Skocz do zawartości

Polecane posty

1) Student, 25 lat, mężczyzna, bez rat.

2) Laptop może być w zestawie z systemem Windows 10, ale raczej w ostateczności - wolałbym, żeby cena nie ujmowała oprogramowania. Studiuję, choć swoją kopię wykorzystałem z DreamSpark to podejrzewam, że wśród znajomych znalazłby się jeszcze ktoś, z kim mógłbym się ugadać.

3) Rozmiar matrycy z zakresu: 15,4"- 15,6” lub 17,3” - waga urządzenia nie ma dla mnie znaczenia.

4) Niestety nie wiem, jakie znaczenie dla wydajności i całego zestawu ma SSD/HDD. Jedyne, co rozumiem to pojemność dysku, ale standardowe 500GB/1TB więcej w zupełności mi wystarczy. Proszę natomiast o wyjaśnienie, dlaczego warto/nie warto posiadać danego rodzaju dysku.
Napęd DVD (nagrywarka) może być opcjonalnie - tj. jeśli znacząco wpłynie na cenę zestawu (np. będzie przez to 150-250zł droższa) to nie jest potrzebny.

5 a) Kwota brutto jaką chciałbym zapłacić to 2850zł. Jest to kwota definitywnie maksymalna. Czy zestaw będzie nowy czy używany to nie ma dla mnie znaczenia, o ile w wypadku używanego sprzętu gwarancja będzie wynosić minimum 3-6 miesięcy - jeśli nie to tylko nowy sprzęt. Cena ujmuje jedynie laptop, bez dodatkowego sprzętu typu myszka/torba/itp.

5 b) Chciałbym, by ten komputer był użwany minimum 3-4 lata. Mam w domu również Dell Inspiron 15 5000 Series - procesor Intel(R) Core(TM) i5-4210U CPU @ 1.70 GHz 2.40 GHz, zainstalowana pamięć RAM 8,00GB, 64-bitowy system operacyjny Windows 10 - jednak nie spełnia on w ogóle totalnie moich oczekiwań - przy kilku włączonych kartach, m.in. YouTube prędkość jego działania jest dla mnie fatalna w odczuciach - długie ładowanie się aplikacji, zawieszanie przy przełączaniu kart/okien - oczekuję, że te efekty nie będą już występować.

5 c) Zakup jak najszybciej, w zasadzie jestem gotowy od ręki złożyć zamówienie po wyborze laptopa.

6) Jakość wykonania jest dla mnie nieistotna, z kolei oczekuję najwyższej wydajności procesor/grafika w tej cenie.

7) Niestety, nie wiem jaka optymalna jest rozdzielczość oraz typ i powłoka matrycy - używam okularów z antyrefleksem, wada astygmatyzm i krótkowzroczność - jeśli to ma znaczenie. Tutaj proszę o wyjaśnienie różnic (TN - IPS, błyszcząca - matowa).
Rozważam ewentualnie pracę na jednym zewnętrznym monitorze po HDMI.

😎 Laptop będzie użwany w domu, na biurku (czasem wezmę sobie go do łóżka do poczytania jakichś artykułów). Nie planuję używać go poza granicami Polski w ogóle.

9) Gry - zagrałbym od czasu do czasu w CS:GO, nic więcej, nie potrzebuję laptopa do grania w nowsze gry. 😉

10) Programy

■ konkretne programy np. AutoCad (2D), MicroStation, aplikacje GIS (ArcGIS/QGIS) - póki co projekty uczelniane. Projekty bywają złożone - rysowanie rzutów pionowych/poziomych w 2D np. hali przemysłowej/zapory wodnej/jazu/termoizolacji budynku, do tego m.in. wgrywanie map do MicroStation i wektoryzowanie elementów na tychże mapach. Dodatkowo - środowiska do pisania skryptów w języku R czy python, pakiet Office (zwłaszcza Word, Excel, Access) - ważąc istotność programów to przede wszystkim dwa pierwsze (AutoCAD/MicroStation) powinny stać w piewszym rzędzie.

■ inne multimedia: przeglądarki internetowe, Skype, klient poczty (np. Thunderbird).

■ Główne zastosowania wymieniłem powyżej - chciałbym laptop do sprawnej, niezacinającej się pracy w programach typu CAD, czasem napiszę sobie coś w RStudio, dodatkowo chciałbym by laptop chodził po prostu płynnie i pozwalał na włączenie np. Worda, Excela i 2-3 przeglądarek naraz, z których w jednej będzie otwarty serwis z filmami (YT/vimeo/itd.), a by przy tym nie tracił wydajności - laptop Dell, który opisałem powyżej pod tym względem jest po prostu fatalny.

11) Dodatkowych specjalnych wymagań nie mam, możecie coś zaproponować sami, jeśli uznajecie, że pominąłem coś, co wpłynie pozytywnie na wydajność względem moich oczekiwań.

12) Miałem wątpliwą przyjemność posiadać kiedyś laptopa HP, bodajże serii G6, grzał się bardzo szybko i był potwornie głośny - przy otwartych kilku kartach w przeglądarce wydawał dźwięki podobne do odlatującego właśnie samolotu - chciałbym uniknąć takich sytuacji.

13) Nie rozpatruję obecniego żadnego modelu, przeszedłem się po sklepach typu RTV Euro AGD, mediaexpert, itd., ale wszędzie oferowane laptopy mają procesor niskonapięciowy, z którym mam tylko i wyłącznie niemiłe doświadczenie (przykładem powyższy laptop Dell).

14) Liczę, poza powyższymi wymaganiami, na możliwie najdłuższą gwarancję (ale to nie jest dominujący czynnik przy wyborze).

Niestety nie wiem, jakie znaczenie dla wydajności i całego zestawu ma SSD/HDD.

Wręcz obowiązkiem jest posiadanie laptopa z dyskiem SSD w slocie M.2 ale dobrze żeby miał też miejsce na HDD.

Napęd DVD (nagrywarka) może być opcjonalnie

Zewnętrzną nagrywarkę na USB dostaniesz już poniżej 80zł.

Tutaj proszę o wyjaśnienie różnic (TN - IPS, błyszcząca - matowa).

ale wszędzie oferowane laptopy mają procesor niskonapięciowy, z którym mam tylko i wyłącznie niemiłe doświadczenie

ASUS FX503VD-E4082 i5-7300HQ/8GB/1TB GTX1050 (FX503VD-E4082)

ASUS VivoBook Pro 15 N580VD i5-7300HQ/8GB/1TB GTX1050 (N580VD-E4622)

Powiem tak, najlepiej dołóż do modeli z GTX 1050 bo te są ponad 2x wydajniejsze od MX105.

Mam w domu również Dell Inspiron 15 5000 Series - procesor Intel(R) Core(TM) i5-4210U CPU @ 1.70 GHz 2.40 GHz, zainstalowana pamięć RAM 8,00GB, 64-bitowy system operacyjny Windows 10 - jednak nie spełnia on w ogóle totalnie moich oczekiwań

Dell Inspiron 3542 i5-4210U/8GB/500 GF820M - pewnie taki? Czy masz z matryca FullHD?

Przydałby mu się dysk SSD, to model z 2014 r a dysk HDD bez ciągłego instalowania na czysto systemu i defragmentacji mocno zwalniają.

Wyjęty dysk HDD możesz zamontować w obudowie zewnętrznej na USB np. ICY BOX IB-273StU3 USB 3.0

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się