie zadowalająca. Nie byłem tylko pewien czy mając po prostu zainstalowany system jestem w stanie takiego pendrivea zrobić. W takim razie faktycznie muszę dzwonić, aczkolwiek dziwne to dla mnie, że sklep oferujący sprzedaż takiego sprzętu nie odpowiada na maile.

Pewnie mają za mało personelu do odpowiadania na e-maile albo wszyscy zarezerwowali urlop na majówkę :D

Z jednego nawet odpisali po paru dniach :D że już niedostępny także super informacja. Mam jednak inne pytanie. Czytałem tu o outletach. Ale znalazłem jednak coś interesującego. I teraz pytanie czy w takim x-komie jeśli opisują co jest wadliwe to można to brać na 100% (że to i nic innego)? Zobaczcie na tą aukcję: https://allegro.pl/outlet-acer-vn7-592g-i7-6700-8gb-gtx960m-fhd-win10-i6145276063.htmlPodają, że jedyne co to lekko niespasowany zawias i rysy na spodzie. To bym mógł spokojnie przeboleć tym bardziej, że sprzęt z systemem. Tylko z drugiej strony, może ten laptop komuś spadł? Warto w ogóle bawić się w przeglądanie tych outletów?

Zwykle można bez problemu bo ktoś po prostu zamówił poużywał kilka dni i zwrócił bo mu jednak nie odpowiadał, no chyba że waśnie zwrócił ze względu na zawiasy albo sam wygiął za mocno myśląc ze robi pełne 180 stopni. Po "upadkowych" sklepy już nie przyjmują spowrotem ;)

Trochę opuścili ponieważ jest w cenie modelu bez systemu, jeśli mozesz to sprawdź osobiście.

Patrzyłem ogólnie, żeby było jak najmniej wad. Odrzucałem wszystkie propozycje gdzie był jakiś subpiksel. Podejrzewam, że irytowałoby mnie to. Jak było dużo rys w widocznych miejscach to też odrzucałem. Tu wydaje mi się, że tych defektów jest mało.

Jeszcze odnośnie dysków. Chciałbym dokupić dysk pod M.2. Zastanawiam się nad 120 i 240 GB. Ale jednak skłaniam się chyba do 1 opcji. Jest 1TB HDD więc na jakieś filmy zdjęcia będzie idealny a na SDD postawiłbym system i najbardziej używane programy. Wiem, że w przypadku 240 mogę liczyć na super prędkość, ale czy (nie mając wcześniej do czynienia z tą technologią) będę zadowolony z 500/540 MB/s? Mówię o tej propozycji: https://www.x-kom.pl/p/244002-dysk-ssd-samsung-120gb-m2-2280-ssd-850-evo.html?partnerid=100327593&sm12=MzQ=&ts=1462379812&token=ddeda8bd3056997e01f0d442995e9d79

Ogólnie znam różnicę między HDD a SSD, napisałem tylko że na takie dane jak zdjęcia filmy to SSD chyba nie jest aż tak potrzebny dlatego rozważam 120 GB. A powiedz czym się różni to co podałeś ty, od tego co dałem ja? Które lepsze/gorsze?

Podałem link do specyfikacji producenta do wersji 120GB i 250GB, wg. specyfikacji niczym się nie różnią ale zawsze te bardziej pojemniejsze uzyskują wyższe osiągi w testach.

Cześć,

mam dokładnie bardzo podobne wymagania co autor tematu (pozdrawiam!). Więc wybaczcie, że się podepnę. Też chcę tego laptopa, tyle, że bez systemu (link)

Moim zdaniem SSD 250GB jednak powinno być a must. To jest niewielka różnica w skali zakupu i czasu a da sporo komfortu. 

Mam takie pytanie - w tym laptopie z x-kom do którego podałem linka, jest podane, że jest slot M.2. Pod jaki rodzaj M.2 szukać SSD? Czy pod M.2 Sata MGff 42mm, M.2 Sata 60mm, M.2 Sata 80mm czy M.2 pcie 80mm? Nie jest to podane na stronie sklepu a nie chciałbym kupić złego. Autor pewnie też nie.

Powiem szczerze że jestem już trochę zamotany z tym dyskiem. Czy mógłbyś zatem FxJ podesłać jakiś link z czymś co polecasz? Niech to będzie o pojemności 250 GB, i nie żaden tani badziew tylko coś porządnego aczkolwiek też nie musi być najwyższa półka żebym 700 PLN wydawał na sam dysk. Dla mnie SSD to zupełna nowość więc  się nie orientuję w tym. A laptopa już zamówiłem, więc też mi zależy na czasie żeby to wszystko szybko skompletować.

Powiedz jeszcze czy oprócz tej śrubki będę potrzebował coś jeszcze? Nie wiem, jakieś tasiemki itp? Czy w domowych warunkach zamontuje to sobie sam bez problemu?

Może najbardziej pomoże porównanie.

Samsung 500GB M.2 SSD 850 EVO (sata) / Crucial MX200 M.2

Samsung 256GB 1,8'' Seria 950 Pro M.2 2280 (nvme)

W tej samej cenie albo pojemność albo osiągi, zależy co wolisz.

Jeśli wystarczy ci 250GB-256GB na system, sterowniki, programy to 850 EVO 250GB wystarczy każdemu użytkownikowi który nie wymaga sprzętu high-end, od HDD to i tak spora przepaść. Za resztę mógłbyś pomyśleć np. o rozszerzeniu gwarancji czy porządnej torbie, podkładce chłodzącej (lub DIT) i innych akcesoriach.

• Upvote 1

Super dzięki za odpowiedź. Muszę powiedzieć, że dyskutuje się tu bardzo dobrze, mimo że nie ma wielu użytkowników to jednak odpowiedzi są sprawne. Powiedz jeszcze tylko czy oprócz tej śrubki będę potrzebował coś jeszcze?

• Upvote 1

Laptop jest, dysk jest. Dostałem się do środka. Zamontowałem dysk. Uruchamiam komputer i nie widzę tego dysku. Czy trzeba coś zainstalować jeszcze? Coś zmienić może w biosie? Czy po prostu musiałem coś źle go założyć?

Jeśli jest nowy to nie jest jeszcze "sformatowany" pod żaden format plików jak NTFS. Musisz go w menadżerze urządzeń sformatować a a najlepiej nagrać na niego system. Wgraj też wpierw najnowszy bios ze strony supportu acera. 

OK. Zaraz się za to zabieram. A powiedz mi jeszcze taka rzecz dziwna: bateria pisze, że naładowana na 100% odłączam kabel i komputer gaśnie. I bez kabla nie włączę... Coś nie podpięte?

Co to znaczy gaśnie, gaśnie ekran czy cały się wyłącza? Sprawdź ustawienia planu zasilania. Kupiłeś z systemem czy bez? Chociaż nawet ze sterownikami od innego modelu nie powinien się całkiem wyłączać.

Wyłączał się. Ale coś mu się nagle odwidziało i póki co jest ok. Dysk jest widoczny w menadżerze dysków wiec jest ok. Jak na złość nawaliło mi wczoraj WiFi wiec i tak nie zrobiłem instalacji. Kupiłem z systemem. Już sobie zrobiłem bootowalnego pendrive za pomocą tego narzędzia o którym pisałeś. Ponieważ system jest juz zainstalowany to jaka teraz kolejność? Instalacja na ssd a potem format HDD? Czy najpierw trzeba wszystko wyczyścić a potem Instalacja na ssd?

Musisz sprawdzić czy wyłącza się ja jakiejś niskiej pojemności baterii, tak jakby któreś z ogniw baterii miało jakaś wadę?
Albo instalacja na czysto i wgrywanie sterowników albo użycie jakiegoś narzędzia do kopiowania (klonowania dysku).

Jak zrobić backup sterowników do czystej instalacji Windows 10 - pewnie się nie przyda ale tak mozesz zrobić kopie.

Po testuj też przez AIDA64 (nawet baterie można)

Generalnie wszystko jest OK. Taka tylko mała rzecz kosmetyczna. Zainstalowałem czystą wersję na SSD. Partycję systemową (tą starą) sformatowałem. Mimo to podczas włączania komputera mam do wyboru jakby dwa systemy: wolumin 2, ten właściwy i wolumin 5. Jak kliknę w ten wolumin 5 to dostaję informację, że coś jest nie tam, nie można załadować systemu - i prawidłowo bo go przecież nie ma. Tylko pytanie czy można z tego ekranu głównego wywalić to? Nie wiem może został jakiś śmieć?

W msconfig możesz usunąć, ale najwyraźniej nie sformatowałeś całości. Na twoim miejscu usunął bym wszystko (wszystkie partycje) i założył na nowo i wtedy instalował na SSD 

Na SSD jest zainstalowane na czystym dysku. To nie żadna kopia czy jakiś odzysk tylko świeży system. Natomiast to co zostało na HDD to jakaś pozostałość po tym co było zainstalowane wraz z komputerem.

Bo nie oczyściłeś przed zainstalowaniem tych małych partycji systemowych z HDD.

Hej,

ja z kolei już po instalacji systemu. System na SSD, wszystko super chodzi. Bios zaktualizowany i większość sterowników ze strony producenta. 

Zastanawiam się tylko czy jest możliwość do takiego podłączyć dwa monitory fullHD? Jest USB C - możliwe jest podłączenie jednego pod HDMI i jednego pod USB C? A najlepiej dwa pod USB C z jakimś rozdzielaczem (podobno po HDMI jakość obrazu jest gorsza). 

Z pozostałych uwag: pozytywnie zaskoczyły mnie wbudowane głośniczki. Mają nawet trochę niższych tonów. PrzemczaN, tauważyłeś to także? 

Co do głośników na mnie szału nie robią. Ale ja od lat podłączam cały zestaw z subwooferem więc nic dziwnego, że wbudowane brzmią dla mnie słabo.

Mam natomiast jeszcze jedną sprawę. Ekran mi się automatycznie przyciemnia i rozjaśnia w zależności od tego na czym pracuję. Jak pracuję w photoshopie gdzie tło mam ciemne to ekran ciemnieje, a jak przechodzę np. na przeglądarkę to się rozjaśnia. Znalazłem taką rzecz, że trzeba wyłączyć jasność adaptacyjną w ustawieniach zasilania. Zrobiłem to, ale problem występuje nadal... trochę mnie to irytuje.

Poza tym sprzęt jest rewelacyjny.

Nie tyle w aplikacji Acera, bo takiej dalej nie znalazłem, ale w aplikacji Intela jest coś takiego. Po zmianie jednak dalej nie było rezultatu, dopiero odpięcie i ponowne wpięcie kabla załatwiło sprawę.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się