Skocz do zawartości

Staszicu

Dell XPS 15 9560 - Ciągle działające wentylatory po podłączeniu do zasilania sieciowego/stacji dokującej

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jestem posiadaczem laptopa Dell XPS 15 9560.

Laptop jest znakomity, jednak irytuje mnie pewien drobny szczegół.

Gdy podłącze laptopa do zasilania sieciowego lub stacji dokującej TB16 240W, laptop natychmiast aktywuje wentylatory (bez względu na temperatury, które posiada).
W dniu wczorajszym, przywróciłem laptopa do ustawień fabrycznych, ręcznie zainstalowałem wszelkie najnowsze sterowniki. 
Nic się nie zmieniło, laptop na zasilaniu bateryjnym działa cicho, podczas korzystania z podstawowego oprogramowania. 
Jednak gdy tylko podłącze go pod zasilanie sieciowe lub stację dokującą TB16, włącza się wentylator, który chodzi praktycznie cały czas. 
Temperatura w chwili obecnej wynosi 29-31'

Gdy odłączę laptopa od stacji dokującej lub ładowarki, wentylatory po około 30 sekundach wyłączają się. 
Nie rozumiem czemu przy praktycznie żadnym obciążeniu, wentylatory ciągle pracują na zasilaniu sieciowym. 
Czy ktoś ma jakieś pomysły, lub spotkał się z taką sytuacją?

Schowek016.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sprawdziłem plan zasilania.

Jedyna istotna zmiana to "Zasady chłodzenia systemu", przy podłączonym mam "Aktywne" a przy zasilaniu bateryjnym "Pasywne".
Przeprowadziłem jednak testy i po zmianie podłączony na "pasywny" i restarcie komputera, wentylatory wciąż aktywują się i działają praktycznie cały czas.
Zweryfikowałem ustawienia w biosie w poszukiwaniu opcji, która mogłaby wymusić działanie wentylatorów przy zasilaniu sieciowym, nie znalazłem takiej konfiguracji.
W konfiguracji systemu wybrałem tryb zasilania aktywny (na zasilaniu sieciowym): lepsza bateria
W dell power manager zarówno na trybie termiczny "zoptymalizowane" jak i "cicha praca".

Nie przyniosło to żadnego rezultatu.
Komputer wciąż po podłączeniu do zasilania lub stacji dokującej, po 10 sekundach aktywuje wentylatory pomimo niskich temperatur.

Bez tytułu.png

j.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Configurable TDP-down is a processor operating mode where the processor behavior and performance is modified by lowering TDP and the processor frequency to fixed points. The use of Configurable TDP-down is typically executed by the system manufacturer to optimize power and performance. Configurable TDP-down is the average power, in watts, that the processor dissipates when operating at the Configurable TDP-down frequency under an Intel-defined, high-complexity workload.

TDP [45 W]

Configurable TDP-down [35 W]

Być może chodzi tutaj o samo TDP procesora.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czyli reasumując: wentylator na podłączeniu do zasilania sieciowego lub stacji dokującej, musi pracować?

Co ciekawe, przed chwilą podłączyłem laptopa do zasilania sieciowego (nie stacji po usb c) i wentylator po około 10 minutach się wyłączył i na chwile obecną się nie uruchamia.

Jednak na stacji dokującej, działa non stop.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

wentylator na podłączeniu do zasilania sieciowego lub stacji dokującej, musi pracować?

Nie, trzeba tylko znaleźć sposób na zmniejszenie TDP.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Odpiąłem laptopa od stacji i ponownie podłączyłem pod zasilanie sieciowe.
Wentylator po pewnym czasie na zasilaniu sieciowym sam się wyłączył :o

Po odłączeniu zasilania sieciowego i podłączeniu do stacji dokującej, po 10 sekundach włączył się wentylator.
Problem w takim przypadku leży w zasilaniu stacji dokującej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta