Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam, zostałem przekierowany na forum z grupy na FB w celu uzyskania porady przy zakupie poleasingowego/używanego laptopa.

Zastanawiam się w ogóle czy kupowanie używanego laptopa jest bardzo ryzykowne. Przeglądając oferty firm z poleasingowym sprzętem zauważyłem nawet gwarancję (12msc) co mnie bardzo ucieszyło. Tylko ceny z takich firm są zdecydowanie droższe od ogłoszeń prywatnych osób, ale chyba warto dopłacić do tej gwarancji. Kolejną sprawą, która mnie nurtuje to klawiatura z naklejkami (prawie w każdym ogłoszeniu) czy lepiej szukać bez.  Ostatnia wątpliwość to czy sprzęt odnowiony z 12m-czną gwarancją to lepszy wybór niż z drobnymi śladami użytkowania (też z gwarancją 12m-cy czy bez różnicy).

W ankiecie podaję moje wymagania.

1) Nie zapominając o kwestii prywatności, napisz dla kogo ma być przeznaczony laptop - płeć + wiek (dzieciak/podstawówka/gimnazjum/liceum/student/dorosły/30+/40+/50+) czy rodzinny (np. małe dzieci - dokupienie dodatkowej lub rozszerzenie gwarancji producenta / zewnętrznej np. w Hestii), dopisz jeśli na firmę (kwestie gwarancji, na osobę "prawną" zwykle jest ograniczona do 12m ale są modele z 36m gwar.), dopisz jeśli na raty.

Dla mnie - mężczyzna 20lat
2) Czy laptop ma być od razu w zestawie z systemem Windows 10 (laptopy produkowane od 2017 mają wsparcie i sterowniki tylko dla Windows 10) jeśli nie czy cena ma uwzględniać jego zakup? Masz własny (BOX lub OEM) albo z uczelni (ImaginePremium/DreamSpark - program dla studentów) lub wgrasz wersje trial Windows 10 Enterprise 90-dni lub będziesz używać Linuxa - napisz. Nie pytać o płatny pakiet biurowym Office (2013/2016/365) nie jest sprzedawany “w zestawach” poza wersjami testowymi (trial).

Bez znaczenia
3) Jaki rozmiar matrycy Cię interesuje podaj z zakresu: 10,1”-11,6” / 12,x” / 13,3”-14,x" / 15,4"- 15,6” / 17,3” (18,4” zaczynają się powyżej 10tyś zł więc lepiej dokupić monitor 24-27" lub podłączyć pod TV). Sprawdź miarką (szerokość z parametrów) jeśli nie jesteś pewien. Czy waga jest istotna np. mniej niż 2kg dla ultrabooków?

15,4"- 15,6”
4) Czy laptop ma być z SSD czy HDD (hybrydowe SSHD praktycznie przestały być montowane). W 80-90% sprzedawanych modeli gamingowych z dyskami SSD są one dokładane przez sklepy - zazwyczaj nie do wolnego slotu M.2 (HDD są też często wyjmowane i wsadzane do kieszeni USB 3.0). Jeśli chcesz dokupić i zamontować własny SSD w slocie M.2 oddzielnie - jakiego ma być typ SATA AHCI czy PCIe NVMe (M.2). Czy zależy Ci na napędzie DVD (nagrywarka)? Modele z klapą serwisową w 100% pozwalają na wymianę dysku i RAM-u bez utraty gwarancji.

Bez znaczenia - dysk mogę dokupić osobno.
5 a) Jaką kwotę (brutto z VAT) chcesz przeznaczyć (PLN). Czy to kwota maksymalna czy orientacyjna (jakie widełki) - jeśli chcesz otrzymać też propozycje wykraczające poza tą kwotę to dopisz koniecznie, inaczej napisz że maksymalna. Ewentualnie do czego możesz dołożyć albo z czego zrezygnować w tej cenie? Tylko nowe czy też używane i powystawowe (outlety, zwroty, recertyfikowane/odnowione). Czy sam laptop czy jeszcze w cenie ma się znaleźć (jakby trafił się “zestaw” żeby było wiadomo od razu czy go pomijać) np. torba/plecak, myszka przewodowa/bezprzewodowa, podstawka chłodząca (przy mocnej grafice zalecane) i inne.

2000 - 2500 PLN

5 b) Jak długo zamierzasz go używać? Jeśli masz inne komputery napisz (np. drugi laptop - żebyśmy wiedzieli czy to np. będzie jedyny komputer w domu, komputer stacjonarny np. z i3/i5/i7 dobrą grafiką - gdybyśmy mieli jakieś sugestie np rozbudowa PC i tańszy laptop itp.). [ważny]

Jak najdłużej (dlatego chcę porządny poleasingowy sprzęt, a nie plastik w tej cenie)

5 c) Napisz też na kiedy przymierzasz się do dokonania zakupu (jak najszybciej, w ciągu 1/2/3/6 miesięcy?). [ważny]

Najbliższy miesiąc
6) Czy jakość wykonania jest dla ciebie ważna (aluminiowa obudowa, wytrzymała konstrukcja, serie biznesowe) czy oczekujesz najwyższej wydajności procesor/grafika w tej cenie czy może ważniejsza jest długość pracy na akumulatorze (baterii)

Seria biznesowa - aluminiowa obudowa, wytrzymałość, estetyka
7) Jaka rozdzielczość matrycy (porównanie) cię interesuje (1366/1600/1920) oraz typ i powłoka matrycy (TN - IPS, błyszcząca - matowa) i czy ewentualnie rozważasz pracę na zewnętrznym monitorze (lub jednocześnie na kilku) np. po HDMI/DisplayPort/WiDi/Stream (WiFi). Istnieją folie matujące (anti-glere) jeśli komuś nie odpowiada matryca typu glere (refleksyjna)

Matowa FHD
8) Gdzie będzie on używany, głównie biuro, dom biurko - łóżko, samochód/tir, w terenie? Tylko w Polsce czy często wyjazdy zagraniczne (gwarancja międzynarodowa)

Głównie dom
9) Gry - określ jakie według podanych wymagań (pomiń jeśli w nic nie grasz) - podaj inne tytuły przykładowe albo określ ich wymagania. Podaj detale na jakich chcesz grać

Nie gram w gry, ewentualnie jakieś starsze pozycje okazjonalnie

10) Programy - można przypisać wagi procentowe poszczególnym zadaniom albo ułożyć je w kolejności malejącej

Autocad 2d (czasem 3d)

Pakiet office

Filmy, internet

11) Wymagania specjalne (np. VGA/D-SUB lub DisplayPort, USB-C, matowa matryca, obudowa aluminiowa, podświetlana klawiatura, subwoofer, modem 3G(HSPA+)/4G(LTE), złącze stacji dokującej (replikator portów, USB-C z Thunderbolt etc.)

Aluminiowa obudowa, podświetlana kalwiatura
12) Osobiste preferencje (np. niechęć do konkretnej marki, konkretny kolor, etc.) napisz z jakimi do tej pory pracowałaś modelami

Preferuję markę Dell
13) Aktualnie rozpatrywane modele (laptopy wybrane samemu - wrzucaj śmiało linki)

Dell e6540 i7

- trochę drogo,dodatkowo tylko 8GB RAM, klasa A+ po odnowieniu, gwarancja 12msc) (https://www.olx.pl/oferta/dla-gracza-dell-e6540-i7-4800qm-8gb-256ssd-amd-7890-2gb-klasa-a-full-CID99-IDqn6MH.html#154bc3d5ba;promoted)

-tutaj trochę taniej i dodatkowo 16gb RAM, ale bez gwarancji (https://www.olx.pl/oferta/dell-latitude-e6540-16-gb-ram-intelcore-i7-256-gb-ssd-CID99-IDtoyZ3.html#154bc3d5ba)

-tutaj jeszcze taniej, 16gb Ram, ale gwarancja 3msc (https://www.olx.pl/oferta/dell-latitude-e6540-i7-4800mq-16gb-256gb-ssd-full-hd-win7-rzeszow-fv23-CID99-IDurSQj.html#154bc3d5ba)
14) Istotne informacje które nie ujęła ankieta.

Bo ankieta po łepku, będzie tylko stał na biurku czy jednak waga jest ważna?

Cytat

gwarancja 12msc

Tylko jest to gwarancja sprzedawcy.

Cytat

chyba warto dopłacić do tej gwarancji

To już twoja decyzja, w dobrym serwisie w razie czego wymiana jakiegoś układu nie będzie droga w nich.

Cytat

klawiatura z naklejkami (prawie w każdym ogłoszeniu) czy lepiej szukać bez

Musiałbyś kupić nową polską, to nie przeszkadza może lekko wizualnie - wiesz wszystkie są ściągane z Europy zachodniej.

Cytat

Ostatnia wątpliwość to czy sprzęt odnowiony z 12m-czną gwarancją to lepszy wybór niż z drobnymi śladami użytkowania (też z gwarancją 12m-cy czy bez różnicy).

A co oni ukryli pod tym pojęciem, może to tylko taka formułka którą sobie dodają - trzeba by ich zapytać.

Na allegro jest ich bardzo dużo - kwestia jaki stan, jak 8GB w jednej kości to ok zawsze możesz na OLX dokupić kolejną. To samo z dyskiem, mozesz kupić tanio nowy dysk SSD z pełną gwarancja 3-5 letnią.

Z innych stacji roboczych:

HP ZBook 15 G1

DELL Precision M4800

Thinkpad T540P ze zmienionym touchpadem

Fajne są też Asus G551xx / N551xx z nie biznesowych

Cytat

Autocad 2d (czasem 3d)

Zawodowo z rozwojem w kierunku 3D czy na własny użytek.

Do tego opisu to wszystkie by pasowały nawet za 1500zł i 14,x" ultabooki.

Autocad na własny użytek. Jeśli chodzi o 3d to niewielkie elementy. 

Co do innych modeli to jestem otwarty na propozycję, model e6540 wybrałem bo posiada dedykowaną grafikę, ale jeśli coś będzie lepszym rozwiązaniem to chętnie rozwiąże propozycję.

Np. jeszcze z mniejszych.

Cytat

ale jeśli coś będzie lepszym rozwiązaniem to chętnie rozwiąże propozycję.

Skoro nie masz żadnych konkretnych wymagań to wszystko w zasadzie pasuje o ile sprzedawany egzemplarz będzie w dobrym stanie.

Do większości można dokupić stacje dokującą ale sam oceń czy ci się przyda.

Pozwolę sobie wstawić 2 oferty, które znalazłem. Zastanawiam się czy warto dopłacić do modelu e6540 i jakie korzyści przemawiają za 1 i 2? Te modele, ponieważ chcę te 15,6".

https://www.olx.pl/oferta/dla-gracza-dell-e6530-i7-3720qm-8gb-256ssd-nvida-full-hd-klasa-a-CID99-IDpQ9uZ.html

https://www.olx.pl/oferta/dla-gracza-dell-e6540-i7-4800qm-8gb-256ssd-amd-7890-2gb-klasa-a-full-CID99-IDqn6MH.html#3667251388

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Ważne informacje

Giełda Komputerowa 🖥️🖱️ Kup Sprzedaj Kupie Sprzedam Oddam Zamienię
Grupa na Facebooku · 4174 członków
Dołącz do grupy

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.