Skocz do zawartości

alexrusin

Dysk SSD M.2 do Asusa Vivobook N580VD - NVMe?

Polecane posty

35 minut temu, FxJ napisał:

najdłużej wykrywało dysk M.2 do momentu partycjonowania

Dołącz baterie od płyty głównej i baterie biosu CR2302 (na jakieś 15 minut nawet).

Baterię wyciągałem, bios aktualizowałem, przywracałem ustawienia domyślne i nic... Jedynie co to nie wyciągałem baterii CMOS ponieważ była po drugiej stronie płyty głównej a to już ingerencja niedopuszczalna w ramach gwarancji.

0652222e116199c2med.jpg j

Mam zdjęcie N580VD + 960 EVO 500GB ale na sam skan jeszcze czekam.

Dnia 7.05.2018 o 14:24, Tamagotchi napisał:

Nie ma czasem skrótu klawiszowego od wł./wył. kamerki ?

@stefan86 w HWiNFO mozesz sprawdzić w zakładce PCI Bus informacje jakiekolwiek o obsłudze NVMe.

Właśnie nie znalazłem nic na ten temat. Jakby ktoś znał takowy skrót to prosiłbym o info

U mnie mrowienia nie ma 🙂

A poszukaj programu od Asusa jak lifeframe czy splendit?

Jako, że jest tu poruszany temat ssd to pozwolę sobie dać wskazówkę tym którym nie działa. również stałem się posiadaczem n580vd i kupiłem 860 evo. Co prawda nie jest to nvme ale i tak mialem problemy z podłączeniem. Za drugim razem bios wykrywa dysk, po ponownym uruchomieniu już nie. Zdjąłem  dolną pokrywę i dokreciłem srubkę dysku, uruchomilem bez zakładania pokrywy  i dysk był widzialny. Problem powrócił po  złożeniu obudowy. Okazało się że dwa kabelki biały i czarny chyba od wifi nie pozwalały na docisniecie dysku i coś nie stykało. Na pokrywie docisnalem blaszkę odprowadzająca ciepło bo też przeszkadzała. Już bios go wykrywa. Tylko jeszcze zainstalować windę. I zaktualizować bios, ale nie pokazuje mi się folder z tym plikiem na pendrive w biosie.  Może zły pendrive ?

Problemem jest obudowa. Jest w pewnym miejscu jakiś nacisk na złącze i dlatego nie łączy. Przy  nacisku ręką z lewej strony obok klawiatury ten problem tez wystepuje. Wykrecilem jedną śrubę i bez niej działa. Nie wiem  czy jest inne rozwiązanie. 

Tylko że mój ASUS VivoBook Pro 15 N580VD raz w BIOS ma dostępną opcję NVMe Configuration a raz jej nie ma. Niezależne od tego czy dysk M.2 jest podpięty czy też nie, tak więc czy to dysk Samsunga czy jakikolwiek inny to bez znaczenia, tak samo bez znaczenia jest dociskanie czy przeszkadzanie kabelków od WiFi. Ta opcja w BIOS powinna być cały czas dostępna, tylko po wejściu w nią powinien być wymieniony podłączony dysk M.2 (czego screen podesłałem) lub jeśli dysku nie ma to komunikat "empty" (który również był jak dysk nie był podpięty).

I teraz nie wiem co robić - swojego spakowałem i odesłałem na zwrot. Jednak model bardzo mi się podoba i nie wiem czy nie ryzykować i ponownie go kupić... Dokumentacja ASUS jest bardzo małomówna. Nie mogę znaleźć żadnego konkretnego datasheeta, same instrukcje użytkownika. Nie ma też informacji o submodelach, a do tej pory znalazłem przynajmniej:

N580VD-DM194

N580VD-E4593
N580VD-E4622
N580VD-E4642

i ja miałem właśnie N580VD-DM194

Musisz kontaktować się ze wsparciem Asusa, tylko oni dysponują dodatkowymi informacjami.

Wymieniłem laptopa na ten sam model ale w wersji E4622 (szara obudowa i lepsza matryca) i włożyłem do niego tego 960 EVO... Wykryło go dopiero po resecie ustawień biosu. Tak więc działa. Co ciekawe po aktualizacji BIOS do najnowszej wersji znika z ustawień opcja NVMe Configuration ale dysk dalej jest wykrywalny i działa. Nie dziwię się że tę opcję wywalili gdyż ona nic nie wnosiła, to tylko informacja jaki podłączony dysk, nic nie dało się tam skonfigurować.

Odnośnie samego laptopa to mam mieszane uczucia, dysk mega szybki, zainstalowany czysty Windows 10 Pro, sterowniki tylko od MS Update, instalacja jako UEFI (GPT)i jakoś tak brakuje mu szybkości. Spodziewałem się że przy włączaniu (pełen rozruch) nie będzie w ogóle komunikatu "Zapraszamy!", a tu jednak jest i animacja loadera potrafi zrobić parę kółek... W czasie pracy systemu też czasem jak się minimalizuje okna to animacja... potrafi się przyciąć na milisekundę ale jest to zauważalne. Zauważyłem też że przy wyłączaniu (pełne, z wyłączoną opcją szybkiego uruchamiania) animacja loadera potrafi się przyciąć, po czym znowu wykonuje animację i już się wyłącza.

Cytat

sterowniki tylko od MS Update

Najlepiej było bezpośrednio ze strony pobierać a później zaktualizować 

https://downloadcenter.intel.com

Cytat

tu jednak jest i animacja loadera potrafi zrobić parę kółek...

https://www.winhelp.co/knowledge-base/fully-shut-windows-10-2/
I tak system nie startuje od zera tylko stosuje domyślnie "hybrydowe zamykanie" co trochę proces przyspiesza.
Aby mieć super szybki start musiałbyś powyłączać (usunąć przez powershell) wszelkie dodatki systemowe + telemetrie oraz antywirusa.

Dnia 9.05.2018 o 12:07, EndrykXV napisał:

Problemem jest obudowa. Jest w pewnym miejscu jakiś nacisk na złącze i dlatego nie łączy. Przy  nacisku ręką z lewej strony obok klawiatury ten problem tez wystepuje. Wykrecilem jedną śrubę i bez niej działa. Nie wiem  czy jest inne rozwiązanie. 

Mam ten sam problem, bez dysku SSD komp działa idealnie. Po zamontowaniu przy otwartej obudowie też wszystko śmiga, ale jak tylko dokręcę wszystko jak powinno być to w biosie nie wykrywa go tak jak powinno - zamiast GOODRAM S400U, mam tylko informację że jest zainstalowany dysk o pojemności 0 GB.

Masz może jakieś zdjęcia jak to ogarnąłeś? Z góry dzięki :)

Problem rozwiązany, winna była podłużna gąbka przyklejona do końcówki folii która była akurat nad złączem M.2. Wymieniłem ją na cieńszą i jak ręką odjął, obudowa skręcona poprawnie i komp śmiga aż miło, widocznie za mocno naciskała na złącze i dla tego były kłopoty z poprawnym działaniem dysku.

Więc jedynie wystarczy ją przeciąć tak by nie naciskała na dysk.

nvme.JPG

3 godziny temu, Lafavele napisał:

Problem rozwiązany, winna była podłużna gąbka przyklejona do końcówki folii która była akurat nad złączem M.2. Wymieniłem ją na cieńszą i jak ręką odjął, obudowa skręcona poprawnie i komp śmiga aż miło, widocznie za mocno naciskała na złącze i dla tego były kłopoty z poprawnym działaniem dysku.

A mógłbyś nagrać filmik z "uruchom ponownie"? Miałem problem z tym Asusem, wymieniłem na inny i już zaczął współpracować z dyskiem M.2 ale moim zdaniem miał problemy z wydajnością - przycięcia, długi czas ponownego uruchamiania, itp. Odesłałem go i wymieniłem na HP Pavilion Power - 1WA78EA (i5-7300HQ, 8GB RAM 2666, Intel HD 630, Nvidia GeForce GTX 1050 - 4GB) i włożyłem do niego tego M.2 MVMe Samsung Evo 960 i... ten sam problem - przycięcia, czasem menu kontekstowe pojawia się z opóźnieniem. Czasem zamykanie okna robi się z opóźnieniem (przy znikaniu na chwilkę przywiesza się). Przy wyłączaniu animacja zawsze przynajmniej raz zatrzymuje się na ułamek sekundy. Zresztą cały pełny reboot trwa 20-25 sekund. Jak na najszybszy cywilny dysk SSD to chyba szału nie ma? Myślałem że Evo 960 jest uszkodzony, włożyłem zwykłe SSD na SATA, znowu zainstalowałem czysty Windows 10 Pro, sterowniki zaktualizowałem tylko za pomocą WIndows Update i też występują te "efekty". Jak możesz to proszę nagraj filmik z "uruchom ponownie", ciekawy jestem czy i u Ciebie będzie cięła się animacja, ile będzie trwało ponownie uruchomienie i czy jak uruchamiasz przeglądarkę, czy jak ruszasz myszką to czy Ci nie skacze.  A tu mój filmik:

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się